Російські депутати брешуть про викрадення дітей. Як російська пропаганда “віддзеркалює” українські звинувачення

Російські депутати брешуть про викрадення дітей. Як російська пропаганда “віддзеркалює” українські звинувачення

Депутати Держдуми Росії, з благословення яких викрадають та депортують українських дітей, звинуватили у кіднепінгу… Олену Зеленську. За цим звинуваченням посипалася купа інших, з яких можна скласти “Бінго” з фейків і брехливих наративів. Втім, намічається цікава тенденція: російська пропаганда віддзеркалює звинувачення України на адресу Кремля і вигадує нову брехню. У побрехеньках російської пропаганди розбиралася Реальна Газета.

Єва Позднякова

Як Зеленська (не)краде дітей

Депутатка російського парламенту Анна Кузнєцова 19 червня представила з трибуни Думи доповідь про “злочинні дії” стосовно неповнолітніх, які буцімто скоїв “київський режим”. Депутати підтримали документ одноголосно.

Пропагандистські телеграм-канали з аудиторією, переважно, на окупованих територіях, із задоволенням поширили найбільш “перчені” витримки зі звіту депутатки парламенту країни-окупанта.

Кузнєцова заявила, що з областей, на які претендує країна-агресор — тобто з Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької — нібито “зникли” 65 тисяч дітей, частину з них буцімто вивезли за кордон. Депутатка робить висновок, що дітей “вкрали” і продали в даркнеті. Відповідальність за “викрадення” комісія, яку очолює Кузнєцова, поклала на “загони викрадачів” — “Білих янголів” та “Фенікс”. Тобто “викраденням” депутатка назвала обов’язкову евакуацію неповнолітніх із зони бойових дій. Як завжди, половину фактів росіяни приховали.

Примусова евакуація з зони воєнних дій дійсно є. Її ввели після того, як дехто з батьків зловживав можливістю письмово відмовитися від евакуації. Це призводило до того, що діти наражалися на небезпеку, не ходили у школу (бо школа знищена російськими снарядами), не отримували лікування (бо лікарня знищена російськими снарядами), жили у підвалі, а деякі гинули під обстрілами або помирали через відсутність. Так, у січні 2023 року від серцевого нападу померла шестирічна річна Еля. Її бабуся та дідусь відмовилися евакуюватися, чекали “руський мір”, а дочекалися смерті онуки. 

Проте примусова евакуація можлива, якщо з дитиною поїде хтось з батьків, інший родич, опікун чи законний представник. А якщо дорослі відмовляються, то їм загрожує адміністративна чи навіть кримінальна відповідальність.

Попри заяви Кузнєцової, дітей самих ніхто не вивозив. Але депутати наполягають: “У цій схемі бере участь фонд Олени Зеленської “Врятуємо Україну”, зареєстрований у США”.

Читайте також: У Росії показали, як вчили українських дітей користуватися гвинтівками та дронами

Росіяни віддзеркалюють звинувачення

У випадку з “викраденими” дітьми російська пропаганда використала прийом “хто обзивається, той так і називається”. Тобто віддзеркалила звинувачення на свою адресу. Адже саме у воєнному злочину депортації дітей Міжнародний кримінальний суд звинувачує російського диктатора Володимира Путіна.

Російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова (на арешт якої МКС теж виписав ордер) зізнавалася, що з початку повномасштабного вторгнення в Росію були вивезені близько 4,8 мільйона жителів України, з них понад 700 тисяч – діти. З цих дітей понад 1,5 тисячі — це вихованці сиротинців. 288 дітей з окупованої Донеччини, і 92 дитини з окупованої Луганщини були “влаштовані” до російських родин. А в листопаді 2022 року з дитячого будинку-інтернату в Олешках Херсонської області вивезли 52 вихованців з тяжкими патологіями та “тимчасово” перевезли в окупований Крим.

Всього ж, за офіційними даними української влади, з 24 лютого 2022 року з України до Росії депортували 19 546 дітей. Насправді цифра більша. Влада оперує лише тими випадками, коли батьки чи опікуни заявляли про депортацію.

У відповідь на звинувачення у воєнних злочинах у Кремлі вигадали свої “звинувачення”. Вочевидь, зроблено це в надії перекласти відповідальність за свої добре задокументовані злочини на українську сторону. На думку авторів “звіту про викрадення”, звинувачення у порушеннях міжнародного права, які озвучив Київ, будуть менш авторитетними, якщо сам Київ звинуватять у схожих злодіяннях.

“ПВК” та “чорна трансплантологія”

Російські депутати не зупинилися на “викрадених Зеленською” дітях та продовжили брехати. Так, за їхніми словами, логістику “кіднеперів” прикривають “західні ПВК”.

Приватні воєнізовані армії на побігеньках у Києва — фейк, який використовують пропагандисти ще з 2014 року. Тоді у соціальних мережах розганяли заяви про американських найманців з компанії Blackwater, які нібито мали боротися з проросійськими демонстрантами. “Американські ПВК” тоді ані у Донецьку, ані у Луганську не знайшли. Зате бійці з різних приватних груп час від часу з’являлися у заявах російської пропаганди чи офіційних осіб. Ці “найманці” мали “розпилювати біологічну зброю” чи “воювати”. Зараз “крадуть дітей”.

“Чорна трансплантологія” — ще один старий міф з обойми кремлівських пропагандистів. Він також з’явився з початком активних бойових дій на Донбасі, але відтоді не знайшов жодного притомного підтвердження. З 2014 року пропагандисти створюють фейкові новини, статті, сюжети, в яких фігурують або мертві військові, у яких забрали органи, або діти.

Окупати стверджують, що у лікарнях Лисичанська, Маріуполя, Рубіжного та Сєвєродонецька нібито працювали “мобільні групи біоінженерів та пересувні операційні у супроводі західних ПВК”, які нібито займалися “незаконною трансплантологією”. Як такі факти вдалося приховати, окупанти не пояснюють.

До 2022 року ОБСЄ не підтверджувало фактів роботи нелегальних трансплантологів в Україні та не знайшла доказів можливого вилучення органів на сході України. Після повномасштабного вторгнення Україна опинилася у фокусі міжнародних правозахисних організацій, і жодна з них не заявила про досліди над дітьми чи трансплантацію органів. Проте у російській Думі Україну назвали країною  “номер один з чорної трансплантології”. Зверніть увагу, що росіянка перелічила найбільш зруйновані міста сходу. Від тамтешніх лікарень мало що залишилося, а руїни можна легко видати за “біолабораторії” чи “центри пересадки органів”.

Взагалі із заяв депутатки Анни Кузнєцової можна складати “Бінго”, бо далі вона згадує “американські біолабораторії”, де нібито проводилися досліди над дітьми, “ЛГБТ-педофілів”, які знімають дітей для “індустрії ЛГБТ-моди” та “пропаганду нацизму”.

Чого добиваються російські депутати?

Доповідь про “злочини київського режиму” стосовно дітей — це спроба симетрично відповісти на численні звіти міжнародних організацій, як, наприклад, звіт Єльської лабораторії гуманітарних досліджень (YHRL) від лютого 2023 року, де йдеться про щонайменше 43 заклади, організовані Росією, та щонайменше 6 тисяч українських дітей, які пройшли через ці заклади.

У Росії українських дітей намагаються перевиховати. Це стосується не лише дітей-сиріт (їх можуть навіть передати у прийомні сім’ї), а й дітей з родин, яких відправляють на “оздоровлення”.

Читайте також: Були українці, а стануть “малоросами”: як працюють російські табори перевиховання для дітей з окупованих територій

На тимчасово окупованих Росією українських територіях теж повним ходом відбувається насильницька русифікація і “перекроювання” свідомості неповнолітніх українців. В окупації ліквідовуються українські школи, уроки української фактично не проводяться, а шкільні підручники “денацифікують” — тобто замінюють справжню історію на більш зручний для Росії варіант, де української державності не існує. Українські книги вилучають з бібліотек окупованих міст, знищують та заміняють їх “ідеологічно вірними” російськими екземплярами.

Після викриття злочинів проти української ідентичності дітей в окупації Москва і дали сипатиме у відповідь абсурдними та безпідставними звинуваченнями у “пропаганді нацизму”. 

Кузнєцова звинуватила, “що в Україні медична допомога була вкрай слабо розвинена” і додала, що на Луганщині та Донеччині є загроза для життя людей, не працюють школи та лікарні… і це правда. Бо Росія вже 10 років здійснює збройну агресію проти України. Лікарні та школи зруйновані не лише на Донбасі, а й в інших українських містах. Понад 3,5 тисячі закладів освіти зазнали тих чи інших руйнувань, майже 400 повністю зруйновані. Але вони працювали, поки Росія не почала війну на Донбасі, а потім — повномасштабне вторгнення.  Загрози для життя чи для соціальних прав дітей зникне, якщо РФ припинить обстріли та покине окуповані нею території.

Комісія, яку очолює депутатка Кузнецова використовує специфічну термінологію, яка добре вписується у “дзеркальний” наратив Кремля. Так, Луганську і Донецьку області вона називає “Донбас”, а Херсонську і Запорізьку — “Новоросія”, а разом загарбані регіони “звільненими”. Відповідно підконтрольні Україні частини цих областей пропагандисти називають “окупованими територіями”. Цими нехитрими маніпуляціями та “гуманними міркуваннями”  росіяни намагаються прикрити власні злочини та відвернути від них увагу. 

Втім, російських злочинів настільки багато, і вони мають настільки системний характер, що це виправдання максимально далеке від правдоподібності.

Залишити відповідь