Звільнення через родичів в окупації та пенсії для кримчан: ВР ухвалила два важливих закони для ВПО

Звільнення через родичів в окупації та пенсії для кримчан: ВР ухвалила два важливих закони для ВПО

25 квітня 2024 року Верховна Рада України ухвалила два важливих для переселенців з окупованих територій закони.

Одним з них роботодавцям фактично дозволили звільняти з посад людей, які не повідомили про зв’язки з особами на окупованих територіях та Росії.

Другий закон приніс хорошу новину для пенсіонерів, які виїхали з тимчасово окупованого Криму. Тепер їм для отримання української пенсії достатньо буде лише написати заяву про те, що вони не отримують російської.

Детальніше про зміни у законодавстві Реальній газеті розповіла юристка громадської організації «Донбас SOS” Наталя Юрлова.

Маєш родичів з Донбасу? Звільнений!

Проєкт Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань №7731 подали до парламенту у вересні минулого року, потім його відкликали і допрацювали.

Проголосований парламентарями закон теоретично дає право роботодавцю звільняти людей, які не повідомили, що мають родичів чи навіть знайомих на окупованій території, чи у РФ.

За словами Наталі Юрлової, розширення підстав для звільнення працівників безпосередньо внесли зміни до ст. 142 Кодексу законів про працю. Ця стаття передбачає, що у правилах внутрішнього трудового розпорядку виробництва чи підприємства має бути зазначено, що робітник має надати інформацію про зв’язки з людьми на ТОТ чи у Росії. При чому йдеться не тільки про тих, хто мешкає в Росії чи в окупації, а хто навіть там просто зареєстрований.

«По суті всі ВПО, які зараз перебувають на підконтрольній території і мають реєстрацію за колишнім місцем проживання, також підпадають під дію цієї норми. Про знайомство з ними треба повідомляти. У законі також не уточнюється, про які зв’язки йдеться — родинні, дружні чи просто знайомства», — говорить Наталя Юрлова. 

Юристка зазначає, що спочатку законодавці пропонували, щоб ця норма поширювалася лише на об’єкти критичної інфраструктури, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Утім, норми у Кодексі не містять такого уточнення. Це означає, що закон може мати досить широке застосування й у приватних компаніях, якщо так вирішить керівництво і внесе до внутрішніх правил відповідну норму.

До того ж не зрозуміло, якими мають бути дії роботодавця, якщо робітник приховає від нього дружбу чи стосунки з переселенцем. У Кодексі йдеться лише про те, що якщо особа порушує правила розпорядку і до неї раніше застосовувалися засоби адміністративного стягнення, то трудовий договір може бути розірваний.

Уявіть собі, що шеф каже вам: «Так, ти вчора запізнився, не здав вчасно звіт, а ще ти не сказав, що твоя жінка — з Луганська. Збирай речі!»

У пояснювальній записці до закону йдеться, що його мета — виявлення колаборантів. Утім, як зазначає Наталя Юрлова, колабораціонізм — це кримінальна справа, і є органи, які ухвалюють рішення, чи винна людина, чи ні. Однак це точно не роботодавці.

Наразі закон вже ухвалили остаточно, не вистачає лише підпису президента. Якщо Володимир Зеленський його підпише, він набере чинності через 3 місяці.

Громадські організації, які займаються адвокацією ВПО та людей, постраждалих від війни, вимагають від президента накласти вето на відверто дискримінаційний закон.

«Цей законопроєкт дуже стигматизує осіб, які або залишилися проживати на окупованих територіях, або мають там реєстрацію. І він точно не сприяє реінтеграції окупованих територій. Ми від коаліції ГО, які опікуються правами ВПО та людей, що постраждали від війни, готуємо звернення до президента с проханнями заветувати цей закон», — каже Наталя Юрлова.

Читайте також: “Влада планує спростити отримання пенсій для ВПО “першої хвилі”, – юристка “Донбас SOS” про майбутні законодавчі зміни для переселенців

Кінець дискримінації пенсіонерів-переселенців з Криму 

Закон про внесення змін до деяких законів щодо пропорційного обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України, стосується пенсіонерів.

Зокрема, він містить дуже корисну і довгоочікувану норму для людей, які переїхали на підконтрольну територію з окупованого Криму.

Річ у тому, що відновити пенсії ці люди могли лише у судовому порядку. Пенсійний фонд вимагав у них підтверджень того, що вони не отримують пенсії від росіян. Оскільки Україна та Росія інформацією про пенсії та стаж не обмінюються, то й пенсіонери надати відповідні дані не могли.

Цікаво, що ця дивна норма зберігалася з 2014 року, коли Крим вважався анексованим та окупованим, а окремі території Донбасу, хоча й по факту були під контролем РФ, офіційно такими не вважалися. Тож пенсіонерам з окупованих територій Донбасу для відновлення або отримання української пенсії було достатньо оформити довідку ВПО та звернутися до пенсійного фонду.

Новий закон дозволяє зараховувати стаж попри відсутності інформації між державами, та по суті усуває несправедливість щодо  мешканців окупованого Криму. Відтепер для нарахування пенсії, їм достатньо подати написану від руки заяву до пенсійного фонду про те, що вони не отримають пенсію від окупантів.

За словами Наталії Юрлової, також цим законом внесли зміни, які передбачають фізичну ідентифікацію для всіх пенсіонерів, а не тільки для ВПО.

Виплата пенсій для тих, хто проживає за межами країни, буде здійснюватися після проходження фізичної ідентифікації кожного року до 31 грудня.

«Державі потрібно розуміти, що людина жива і користується пенсією. Якщо людина за кордоном, важко визначити її статус, а також пересвідчитися в тому, що її карткою не користуються сторонні особи», — говорить юристка.

Закон також має спонукати пенсіонерів користуватися пенсійними виплатами: знімати гроші з карти, розраховуватися ними у магазині або поповнювати мобільні рахунки. Якщо пенсіонер збирає кошти, краще покласти їх на депозит.

«Якщо людина пів року не знімає гроші, банк передає інформацію у пенсійний фонд, і пенсію можуть скасувати. Треба, щоб був рух коштів», — пояснює Наталя Юрлова.

Залишити відповідь