Мобілізація лікарок та фармацевток. Як російська пропаганда “загубила” українських медикинь

Мобілізація лікарок та фармацевток. Як російська пропаганда “загубила” українських медикинь

Через мобілізацію жінок в Україні зникли фармацевти. Жінки з медичною та фармацевтичною освітою нібито тікають за кордон, бо бояться опинитися у війську. Все це — не більше ніж фейк росіян і паразитування на чутливій для українців темі. Реальна Газета розбиралася, де саме збрехали російські пропагандисти.

В пошуках фармацевтів

Фейки про масову втечу українських фармацевток за кордон — це частина пропагандистського наративу про заборону жінкам, які мають стати на військовий облік, виїжджати за кордон.

“В Україні жінки-медики та фармацевти з 1 жовтня повинні будуть встати на військовий облік”, — стверджує федеральне видання “РІА Новини”. Далі з’явилися інші пости в політичних телеграм-каналах. Наприклад, Telegram-канал “Рідовка” писав: “У незалежній обмежують можливість виїзду за кордон для жінок, які підлягають постановці на військовий облік та подальшу мобілізацію”.

У якості доказу своїх слів пропагандисти наводять фотографію, нібито зроблену в Умані. В оголошенні стверджується, що в аптеці працює продавець, а не фармацевт. Проте від початку повномасштабного вторгнення в аптеках мають право працювати студенти, які дипломи фармацевтів ще не отримали. Вони можуть працювати в аптеці помічниками. До того ж, за фото не можна визначити, де саме і коли його зробили. Отже, доводити кадрову кризу серед фармацевтів воно не може.

Мобілізація лікарок та фармацевток. Як російська пропаганда “загубила” українських медикинь

А ось вже панічна публікація від пропагандистського телеграм-каналу “Луганск LIVE”: “Аптеки б’ють на сполох: працювати вже нема кому. Буде лише гірше!”. В тексті є посилання на інтерв’ю з главою асоціації “Фармрада” Оленою Прудніковою, яке опублікувало заблоковане в Україні видання “Страна”. Пруднікова стверджує, що фармацевти масово звільняються та їдуть за кордон буцімто через постановку на військовий облік жінок. Видання стверджує, що скоро в аптеках буде нема кому працювати, а хороші спеціалісти легко знайдуть роботу за межами України.

Мобілізація лікарок та фармацевток. Як російська пропаганда “загубила” українських медикинь

Заява “люди пишуть заяви та їдуть до Європи, доки їм не закрили кордон” — цілком очікувана від проросійського видання. Проте якщо це правда, то масовий виїзд жінок не залишився б непоміченим для прикордонників. Наприклад, ось дані від польської прикордонної служби. За вересень з України в Польщу виїжджали щодня від 26 до 30 тисяч людей. Це стабільні цифри, нема періоду, коли б кількість охочих виїхати раптом зросла. Тобто якщо хтось з фармацевток вирішив виїхати, то їх було настільки мало, що статистика на кордоні цього не помітила.

Отже, масова втеча лікарок та фармацевток — ще один фейк російської пропаганди. На жаль, не єдиний, пов’язаний з мобілізацією.

Жінок-військових не випустять за кордон?

Меседж про обмеження виїзду за кордон виявився надзвичайно зручним для луганських пропагандистів. Наприклад, було зручно вирізати з публікацій потрібні частини. Беремо публікацію про те, що заборони на виїзд військовозобов’язаним жінкам не буде, вирізаємо все, окрім першого речення і отримаємо емоційну маніпуляцію в дусі Соловйова. В перекрученій публікації фейк обріс “додатковими подробицями” — нібито у України надто великі втрати у війні, тому на фронт пошлють жінок.

Мобілізація лікарок та фармацевток. Як російська пропаганда “загубила” українських медикинь

Такий самий меседж озвучує ведуча фейк-шоу “Галопом по укропам” на “Луганську 24”: чоловіків скоро не залишиться, тому на фронт треба відправити жінок. “Бо вони воюють до останнього українця”. Поширення меседжу про буцімто великі втрати ЗСУ, через що жінок хочуть мобілізувати — головна мета пропаганди Кремля. Пропаганда стверджує: жінок мобілізують слідом за чоловіками, он бачите, фармаевток забирають вже. Проте це “вже” не витримує випробування реальністю.

Сюди додається ще один меседж: жінок “дістануть” з-за кордону, щоб відправити на фронт. Проте хто, кого і як може дістати з-за кордону — не пояснюється.

Що ж насправді? Жінки-медики та жінки-фармацевти з 1 жовтня мають стати на військовий облік, проте вільно виїжджати за кордон вони зможуть. Військовий облік дозволить узагальнити дані про кількість медиків у державі. Така норма діє ще з 1992 року, і частина медикинь та фармацевток вже є на військовому обліку. Решта з різних причин на облік не стала, і зараз це виправляють.

Як повідомляють в МОЗ, жінки-медики мають три роки, щоб стати на облік. Дедлайн спливе лише 31 грудня 2026 року. До цього вони зможуть вільно працевлаштовуватися чи змінювати роботу без військового квитка. Крім того, кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою може вільно виїхати з України незалежно від того, чи є у неї військовий квиток.

Наразі студенти, які закінчують навчання за медичними або фармацевтичними спеціальностями, автоматично стають на військовий облік.

Кого ще відправлять на фронт за версією Кремля?

Пропагандисти вирішили, що зайва правдоподібність лише заважає та придумали новий фейк.

“Україна хоче ввести службу в армії та мобілізацію для підлітків з 16 років“, — стверджує ведучий програми “Підслухано в мережі” на луганському телебаченні. Де саме він це підслухав — з глядачем не діляться, чому не будуть випускати — теж.

Схожим чином посіяти паніку намагався колаборант із Запоріжжя Володимир Рогов. Він посилався на невідомий “закон”, згідно з яким хлопчики повинні ставати на військовий облік з 16 років. Колаборант доходить висновку, що “дорослих чоловіків уже майже утилізували” та намагається проводити паралелі з гітлерівським Гітлерюгендом.

Мобілізація лікарок та фармацевток. Як російська пропаганда “загубила” українських медикинь

Проте “стати на військовий облік” та “відправитися на фронт” — це доволі різні речі. Вочевидь, “закон”, про який говорять пропагандисти — це постанова Кабміну, яка зменшила вік для постановки на первинний військовий облік. Поки в Україні діє воєнний стан, чоловіки мають ставати на облік у рік досягнення 17-річного віку. Тому часто на кордоні юнаків не випускають без приписного. Але з ним жодних обмежень у сімнадцятирічних юнаків вже нема. Виїжджати за кордон під час війни заборонено чоловікам віком від 18 до 60 років.

Але і цього було замало. Проросійські медіа поширили фото та відео бронежилету, який нібито призначений для вагітних. Вони заявляли, що втрати на фронті змусили керівництво України відправити на фронт навіть вагітних жінок. Разом з тим, російські експерти ще й розкритикували бронекостюм, назвавши його незручним. “Як вагітні будуть пересуватися в цих скафандрах і що взагалі їм робити на фронті – питання відкрите”, — написали вони.

Мобілізація лікарок та фармацевток. Як російська пропаганда “загубила” українських медикинь

Проте майбутні мами, які бігають лінією фронту в броні — це лише фантазії окупантів. Фотографії, які демонструють пропагандисти — це презентація нового бронекостюму “Рута Люта”, який враховує будову жіночого тіла військовослужбовиці. Врахування анатомічних параметрів не означає врахування вагітного живота, а всього лише броня з окремих частин, які можна носити разом, або від’єднати та носити окремо від бронежилету.

Наразі в ЗСУ служать понад 42 тисячі жінок. Приблизно п’ять тисяч військовослужбовиць перебувають на передовій. Вочевидь, їх здатність виконувати бойові завдання нарівні з чоловіками не аби як дивує російських пропагандистів.

Якими б неправдоподібними не звучали б меседжі про бронежилети для вагітних чи заборону на виїзд фармацевток, вони виконують свою функцію: Кремль вустами своїх пропагандистів повторив, що контрнаступ не вдався, а в Україні скоро буде нема кому воювати. Україна змушена проводити мобілізацію, бо їй треба звільняти власті території. Війна розпочалася і триває винятково через дії Росії, і Росія дійсно може покласти війні край — коли піде геть зі всієї території України.

Залишити відповідь