Понеділок, 20 травня. Рівно п’ять років тому відбулася інаугурація шостого президента України Володимира Зеленського. А отже, сплив п’ятирічний термін його перебування на посаді. Увага суспільства прикута до мобілізації, нові правила якої щойно набули чинності. Всі обговорюють російський наступ на Харківщині, що спочатку набрав оберти, а тепер загальмував і врешті зупинився. Цю проблему не обговорюють на кухнях. Навіть обіцяний пропагандистськими тік-ток військами “Майдан-3” не зібрався. І лише у російських телеграм-каналах стрункий хор голосів намагається переконати у тому, що український президент — нібито “нелегітимний”. Особливо стараються пропагандистські ресурси в окупації, за якими спостерігала Реальна Газета.
Єва Позднякова
З чого все почалося
На наших очах розгортається масштабна інформаційна операція російських спецслужб, мата якої — повалення в Україні законної влади. Все почалося із заяви російського диктатора Володимира Путіна, який 17 травня у китайському Харбіні заявив: “На питання щодо легітимності Зеленського після 20 травня повинна відповісти політична та правова система України, в тому числі Конституційний суд”. З того моменту російська пропаганда почала говорити про 20 травня як про “останній день Зеленського на посаді президента України”, його перетворення на “простроченого президента” та “державу без легітимної влади”.
Слідом за Путіним заступник радбезу РФ Дмитро Медведєв заявив, що Зеленський нібито “узурпував владу”. “Він плюнув на Конституцію своєї країни, проігнорував Конституційний суд і пішов навіть не на пролонгацію, а на узурпацію верховної влади”, — заявив чиновник, який свого часу виконував роль маріонеткового президента для Путіна, коли той лише планував змінити основний закон так, щоб “обиратися” на пост президента нескінченну кількість разів.
Колишній депутат-комуніст з Луганщини Спиридон Кілінкаров, який у 2014 році голосував за “диктаторські закони”, а після Революції гідності втік до Москви, у студії топ-пропагандиста Володимира Соловйова заявив, що західні партнери нібито визнають “нелегітимність” Зеленського, тому планують низку заходів, щоб “легітимізувати” та “переклеїти наклейку терміну придатності на цьому простроченому товарі”. Звучить цілком у дусі кремлівських наративів.
Які наративи розганяють в окупованому Луганську
Пропагандистські ЗМІ у Луганську застосували свій улюблений прийом: наситити інформаційний простір місцевими “експертами” — істориками, викладачами, “депутатами”, які б повторювали ті самі наративи:
- “Зеленський порушив Конституцію, скасувавши вибори”;
- “Зеленський злякався конкуренції із Залужним і Порошенком”;
- “Україною управляє хунта, яку підтримує США”;
- “Народ ненавидить Зеленського”;
- “Зеленський узурпував владу”.
На противагу “беззаконному Києву” у риториці пропагандистів постає “демократична” Росія, яка не скасувала вибори, а провела їх попри війну. Навіть на окупованій території. Тобто росіяни пишаються своїм фейковим волевиявленням без альтернативних кандидатів, прозорого голосування і чесних підрахунків, зате з купою фальсифікацій.
Читайте також: Під дулами автоматів, але з “великим задоволенням”: як на Луганщині Путіна “обирають”
Наступним кроком після заяв про те, що “Зеленський втратив свої повноваження” стають заяви про те, що “в Україні на сьогодні нема влади”. Звинувачення Зеленського в “узурпації влади” опиняються в одному переліку із закиданням у штучності української держави та української мови. Тобто повертаються то звичної кремлівської риторики.
Такі меседжі поширюють буквально всюди: на телебаченні, на інформаційних сайтах, у мережі “Вконтактє” та в російських телеграм-каналах. Новини супроводжують карикатурними зображеннями Зеленського, де він або плаче, або кричить. Його також порівнюють з Гітлером.
“Витерши ноги об Конституцію країни та свій народ, хворий психопат сам вліз на престол і оголосив себе імператором”, — пише один з пропагандистських пабліків… про Зеленського. Свідомо чи ні, але російська пропаганда збирає все негативне, що кажуть про російського президента, та підставляє інше прізвище. Саме Росія не приховує імперіалістичних амбіцій та загарбує чужі території, але чомусь звинувачує у цьому Україну.
Навіть на “Радіо Жизнь”, яке транслюється з території Бєлгородської області і намагається вплинути на українських військових, наголошують на буцімто “нелегітимності”, “несправжності” та “протермінованості” Зеленського. Подібні публікації закінчуються риторичними питаннями до українців: “За кого воювати”? Хоча “воювати за Зеленського” — це наратив, вигаданий саме Росією. Сили оборони України воюють за свою країну незалежно від того, хто її очолює, і проти окупантів, які загрожують українцям фізичним знищенням.
Читайте також: “Радіо “Смерть”: про що російські пропагандисти розповідають українським військовим
Навіщо фейкороби паразитують на темі “нелегітимності”, і як насправді
Кремлівські пропагандисти намагаються поширити дестабілізаційну риторику за межі інформаційної бульбашки на окупованій території чи у Росії. В окупації заяви про “самозванця” Зеленського мали б збільшити підтримку РФ та переконати, що путінська Росія — краща за Україну, яка більше “не демократична”. Одночасно агенти Кремля намагаються вплинути на іноземні держави, які підтримують Україну. Так, у Варшаві невідомі розмалювали Український дім трафаретними написами польською й українською мовами: “Нам потрібні вибори!”. Такі ж написи з’явилися на могилі лідера Організації українських націоналістів Степана Бандери у Мюнхені. В самому Українському домі це назвали провокацією, мета якої — розпалити конфлікт в українській спільноті та поширити твердження Кремля про те, що каденція Зеленського закінчилася.
Насправді вибори президента України не були проведені відповідно до закону “Про правовий режим воєнного стану” та у зв’язку із російською повномасштабною агресією. Частина українців вимушено покинула країну, а частина — у війську. Неможливо влаштувати нормальний виборчий процес на лінії бойового зіткнення. У решті міст організовувати виборчі дільниці також небезпечно: Харків щодня потерпає від ударів російською артилерією та керованими авіабомбами. Під прицілом й інші міста. Легітимність такого волевиявлення була б під сумнівом.
Водночас у 108 статті Конституції зазначено, що президент має виконувати свої обов’язки до обрання нового глави держави. А оскільки під час воєнного стану провести вибори неможливо, то президентський термін подовжується. Тому після 20 травня влада в Україні залишається легітимною та чинною.
Російська пропаганда атакує саме президента Зеленського, хоча у 2024 році мали б проходити ще й парламентські вибори. Проте наразі меседжі про “нелегітимну” Верховну Раду не виникли. Саме Зеленський є найбільш впізнаваним українським політком як в країні, так і за кордоном. Кремлю важливо дискредитувати його на міжнародній арені. Тепер до звинувачень у фашизмі, несамостійності та корупції доєдналася ще й нелегітимність. Кінцева мета таких звинувачень — спровокувати конфлікт в Україні, створити там внутрішню кризу та зірвати мобілізацію. Попри старання, Майдан-3 зібрався лише в уяві російських пропагандистів.