Ідентифікація по відео. 5 лайфхаків та відповіді на важливі питання

Ідентифікація по відео. 5 лайфхаків та відповіді на важливі питання

До 31 березня пенсіонери з-поміж переселенців мають пройти ідентифікацію — особисто у відділенні “Ощадбанку” чи віддалено — по відеозв’язку, чи за допомогою Дія.Підпис. Для тих, хто залишився на окупованій території, доступний лише один спосіб ідентифікації — відеодзвінок представника пенсійного фонду. Саме про нього піде мова. Реальна Газета ділиться корисними підказками щодо проходження.

Єва Позднякова

Навіщо це потрібно?

Якщо не пройти ідентифікацію до 31 березня, то пенсія перестане надходити на рахунок пенсіонера. Розблокувати її можна буде лише якщо особисто прийдеш до органу Пенсійного фонду. То ж треба поспішати.

Як подати заявку?

На Порталі електронних послуг ПФУ є спеціальний розділ, де можна подати заявку. З окупованої території можна зайти лише скориставшись VPN-сервісом. Заявка має вигляд анкети, де треба вказати паспортні дані, контакти та вказати спосіб ідентифікації. Після отримання заявки з пенсіонером зв’язується представник пенсійного фонду і узгоджує час сеансу відеозв’язку. 

Ідентифікація по відео. 5 лайфхаків та відповіді на важливі питання

Пенсіонер може сам вибрати, де буде відеоконференція:

  • Google Meet;
  • Signal;
  • Skype;
  • Telegram;
  • Viber;
  • WhatsApp;
  • Zoom.

Але тут виникає питання: як же представник Пенсійного фонду зв’яжеться з пенсіонером, якщо на ТОТ нема зв’язку мобільних операторів?

Лайфхак 1. Мобільний зв’язок не потрібен

При заповненні заявки необхідно вказати номер одного з операторів — Vodafone, Kyivstar, Lifecell тощо. А також адресу електронної пошти, яка була б зареєстрована на не російському поштовому сервісі (тобто mail.ru та yandex.ru не підходять). Саме на цю пошту, а не на номер телефону прийде лист з вказаним часом відеоконференції.

Але якщо в окупації у пенсіонера є доступ до Telegram, Viber, WhatsApp, зареєстрованих на українські номери, то можна обирати їх і спілкуватися з представниками пенсійного фонду через них. Адже ці месенджери працюють за наявності інтернету, і мобільна мережа їм не потрібна.

Якщо український номер давно втрачено, то вкажіть як канал зв’язку Google Meet, Skype або Zoom. Для їх використання номер телефону не потрібен.

Лайфхак 2. Знайдіть посередника

В окупації живе багато старших людей, яким важко дається комп’ютерна грамотність. Їх молодші друзі та родичі можуть стати “посередниками” у розв’язанні питань ідентифікації. Вони можуть заповнити заявку за старшого родича, вказати свою електронну пошту та свій номер телефону. Представник пенсійного фонду зв’яжеться з ними та повідомить дату та час ідентифікації. Такий “посередник” потім передасть цю інформацію родичу на ТОТ та проінструктує його, як прийняти дзвінок у “Вайбері” чи “Телеграмі”.

Головне, що пенсіонер не зобов’язаний заповнювати заявку самостійно. Допомагати можна навіть з підконтрольної території.

Лайфхак 3. Одна електронна адреса — багато заявок

На порталі Пенсійного фонду можна подати лише одну заявку від одного пенсіонера. Але пенсіонер (чи його представник) може подати необмежену кількість заявок для ідентифікації різних людей. При цьому в заявці можна вказувати одну і ту ж саму електронну адресу.

Пояснимо на прикладі. Переселенка Марія живе в Києві, але обидві її бабусі та обидва дідусі живуть у Луганську. Марія може заповнити заявку на всіх чотирьох пенсіонерів, вказавши свою електронну пошту. Вона отримає чотири листи від Пенсійного фонду, де будуть вказані чотири різні дати та час ідентифікації.

Те ж саме роблять самі пенсіонери в окупації: заповнюють заявки разом та навіть спілкуються з представниками ПФУ з одного пристрою — просто в різний час. Представники пенсійного фонду в курсі всіх технічних труднощів, з якими стикаються пенсіонери на ТОТ.

Трохи про процедуру проведення ідентифікації

Під час дзвінка пенсіонер має показати документ, який посвідчує особу (паспорт громадянина України, закордонний паспорт громадянина України). Паспорт громадянина України у формі книжечки має бути з вклеєними фотокартками у 25, 45 років. Пенсіонера попросять назвати серію та номер паспорта, номер телефону, електронну адресу, задеклароване місце проживання тощо. Питання, які може ставити працівник ПФУ, відомий заздалегідь, і відхилятися від нього не можна.

Представник ПФУ зобов’язаний назвати себе перед сеансом, але не зобов’язаний вмикати камеру.

Лайфхак 4. Написати конспект, якщо хвилюєшся

Оскільки перелік обов’язкових для додаткових питань відомий заздалегідь, то відповіді на них теж можна підготувати до сеансу. В першу чергу, треба зібрати всі документи: паспорт, ідентифікаційний код, пенсійне посвідчення. Але в ПФУ будуть питати про останнє офіційне місце роботи чи дату, коли була призначена пенсія. Під час дзвінка можна розгубитися чи просто забути якусь дату. Краще перестрахуватися та написати короткий конспект. Задача Пенсійного фонду — не з’ясувати, наскільки добра у вас пам’ять, а чи збігаються озвучені вами дані з фактами. Звичайно, зловживати та читати все з листочка теж не варто.

Ідентифікація по відео. 5 лайфхаків та відповіді на важливі питання
Ідентифікація по відео. 5 лайфхаків та відповіді на важливі питання

Що робити, якщо зв’язок обірветься

Тривалість відеоідентифікації орієнтовно 20 хвилин. Але вона може бути продовжена за потреби. Якщо протягом цього часу зв’язок обірветься, то потрібно буде узгодити іншу дату проведення дзвінка. При цьому не треба повторно подавати заявку. Треба написати повідомлення у відповідь на те, де призначали першу дату відеозв’язку.

Лайфхак 5. Говоріть так, як вам зручно

Представник Пенсійного фонду під час дзвінка буде говорити українською, а пенсіонер — тією мовою, якою йому зручно. Тому не варто переживати, що у ПФУ розкритикують за суржик чи мовні помилки.

Я пройшов відеоідентифікацію. Що далі?

У Пенсійному фонді проаналізують всю надану пенсіонером інформацію. За результатом верифікації там не пізніше ніж через 10 днів після дзвінка винесуть рішення про встановлення (або невстановлення) особи одержувача. Орган Пенсійного фонду не пізніше 3-х робочих днів після прийняття рішення повідомляє про результат проведеної відеоідентифікації.

Відповіді на найбільш розповсюджені питання щодо ідентифікації

Як зрозуміти, чи треба проходити це, чи ні?

Послуга відеоідентифікації потрібна двом великим категоріям пенсіонерів:

  • Проживають на територіях активних бойових дій або на окупованих Росією територіях, і виплату пенсій яким було припинено в період з 1 серпня 2022 року для відновлення виплати
  • Мають статус внутрішньо переміщеної особи (набули в період до 24 лютого 2022 року, тобто є переселенцями “першої хвилі”) та одержують пенсію через відділення АТ “Ощадбанк” для проходження ідентифікації.
Ідентифікація по відео. 5 лайфхаків та відповіді на важливі питання

Якщо пенсіонер став переселенцем після 24 лютого 2022 року, то існує інший порядок поновлення виплат, а відеоідентифікація не потрібна.

Якщо пенсіонер пройшов ідентифікацію в інший спосіб, то подавати заявку на відеоідентифікацію теж не потрібно.

Якщо ви — одержувач соціальних виплат, то ідентифікація не потрібна. Достатньо користуватися коштами на рахунку.

Цю ідентифікацію потрібно проходити кожні 6 місяців?

Так, пенсіонерам, які стали ВПО до 24 лютого 2022 потрібно кожні півроку зв’язуватися по відео з Пенсійним фондом.

Як пройти ідентифікацію на не окупованій території?

Якщо ви на підконтрольній території, то можна сходити до відділення “Ощадбанку” або будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду. В “Ощадбанку” взагалі достатньо ввести пін-код в касі, щоб ідентифікація відбулася. Також дистанційно можна авторизуватися на Порталі Електронних послуг ПФУ за допомогою Дія.Підпис.

Що робити, якщо пропустили дзвінок?

Після реєстрації заявки вам на пошту або у мессенджер мало прийти повідомлення з датою та часом дзвінка. У відповідь треба попросити про призначення повторного сеансу.

Як дізнатися про результати відеоідентифікації?

Рішення про результати (встановлення чи невстановлення особи) виносяться органом ПФУ протягом 10 днів після сеансу відеоідентифікації. Рішення повідомляють листом на електронну пошту, яку зазначали при подачі заявки на порталі ПФУ. Якщо листа довго нема, варто перевірити папку “Спам”. Якщо все одно нема, то можна написати лист у відповідь на той контакт, який призначав дату відеодзвінка.

Також інформація про результати відеоідентифікації буде відображатись в особистому кабінеті на Порталі ПФУ. Якщо немає змоги авторизуватись в особистому кабінеті, зв’яжіться з органом ПФ, де перебуваєте на обліку.

Чи можна перевести пенсію на карту іншого банку, не “Ощаду”?

Для цього потрібно особисто пройти у відділення “Ощадбанку” чи Пенсійного фонду, пройти там ідентифікацію, відмовитися від довідки ВПО та подати заяву в Пенсійний фонд, вказавши, що бажаєте отримувати пенсію на загальних умовах. Після цього можна обрати інший банк.

Що робити, якщо у пенсіонера є лише кнопковий телефон?

Смартфон або комп’ютер з доступом в інтернет та камерою потрібний для зв’язку по відео. За допомогою кнопкового телефону не можна ані здійснити відеодзвінок, ані взагалі подзвонити на український номер, якщо перебуваєш на ТОТ. Пенсіонеру з кнопковим телефоном краще буде знайти сусіда, друга, родича в окупації, у якого є доступ до інтернату, електронної пошти та одного із запропонованих каналів зв’язку.  

Не відпивається Портал електронних послух ПФУ. Що робити?

Як і решта сайтів українських держустанов, Портал електронних послух ПФУ заблоковано на ТОТ. Щоб заповнити заявку, треба спочатку увімкнути VPN-сервіс, а потім відкривати сайт. Коли безпосередньо почнеться відеоідентифікація, цей застосунок краще вимкнути, щоб він не сповільнював сигнал.

Мій український номер втрачено, а Telegram, Viber та WhatsApp на російському. Що робити?

При заповненні заявки все одно вкажіть свій український номер телефону, але при цьому оберіть той канал зв’язку, де номер телефону не потрібен. Це може бути Google Meet, Skype або Zoom.

Карта “Ощадбанку” дійсна ще два роки. Ідентифікація все одно потрібна?

Так. Термін дії картки ніяк не пов’язаний з необхідністю пройти ідентифікацію. І навпаки: зараз “Ощадбанк”  знову продовжив дію карт для пенсіонерів.

Як пройти пенсіонеру ідентифікацію, якщо у нього вади зору?

Такому пенсіонеру знадобиться допомога в оформленні заявки. На відеоконференції з такою особою може бути присутній помічник або персональний асистент. В заявці про це теж зазначають. Помічник має бути зареєстрований у порядку, визначеному статтею 78 Цивільного кодексу України. Якщо офіційного помічника нема, то доведеться під час відеоконференції на всі питання відповідати самотужки.

Я був зареєстрований як ВПО у Станиці Луганській, а тепер живу у Луганську. У мене є шанс пройти ідентифікацію?

Дійсно, низка пенсіонерів з Луганська після 2014 року зареєструвалася як переселенці у тих районах Луганської області, які окупували після лютого 2022 року. То ж зараз місце, вказане в їх довідках ВПО вже окуповане. Проте це не є підставою для позбавлення пенсії. Головне, щоб озвучені при ідентифікації дані збігалися з даними, які є у Пенсійного фонду.

Що робити щоб не припинили виплату пенсії?

Обов’язково користуватися коштами на рахунку (знімати, переводити на інший рахунок, оплачувати покупки тощо). Якщо пенсіонер протягом 6 місяців ніяк не користується грошина на рахунку, то виплати припиняють.

Нагадаємо, що пенсіонери з ТОТ, які не пройдуть ідентифікацію по відео до 31 березня перестануть отримувати свої пенсії. Відновити їх можна буде лише особисто у відділенні “Ощадбанку”, а для цього доведеться приїхати на підконтрольну Україні територію.  

Залишити відповідь