“Радіо “Смерть”: про що російські пропагандисти розповідають українським військовим

“Радіо “Смерть”: про що російські пропагандисти розповідають українським військовим

Близько пів на п’яту вечора 22 квітня росіяни вдарили ракетою по телевежі у Харкові. Верхня частина найвищої у місті споруди впала. При цьому ані співробітники телецентру, ані інші цивільні не постраждали. А ось цифрова трансляція українських телеканалів у Харкові зникла. Через падіння вежі інформаційного Апокаліпсису у місті не сталося: можна підключити кабельне чи супутникове телебачення, працює інтернет та мобільний зв’язок. Але на півночі ситуація гірше. Там замість українського сигналу пробиваються ворожі голоси — російське радіо та телебачення. Одну з таких радіостанцій — “Радіо Жизнь” —  кілька днів слухала Реальна Газета.

Єва Позднякова

Акустична зброя з Бєлгородської області

Російські радіостанції можна було почути на півночі Харківщини ще до початку повномасштабного вторгнення. З 2022 року росіяни створили спеціально для українців кілька радіостанцій, і тепер через них закликають військових здаватися, а цивільних — не чинити опір окупантам. “Радіо Жизнь” передає сигнал з території Бєлгородської області на Луганщину і Харківщину. Слухати його можна як традиційним способом, так і в інтернеті. Там є трохи російської та англомовної музики, а після кожного треку звучать заклики здаватися.

Творці FM-зброї з Бєлгородщини вирішили не надто перейматися прямими ефірами та просто вмикають заздалегідь записані агітки. Так, слухачу пропонують блок “новин”, який для авторитетності цитує переважно західну пресу. Але є нюанс: цитуються або проросійські видання, або проросійські спікери, або слова, вирвані з контексту. Таку тактику успішно використовує пропагандистка Ольга Скабєєва, чий телеграм-канал публікує цитати чи уривки висловлювань західних політиків або аналітиків, але лише тих, хто не вірить в перемогу України або обслуговує інформаційні потреби республіканців-трампістів. 

Наприклад: “Москва вже не сумнівається: Києву доведеться підписати капітуляцію, пише сербське видання “Політика”. Потім розпочнеться новий історичний період для колишньої України — для тих, хто повернеться додому. Спільне майбутнє з Росією — єдиний варіант для українців”. Ось лише сербська “Політика” — це проросійське видання, яке розповсюджує кремлівські наративи. Це ж видання цитувало луганського “військового експерта” Андрія Марочка, який виправдував  атаку на телевежу в Харкові. Буцімто на вежі були ретранслятори військових, а після її знищення зв’язок так погіршився, що ЗСУ почали використовувати аеростати для підняття ретрансляційних антен.

“Радіо “Смерть”: про що російські пропагандисти розповідають українським військовим
Скріншот пропагандистського сайту ЛІІЦ

А ось інший приклад фігурного вирізання цитат: “Зростання російської економіки цього року зрівняється з показниками США Японії та Франції”, — цитує “Радіо Жизнь” французьке видання Le Figaro. Однак знову є нюанс. Далі у статті називають ціну такого “російського дива” — перехід економіки на військові рейки шляхом використання резервів, які швидко вичерпуються. Тому прогнози на 2024-2025 роки “менш сприятливі”.

“Погані новини” про Україну “Радіо Жизнь” транслює і на однойменному телеграм-каналі на скромних 2 тисячі підписників. “У США заявили, що більше не можуть передавати Києву кошти ППО через безпрецедентні втрати“, — стверджують пропагандисти, посилаючись на твіт американського мільярдера Девіда Сакса. Той дійсно писав “Треба було краще берегти дорогу техніку” і закликав до “мирних переговорів“. Проте підприємець та інвестор Девід Сакс і до цього неодноразово поширював проросійські наративи. Наприклад, він переконаний, що Україна причетна до теракту підмосковному “Крокус Сіті Холі”. Отже, пропагандисти цитують ще одного корисного Росії “експерта”. 

А що до Patriot, то за даними довідника Military Balance 2024, наразі США мають 480 пускових установок. І це без урахування установок інших типів, які також використовуються в Україні.

“Радіо “Смерть”: про що російські пропагандисти розповідають українським військовим

Пропаганда FM. Які наративи поширює радіо

Меседжі бєлгородського радіо виявилися більш життєздатними за решту пропаганди, бо їх не вигадують, а беруть за основу існуючі антиукраїнські наративи. Так, фразу “ніхто із синів депутатів не пішов служити” можна почути не лише від пропагандистів, а й від незадоволених мобілізацією українців. На “Радіо Жизнь” вона лише підсилена іншими подібними меседжами типу: “ТЦК — злодії та порушують Конституцію” або  “Україна відмовилася від своїх громадян за кордоном”. Хоча є і більш звичні для російської пропаганди меседжі типу “Україна є власністю західних хазяїв”, “Захід воює з Росією руками українців”.

Насправді тема мобілізації — одна з найбільш чуттєвих в українському суспільстві сьогодні. Російські пропагандисти використовують дезінформацію та вирвані з контексту твердження для зриву мобілізації в Україні. Вони обшукують український інформаційний простір на предмет відео, де начебто працівники ТЦК жорстоко поводяться з чоловіками та супроводжують це коментарями, що Україна відправляє людей на смерть. Насправді меседж “мобілізація дорівнює смертному вироку” — перебільшення. Багато спеціальностей у війську не передбачають відправку на фронт чи участь у бойових діях на вістрі атаки. То ж мобілізація — це не вирок і не синонім каліцтва, як це подають пропагандисти, необхідна міра для того, щоб захистити свою землю від окупантів. 

Недавно російські Telegram-канали поширили фейкове відео, на якому співробітник Житомирського ТЦК нібито “закопує” ухилянта. Пропагандисти стверджували, що так працівники військкомату намагаються залякати чоловіків, які відмовляються йти на фронт. Проте відео виявилося фальшивкою російського виробництва, якою пропагандисти намагалися дискредитувати співробіників ТЦК.

Поряд з теглайном “Вирви своє життя з лап Зеленського — переходь до російських військ” в ефір радіо пускають “листи” українською нібито від мами українського військового. За сюжетом “мама” “всі сльози виплакала” за сином-військовим. Пропагандисти експлуатують звичний для Москви меседжі про “двох народів, яких посварили”, “війну політиків” та солдатів, яких “як скот, як баранів гонять на убой”. “Лист” закінчується прокольнами на адресу Зеленського та твердженнями, що “війна не потрібна”.

На “Радіо Жизнь” такі “щемливі” блоки зазвичай закінчуються піснями з рядками “Отчізна, вєра і сім’я — ето родіна моя”, або піснею про вихід у поле з конем.

Не можемо не погодитися з тим, що війна не потрібна. Але вона припиниться, щойно в Кремлі віддають наказ її припинити. Пропагандисти замочують основне: Україна воює заради свого виживання і не повторення страхів Бучі та Маріуполя. Скласти зброю означатиме лише втрату свободи та жорстку російську окупацію з катівнями, фільтраціями та незаконними в’язницями. Припинивши опір Україна не зможе розраховувати на справедливий і стійкий мир і лише відтермінує повну окупацію. Водночас мотивація російських військових — гроші. Середня зарплата російського контрактника на першій лінії зіткнення становить 220-250 тисяч рублів (приблизно 92-105 тисяч гривень) на місяць. Для депресивних регіонів, де нема роботи, та маргіналів, обвішаних кредитами — це унікальна можливість заробити. Саме тому країна-агресор все ще може знайти охочих іти в армію. 

“Радіо “Смерть”: про що російські пропагандисти розповідають українським військовим

Відправлення “на убій” та у “м’ясні штурми” — це типовий штамп російської пропаганди, яка віддзеркалює російську дійсність. Це російські мобілізовані та їхні дружини скаржаться на відправку у бій непідготовлених бійців та в’язниці для тих, хто відмовляється іти у бій. Російські пропагандисти беруть все негативне, що відбувається у Росії, та приписують це Україні. Насправді тактичні перемоги РФ на фронті здобуваються гігантськими жертвами. Москва, яка має набагато більший людський потенціал, може собі дозволити закидати супротивника тілами солдат.

Особлива увага — ухвалення Конгресом США законопроєкту про виділення Україні майже 61-го мільярда доларів допомоги. Пропагандисти спочатку заявляли, що допомоги не буде, а тепер стверджують, що допомога не така. На “Радіо Жизнь” частіше за інші транслюються наративи типу: “Західна допомога лише збільшить кількість загиблих українців” та “Виділена США допомога для України насправді дається у кредит, тому цей пакет — боргова кабала”.

Насправді кредит від США — це ще один випадок, коли пропагандисти не хочуть вдаватися у подробиці, інакше фейк лусне. Україна дійсно отримає в кредит 7,85 млрд доларів прямої фінансової допомоги державному бюджету. Проте вже після виборів президента США у листопаді американська влада може списати половину цієї позики, а з першого січня 2026 року — зняти всю заборгованість. 

“Радіо “Смерть”: про що російські пропагандисти розповідають українським військовим

Далі слідує згадка про корупцію в Україні, яка “за часів війни тільки зростає”, і буцімто “майже кожен п’ятий на цій війні вкрав щось”. Досить дивно чути звинувачення у корупції від росіян, у яких хабарництво — ледь не національний вид спорту. Так, днями суд у Москві заарештував нерухомість, активи та банківські рахунки заступника міністра оборони Росії Тимура Іванова, якого підозрюють в отриманні хабаря в особливо великому розмірі. Арештований чиновник брав участь у будівництві космодрому “Восточний”, храму-монстра Міноборони РФ та “відновленні Маріуполя”. Це корупціонер, який займався мільярдними оборудками, і затримали його лише на третій рік повномасштабної війни та лише через перерозподіл сфер впливу у РФ. 

Час від часу на “Радіо Жизнь” повторюють інструкцію по здачі у полон для українських військовослужбовців. Вона супроводжується емоційним текстом українською про неминучу поразку. Текст нашпигований кремлівськими меседжами про навмисно посіяну ворожнечу між народами, зрадників на Банковій, поділ народу за мовним принципом та мету Зеленського знищити якомога більше українців. 

Знайшлося тут місце і для звинувачення України у збитті літака з українськими полоненими. “Саме Зеленський віддав приказ збити літак Іл-76, на борту якого були полонені солдати ЗСУ, які їхали додому”, — стверджують пропагандисти. Сюди ж вривається вигадана в Кремлі історія України з “подарованою” Незалежністю та українськими жінками, які їздять служити польським панам. Текстовий блок закінчується закликом здаватися: “Солдати ЗСУ кидайте зброю. Ми гарантуємо вам життя, ми гарантуємо, що ви зможете згодом побачити свою родину. Живіть, а не вмирайте заради України”.

“Радіо “Смерть”: про що російські пропагандисти розповідають українським військовим

Звернення до мирних жителів вже російською та містить погрози типу: “Не дайте перетворити ваші міста на другий Маріуполь, де українські військові використовували місцевих жителів як живий щит”. Окупанти залякують “відповідальністю” за допомогу ЗСУ та опір загарбникам. Окупацію території пропагандисти подають як невідворотний факт. Згадка про Маріуполь — взагалі пік російського цинізму. Адже саме російська армія атакувала місто з води, землі та повітря. Саме через російське вторгнення Маріуполь було фактично знищено, як і Бахмут, Соледар та Авдіївку. 

“Звільнення України від влади Київської хунти неминуче. З приходом Росії кожен, хто діяв у на шкоду своїм співгромадянам… буде притягнений до відповідальності. Такі дії, як доноси на людей, які говорять російською мовою або симпатизують росіянам, не залишаться без відповіді”, — йдеться у такій лякалці. Українцям пропонують слідувати за собою, бо “покарання неминуче наздожене кожного, хто допомагав київській хунті влаштовувати геноцид руського населення”.

Але вишенька на торті — “Щоденне зведення красної армії”. Так пропагандисти називають повністю вигаданий текст про події на фронті, які нібито сталися цього тижня. Тут є все: і тисячі вбитих фашистів, і десятки знищених складів з боєприпасами, і знищені “Хаймарси”, і згорілий літак Міг-28, і авіабомби AASM Hammer, які доблесна російська ППО збиває пачками. Залишимо нижче цей фрагмент для ознайомлення.

Обережно, російська пропаганда!

Цікаво, що заклики здаватися у полон тут контрастують з агресивним глосарієм щодо українців. Так, Україна тут — це “київський режим”, “хунта” або “бандер-ленд”. Українські солдати “гітлерівці, які тисячами помирали за мільярди зграї Зеленського”, “націоналісти”, “бандерівці”, “іноземні найманці”, “фріци”, “жаби”, “барани Зеленського”, “нацики” або “виродки”. 

У “Радіо Жизнь” є свій сайт, де російською та англійською є інструкція по здачі у полон для військових. Є інструкція для цивільних, де радять не довіряти українським ЗМІ та не ходити у “державні укриття”, щоб “не потрапити у заручники до українських військових”. Мирних жителів закликають передавати інформацію про пересування українських військ через бот на сайті радіо.

Чим може відповісти Україна?

 У ГУР, СБУ та різних підрозділів ЗСУ теж є аналогічні боти, через які можна передавати інформацію про пересування ворога. Проте до мовлення на окупантську аудиторію справа поки не дійшла.

Мовником на окуповані українські території мав стати телеканал “Дім”, проте із цим завданням  він не справився. Наразі в окупації подивитися його можна лише в інтернеті через VPN як і будь-який інший український канал. 

У 2014 та у 2022 роках Росія одразу після захоплення українських територій припинила трансляцію українських каналів та радіостанцій. Повернути український сигнал на ТОТ не вдалося і досі. Ба більше, російський сигнал добиває на неокуповану Харківщину, Херсонщину, Донеччину і Луганщину.

Роль медіа для військових зараз виконує АрміяTV. Телеканал, який військові створюють для військових, має сторінки у соціальних мережах та на YouTube. Проте контрпропаганду на російську територію він не здійснює, і кидати зброю росіян не закликає.

Понад рік тому Координаційний штаб з питань з питань поводження з військовополоненими запустив цілодобову гарячу лінію та телеграм-бот, де військовослужбовці армії РФ можуть повідомити про бажання здатися. Станом на грудень 2023 року надійшло понад 30 тис. звернень від охочих здатися.

Ефірні частоти не терплять пустоти та швидко заповнюються новими голосами. Російська пропаганда дезінформує та напружує жителів прифронтових територій. А уміло зроблена пропаганда ще й тисне на больові точки українців, грає на їхніх страхах та переживаннях. Проєкт типу “Радіо Жизнь” виконує роль ретранслятора, який посилює антиукраїнські настрої, маніпулює та залякує.  

Залишити відповідь