(Не)тимчасово окуповані. Як мінялася риторика Зеленського про Донбас у 2024 році

(Не)тимчасово окуповані. Як мінялася риторика Зеленського про Донбас у 2024 році

Україна вистояла у 2024 році. Проте що буде з окупованою територією у 2025 році? Про реінтеграцію та деокупацію мова поки не йде, а основним викликом стало втримання територій на Донеччині. Проте тисячі українців продовжують залишатися в окупації. З 1 січня 2025 року всіх жителів ТОТ без російського паспорта, РФ вважатиме іноземними громадянами, і погрожує депортувати. Натомість в Києві вперше допустили, що окуповані території збройним шляхом не повертатимуть. 

Реальна Газета пригадала, що за цей рік говорили про перспективи повернення захоплених частин Донбасу.

Єва Позднякова 

Нова риторика Зеленського

29 листопада Володимир Зеленський в інтерв’ю Sky News заявив, що “гаряча фаза” війни з Росією припиниться, коли неокуповані території України опиняться під захистом НАТО. А решту території будуть повертати дипломатичним шляхом. Проте у НАТО мають визнавати, що законні кордони України — це кордони 1991 року.

“Якщо ми хочемо зупинити гарячу фазу війни, нам потрібно взяти під парасольку НАТО підконтрольну нам територію України”, — сказав тоді український президент.

Ця заява контрастувала з попередніми коментарями очільника держави. Раніше він у контексті переговорів із Росією заявляв, що Україна не поступиться своїми територіями в обмін на членство в Альянсі. Він називав “абсолютним божевіллям” пропозиції поступитися землями заради можливого припинення війни.

“Це — абсолютне божевілля. Ми дуже часто згадуємо Бога, і це точно було б не по-християнськи, адже там живуть наші люди, родини, діти. Вони — частина українського суспільства”, — казав Зеленський під час спільної пресконференції з президентом США Джо Байденом у Вашингтоні.

У затвердженій ще у серпні 2023 року постанові парламенту йдеться про те, що будь-які територіальні поступки заради припинення війни є неприпустимими. Також там зазначається, що жоден громадянин України не має зазнавати переслідувань чи дискримінації за ознакою проживання на тимчасово окупованій території, а всі люди, винні у вчиненні злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, будуть притягнуті до відповідальності.

Читайте також: Псевдовибори та сумні ювілеї: яким був 2024 рік для Луганщини

Що говорив Зеленський про ТОТ у 2024 році

Загалом риторика українського президента у 2024 році щодо повернення окупованої території була продовженням його попередніх заяв. 9 квітня в інтерв’ю німецьким медіа Володимир Зеленський назвав примітивною ідею віддати Росії окуповані території України. Коментуючи “мирний план” нібито Дональда Трампа (який на той момент ще не переміг на виборах у США), Зеленський заявив, що з радістю вислухає пропозиції Трампа, але якщо вони будуть реальними.

“Якщо мова йде про те, що ми просто віддаємо свої території, і якщо це ідея, то ідея дуже примітивна”, — сказав Зеленський.

Він також зауважив, що будь-яка угода, яка просто віддає землю президенту Росії Володимиру Путіну в обмін на припинення військових дій, у майбутньому може спричинити нові загарбницькі війни.

21 жовтня Зеленський заявляв, що Україна не говорить з партнерами про можливість вступити у НАТО в обмін на відмову від тимчасово окупованих територій.

“Який би в України не був шлях – юридично ніхто не визнаватиме окуповані території територіями інших держав”, — запевнив Зеленський. Він додав, що Україну треба запрошувати до НАТО ще під час війни, бо країна має вступати до Альянсу у міжнародно визнаних кордонах.

Читайте також: “План перемоги” чи “НАТО в обмін на території”: який сценарій реалістичніший?

Контекст

Запрошення України до НАТО — перший пункт “плану перемоги”, який Зеленський наприкінці вересня представив лідерам у США та оприлюднив у Верховній Раді. Там йшлося, що запрошення України до НАТО буде вже найближчими місяцями.

Натомість у дипломатичних колах на заході все частіше обговорюють можливість “часткового” вступу України до НАТО. Згідно з повідомлення Financial Times, такий “половинчастий” вступ передбачає поширення статті 5-ї договору НАТО про колективну самооборону лише на підконтрольну Україні територію. При цьому РФ зберігатиме контроль над окупованими територіями, але всі продовжать вважати ці території українськими.

При цьому низці країн дуже легко готові “відмовитися” від української окупованої території. Так, президент Чехії Петр Павел радив Києву бути “реалістичним” щодо війни. В інтерв’ю New York Times він заявляв, що найближчим часом повернути окуповані території не вдасться та пропонував тимчасово змиритися з московською окупацією. Також він додав, що “тимчасова” окупація може тривати роками. А у грудні цього року міністр оборони Словаччини Роберт Каліняк навіть не став допускати, що окупація — тимчасова. Він заявив, що “реальність на місці” вказує неминучу втрату ТОТ та подальше неприємне сусідство з Росією.

І це лише окремі заяви від найближчих сусідів України.

Читайте також: Звільнення, автономія під егідою ООН чи повна інтеграція до РФ: яке майбутнє чекає на окуповані території

Чого очікувати жителям ТОТ

Заяви про мізерні шанси на повернення окупованої території цілком зрозумілі від західних партнерів України — мова йде не про територію їх країн. А от чути всередині країни про таке — тривожний дзвіночок для тих, хто застряг на ТОТ. Адже у 2025 році Росія продовжить затягувати їх у болота “руського миру”.

На окупованих Луганщині, Донеччині, Херсонщині, Запоріжжі і в Криму триває культуроцид — росіяни витравлюють все українське, яке зберігалося там роками. Дітям навʼязують чужу ідентичність, намагаючись переконати, що вони росіяни. А долі отримати паспорт РФ не уникнули майже всі жителі окупації.

На окупованій території створюють “козацькі” дитячі садки

Незалежно від того, є у людини український паспорт чи ні, росіяни можуть відібрати у неї житло. Згідно з недавніми дослідженнями, з 2014 року Росія конфіскувала у жителів окупованої території 856 499 квартир та будинків. А частка конфіскованого комерційного майна на окупованій Луганщині сягає 80%. Відбирають в основному у тих, хто поїхав з окупованої території, тому українці змушені хоча б тимчасово повернутися на ТОТ, щоб врятувати своє житло.

Читайте також: Стеження, каральна психіатрія і ксенофобія: як в Росії та окупації протидіють ненависті та ворожнечі

У наступному році окуповані міста продовжать бути “вітриною” територій, які росіяни називають “історичними”. Та й навіювання про “споконвічно російські” території продовжиться також. Тому на цьому тлі заяви про “захист НАТО” над окремою частиною України не додають українцям оптимізму.

Залишити відповідь