Росія прагне виховати нове покоління своїх так званих патріотів. Українських дітей, які перебувають на окупованих територіях, “перевиховують”, забивають їхні голови пропагандою та навчають підкорюватися владі. Про права дітей, їхній особистий простір та можливість мати власну думку навіть не йдеться.
Одним з методів російської політики є масове відправлення школярів з окупованих територій у так звані табори на реабілітацію, де діти зіштовхуються з муштрою, жорсткими правилами та так званим “патріотичним” вихованням.
Про те, як обробляють дітей у російських таборах, і як країна-окупант намагається виростити на захоплених територіях відданих їй малоросів, і як депортує дітей з окупованих територій розбиралася Реальна газета у співпраці з The Reckoning Project.
Цим матеріалом ми відкриваємо серію публікацій про те, як Росія краде та перевиховує українських дітей.
Російською статтю можна прочитати тут.
Яна Осадча
Що відбувається у таборах перевиховання
Росія вкладає чимало коштів в те, щоб “перевиховати” дітей на окупованих територіях. Для цього країна-агресор використовує різні техніки.
Одна з них — так звані табори перевиховання.
За словами юристки-міжнародниці, експертки Регіонального центру прав людини Катерини Рашевської, найбільше таких таборів розташовані на території окупованого Кримського півострова, а також у РФ та Білорусі.
Попри те, що географія таборів — велика, програма перебування там майже однакова.
“У дітей немає вільного часу, вони постійно зайняті і до чогось залучені. Все починається з ранку, коли вмикають російський гімн, потім — зарядка під російські пісні і підйом прапора. І треба усім своїм нутром демонструвати любов до Російської Федерації”, — розповідає Катерина Рашевська.
У таборах для дітей проводять заняття російські вчителі, або колаборанти, які викладають предмети за російськими підручниками і програмою.
Юристка зазначає, що до дітей часто приїжджають “поважні гості”: це пропагандисти, представники партії “Єдина Росія”, інколи, особливо в Крим, — навіть її верхівка, а також “ветерани” російсько-української війни та учасники конфлікту у Сирії.
Також дітей возять “місцями бойової слави”, музеям, розповідають їм альтернативну версію подій Другої світової, про українських нацистів, що українці масово воювали на боці Гітлера тощо.
“Відбувається процес політичної індоктринації — тобто нав’язування та прищеплення “російського патріотизму”, — говорить експертка.
У низці таборів, зокрема у кримському “Артеку” українським дітям урочисто роздають перші паспорти, посвячуючи у громадяни РФ.
Також українські діти можуть потрапити в один з таборів з військовим вишколом, які фінансуються Міноборони РФ.
До того ж у кожному таборі є релігійна складова. Свобода дитини не вірувати, або сповідувати якусь іншу релігію, окрім православ’я, взагалі не враховується.
“Для мене найгіршим табором є Азовський духовно-патріотичний табір “Прєдтєчінський городок” під патронатом РПЦ з військовою муштрою, де діти живуть у наметах і перебувають під керівництвом донських казаків і військових. Ходять у подібній до військової формі, моляться, навчаються поводитися зі зброєю, що є абсолютно не припустимо і заборонено ст. 29 Конвенції про права дитини”, — говорить Катерина Рашевська.
Хто потрапляє у дитячі табори перевиховання
Як йдеться у звіті, підготованому Обсерваторією конфліктів за підтримки Бюро операцій з врегулювання та стабілізації конфліктів Державного Департаменту США у лютому 2023 року, у табори перевиховання направляють як дітей, що живуть з батьками та опікунами, так і дітей-сиріт.
Дітей, що мають батьків, зазвичай повертають додому після перебування у таборі. Однак фіксувалися випадки, коли дітей проти волі батьків утримували у таборах на довший термін, ніж планувалося, або взагалі не повертали.
Батьки також розповідали, що не можуть отримати інформацію про статус або місцеперебування своєї дитини після того, як її повернення було призупинено. Невідомо, скільки українських дітей наразі утримує Росія і скільки їх відпустили до їхніх родин.
Дітей-сиріт, які є вихованцями дитячих будинків, зазвичай додому взагалі не повертають: їх депортують у Росію, де їх всиновлюють або беруть під опіку росіяни.
Яскравий приклад — діти з інтернатів та дитячих будинків з Донеччини та Луганщини, яких окупанти вивезли нібито в евакуацію ще до початку повномасштабного вторгнення.
“Дітей вивезли на територію РФ — у Ростовську, Курську та Брянську області. Спочатку їх розмістили у пунктах тимчасового розміщення. Забрати дітей погодилася Московська область, тому що за це пропонували переваги. Далі було кілька хвиль таких передач, і ми досі документуємо випадки, коли евакуйовану таким чином дитину було передано у родину росіян”, — розповідає Катерина Рашевська
Якийсь відсоток дітей все ж таки повернули назад на Донбас. Однак дітям нав’язали російське громадянство і внесли у федеральний банк даних, як сиріт з російської області, куди вони були вивезені. І тепер простежити їхні долі важко.
“Вас навчать, виховають – і ви будете росіянами”
В Росію українських дітей депортують з усіх новокупованих територій України, зокрема з Донбасу. Багато таких випадків документуються дослідниками The Reckoning Project. Дітей можуть повертати через декілька місяців чи навіть через рік, а в деяких випадках зв’язок між ними та батьками просто переривається.
Частіше за все дітей повертають батькам чи законним опікунам лише після втручання міжнародних організацій або урядів третіх країн.
Один з таких випадків трапився у серпні 2023 року на Луганщині. У лютому 2022 року жінка через обстріли вивезла двох своїх дітей з Сєвєродонецька до одного з сіл Луганщини, де жили її родичі. І село, і колишній адмінцентр Луганської області окупували російські військові. А в серпні 2023 року до дітей приїхав батько, який майже не спілкувався із дружиною з 2014 року, та без її дозволу вивіз дітей в Росію.
Жінка говорить, що колись перестала спілкуватись із колишнім чоловіком саме через його проросійські погляди. У 2023 році він жив в Європі, але раніше воював проти України на боці проросійських сепаратистів.
Родичі допомогли йому зробити дітям російські паспорти, а сам він змусив їх вступити до коледжу в одному з міст на кордоні з Україною.
Матір дітей каже, що діти, принаймні молодша донька, просились додому в Україну.
В Росії дівчину принижували через проукраїнську позицію, розповіла жінка, та питали про ставлення до президентів Росії та України, а також так званої “спеціальної воєнної операції”, тобто російського вторгнення в Україну.
“Донька каже: “Мені не потрібен цей гімн, я співати його не буду й під цей прапор я ставати не зобов’язана. Їм пояснили: “Ви будете, вас навчать, виховають – і ви будете росіянами. Україна — це недодержава, нелюди”…. І було озвучено, що хохли — це свині”, — говорить матір дівчинки.
Жінка не могла поїхати до дітей через побоювання арешту на кордоні. Лише через декілька місяців за допомогою волонтерів дівчинку вдалось вивезти до Європи, а потім до України.
Такі переміщення дітей не можна повністю зрозуміти ізольовано, вони відбуваються на тлі екосистеми міжнародної злочинності та порушень прав людини, вважає старша юрисконсультантка The Reckoning Project та правознавиця Оксфордського університету Цветеліна ван Бентем.
“Росія через свої органи та підконтрольних їй осіб підриває право дітей на освіту, чинить незаконний примус до свободи думки, принижує, ганьбить і ображає їх, часто утримує в непридатних для життя умовах, порушуючи заборону катувань, нелюдського і такого, що принижує гідність, поводження. Депортації можна повністю зрозуміти лише в контексті цієї ширшої екосистеми шкоди”, — говорить Цветеліна ван Бентем.
Хто несе відповідальність за перевиховання і депортацію українських дітей
У вищезгаданому звіті зазначається, що схема перевиховання дітей централізовано координується Федеральним урядом Росії і включає всі рівні влади.
Лабораторія гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я ідентифікувала кілька десятків федеральних, регіональних і місцевих діячів, безпосередньо залучених до операції. Йдеться про перевезення дітей, збір коштів, безпосереднє управління таборами та просування програми в межах Росії та окупованих районів України. Щонайменше 12 з цих осіб на момент цього звіту не перебували у санкційних списках США та/або списках міжнародних санкцій.
Явним лідером цієї багатогранної операції на федеральному рівні є Марія Львова-Бєлова, Уповноважена президента з прав дитини у РФ. Наразі вона перебуває під санкціями США за причетність до цієї діяльності.
Метод пряника
Дуже часто до дітей у табори приїздять і представники російських закладів вищої освіти. Вони запрошують дітей вступати у будь-який виш без іспитів.
Катерина Рашевська називає це довгостроковою стратегією.
У 2022 році окупанти заманювали родини з дітьми у Росію житловими сертифікатами. Коли Херсонщина була повністю окупована, росіяни масово вивозили дітей у Крим.
Потім Херсон звільнили, і росіяни зрозуміли, що вони втрачають величезний демографічний ресурс.
“Тоді вони поставили умову, що діти не зможуть повернутися додому разом з батьками: вони могли виїхати, або на іншу окуповану територію, або на територію РФ. Росіяни говорили — навіщо вам та Україна, ми її все одне завоюємо, там небезпечно, давайте в Росію, ось вам житловий сертифікат та паспорти на всю родину”, — каже Рашевська.
Експертка зазначає, що наразі у росіян змінилася стратегія.
“РФ відчуває себе дуже впевнено на окупованих територіях. Ми бачимо це по швидкості забудов, і як вони активно ці території включають у своє псевдоправове поле, ставлять своїх людей в адміністрації тощо. І тому у них немає мети депортувати всіх — їм потрібно мати “росіян” на українських територіях. Окрім того, що вони переселяють туди людей з російських регіонів, вони ще “перевиховують” місцевих, особливо дітей”, — говорить Рашевська.
Також наразі існує тенденція скорочення перебування дітей у таборах. Окрім стандартних змін по 2-3 тижні, є короткочасні візити на територію російських міст, щоб там дітей навантажити враженнями і дати їм в кінці якісь подарунки.
“Це може бути дуже ефективно. Дитина приїжджає, а там їй догоджають, екскурсії влаштовують, гімн не змушують співати і вставати за режимом. А в кінці дарують планшет. Дитина приїжджає додому і каже: росіяни нас люблять!” — розповідає експертка.
Історія Валерії, яка побувала у таборі
18-річна Валерія з Нової Каховки росіяни вивезли в окупований Крим під виглядом евакуації. Пізніше дівчині вдалося виїхати з окупації. Свою історію перебування у російському таборі Валерія розповіла у литовському сеймі.
Коли росіяни окупували Нову Каховку, школа, де навчалася Валерія, відмовилася співпрацювати з окупантами.
За словами дівчинки, документи дітей без їхньої згоди передали в іншу школу, яка була лояльна до агресора. До речі, документи дівчинці так і не повернули.
“Коли ситуація загострилась і українські війська почали підходити ближче, окупанти оголосили так звану “евакуацію”. Очільниця відділу освіти, колаборантка, оголосила, що дітей вивезуть на 2 тижні на відпочинок до Євпаторії. Списки всіх дітей були в адміністрації. Якщо ви не схочете їхати тепер зі своїми однокласниками, сказала вона, то поїдете в інший день із дітьми іншого міста. Їхати доведеться все одно”, — каже Валерія.
8 жовтня 2022 року понад 500 дітей зібрали на головній площі міста. Їх завантажили в 14 автобусів і повезли в бік Криму. У кожному автобусі був російській військовий зі зброєю.
Дітей з Херсонщини розмістили у таборі “Лучистий” в Євпаторії.
“У нас був такий розклад дня: вранці російський гімн, а потім школа, у якій російські вчителі розповідали нам псевдоісторію. Вони перекручували факти: що Русь хрестили під Севастополем, Чорнобильська трагедія — це штучно роздмухана тема, Голодомору не було, і що Росія — найсильніша нація, адже вона перемогла Наполеона. Ми не мали змоги вивчати українську мову, нас вчили російської, вказавши її як “рідну”, — розповідає дівчина.
Валерія говорить, що до них стабільно приїжджали люди з агітацією вступити до російських університетів, розповідали, що вже дуже багато дітей із Херсонської області вступили до них.
“Вони обіцяли, що якщо ми умовимо батьків переїхати в Росію, то нам видадуть квартиру, будуть постійні грошові виплати і безоплатне навчання. Але обов’язковою умовою до всього вище перерахованого був російський паспорт”, — зазначає вона.
Дівчина говорить, що була свідком того, як окупанти забороняли дітям спілкуватися українською мовою у таборі.
“У таборі діти навіть не намагалися говорити українською, уникаючи проблем з учителями. А вихователя вигнали з університету, за те що він зіграв на гітарі пісню “Океану Ельзи” — “Коли закінчиться війна”, — згадує Валерія.
У таборі дівчина провела два місяці. Її опікунці дозволили забрати дитину лише за умови, що вони повернуться на окуповану територію.
Атмосфера тотального приниження
Якщо у росіян не працює метод пряника, вони без сумнівів застосовують метод батога. За словами Катерини Рашевської, у 2022-му та на початку 2023 року наші діти у російських таборах зіштовхувалися з побиттям та погрозами.
“Дітей як злочинців селили в ізолятори і не дозволяли виходити. У дітей був обмежений доступ до інтернету, підтримувати комунікацію з батьками могли дуже рідко. Також дівчатка не мали доступу до предметів особистої гігієни, що ставило їх у незручне становище”, — говорить Катерина Рашевська.
Валерія також розповідає про умови утримання дітей у таборах.
“Найстрашніше мені було спостерігати за маленькими дітьми 5-6 років. Уже ставало холодно, вони ходили недоглянуті, замурзані, часто хворіли. У них були бронхіти та педикульоз. Ліків у таборі майже не було. Нікого не хвилював стан здоров’я дітей, лише відвідуваність уроків. Не можна було пропустити жодного, адже за це карали”, — каже вона.
Табори з муштрою росіяни позиціонують, як реабілітаційні, де діти з зони бойових дій мають пройти реабілітацію.
У деяких таборах діти з окупованих територій перебувають разом з російськими, зокрема з Білгородської області та інших регіонів, які обстрілюються.
Катерина Рашевська зазначає, що також подекуди трапляється неоднакове ставлення до дітей з різних регіонів. Наприклад, до дітей з Донбасу воно може бути кращим, чим до дітей з територій, окупованих після 2022 року. Це, на її думку, робиться навмисне, щоб посіяти між дітьми розбрат.
З іншого боку, діти Донбасу, які переїхали до РФ, зіштовхуються у російських школах із булінгом. Їм кажуть, що вони не росіяни, а українці з Донбасу.
“Вони кажуть ми — росіяни, а ви — не наші. Хоча в Донбасі їм казали, що вони — росіяни. Таким чином, дитина не усвідомлює, хто вона, яка в неї ідентичність. Це у довгостроковій перспективі може вплинути на спроможність дитини нормально будувати своє життя”, — говорить Рашевська.
Експертка зазначає, що на окупованих територіях Росія створює скоріше не людей з російською ідентичністю, а щось на кшталт “малоросів” чи “новоросів”, таких собі людей другого сорту фанатично відданих російській владі.
“Наслідки такого виховання можна побачити по людях, які виховувалися при СРСР: у них є певні установки, які були закладені ще у дитячому віці та у школі. Найважливіше — це відсутність критичного мислення. Тобто, якщо то телевізору щось каже, людина цьому вірить і не піддають сумніву. Теж саме буде і з дітьми — їм у голову закладуть проросійську дурню, і вони будуть цьому вірити”, — зазначає Рашевська.
Скільки дітей можуть пройти через російські табори у 2024 році, і як цього уникнути
У 2023 році з відкритих джерел вдалося з’ясувати, що у російських таборах побували понад 10 тис. дітей. Утім, як зазначає Катерина Рашевська, ця цифра може бути значно більшою і сягати 40 тисяч.
Цьогоріч кількість дітей не зменшиться, оскільки окрім ідеологічної складової, йдеться ще й про гроші.
“Для деяких осіб це — просто бізнес. У 2023 році у Криму окупаційна влада провела засідання на тему того, що дитячий відпочинок у Криму — стагнаційна сфера, грошей нема, табори руйнуються тощо. Зробили так, щоб ця інформація дійшла до Москви. З квітня до Криму линули діти з окупованих територій. І наприкінці 2023 року Крим було визнано одним з чотирьох найкращих регіонів для дитячого відпочинку з найвищими показниками дітей, яких вони “оздоровили”, — каже Рашевська.
Експертка зазначає, що таким чином, у Крим прийшли гроші. За поїздки дітей у табори на перевиховання платить так званий “шеф-регіон” — російська область, яку закріпляють за окупованою територією.
“Тому вони будуть і далі перевиховувати дітей, щоб мати ці надходження. Хтось хоче собі “нових росіян”, а хтось гроші”, — додає юристка.
Той факт, що в Крим нерідко прилітає, і діти можуть потрапити у небезпеку, росіяни не враховують. Навпаки, за словами експертки, велика кількість таборів розташовані у Євпаторії біля воєнних об’єктів РФ.
Набором дітей у табори займаються школи та позашкільні навчальні заклади. Батькам, які не хочуть травмувати, наразити на небезпеку, або навіть загубити свою дитину, варто спробувати уникнути поїздки дитини у табір.
Катерина Рашевська каже, що повідомлення батьків про те, що вони кудись їдуть відпочивати улітку разом з дитиною, можуть допомогти.
Утім, не завжди, адже відомі факти, коли в школах тиснули на батьків і дітей та вдавалися до різних маніпуляцій, аби досягти своєї мети.
Масове відправлення дітей з окупованих територій у табори, де дітям промивають мізки та обмежують їхні права,— лише одна з методик впливу путінської Росії на нове покоління.
Відомо чимало фактів вивезення та викрадання дітей та незаконного усиновлення їх росіянами.
У подальших публікаціях ми розповімо вам кілька історій викрадання та депортації українських дітей окупантами.
“Матеріал створений в межах The Reckoning Project — ініціативи українських та міжнародних журналістів, аналітиків, юристів із документування воєнних злочинів”