В Україні триває загальна мобілізація, оголошена указом Президента Володимира Зеленського. Мобілізацію, як і воєнний стан, неодноразово продовжили та, схоже, продовжать ще. Тим часом призов на військову службу стає об’єктом спекуляцій, чуток та ворожої пропаганди. Розбираємося, де правда про мобілізацію, а де вигадка.
Нова хвиля
Існує кілька ключових маніпуляцій на тему мобілізації. Наприклад, про “нову хвилю”. Жодної “нової” хвилі мобілізації в Україні немає. Роздача повісток не припиняється вже рік, з моменту оголошення загальної мобілізації 24 лютого 2022 року. Як повідомляють офіційні особи, вже рік призивають як людей із військовим досвідом, так і без нього.
Мобілізують з вулиці
Повістки дійсно можуть роздавати в громадських місцях, на робочому місці, на блок-постах або за місцем проживання. Але швидше за все це будуть повістки про уточнення даних чи проходження медкомісії, а не відправлення до центру комплектування. А ось роздача повісток через сервіс “ДІЯ” – це відвертий фейк. Його вже спростували як у Мінцифри, так і у ЗСУ. Загалом, отримати повістку електронною поштою, телефонним дзвінком, у додатку ДІЯ та інше – неможливо, оскільки цього механізму не передбачено законом.
У Дії планують додати електронний військовий квиток, але не роздавати повістки.
Які види повісток бувають
ЗМІ сильно роздмухують історії, коли повістки приходять багатодітним, хворим чи іншим звільненим від військового обов’язку чоловікам. За цими новинами ховається ще одна маніпуляція, оскільки є три види повісток. Перший вид – повістки для уточнення даних.
Якщо багатодітний батько раніше не приносив свідоцтва про народження дітей до місцевого військкомату, то військкоми не знають, що ця людина мобілізації не підлягає. Через такі повістки уточнюють дані, а не призивають на військову службу.
Під час повної мобілізації призивають до армії зокрема чоловіків без військового досвіду. Але їх не відправляють на передові позиції одразу з центру комплектування. Спочатку вони проходять загальне навчання (до 3 місяців), після – розподіл залежно від професійних умінь та підготовки, і лише потім стають частиною Сил оборони. При цьому не всі люди у Силах Оборони України в принципі перебувають на нулі, тобто на фронті.
За різними даними, зараз на гарячих ділянках фронту знаходиться близько 100 тисяч українських військових. З близько мільйона людей у силах оборони.
Чого хочуть Telegram-канали про мобілізацію
В останні тижні новин про мобілізацію в Україні помітно побільшало. Деякі телеграм-канали навіть накручують передплатників, збираючи нібито інформацію про місця видачі повісток у різних містах.
З збільшення своєї аудиторії – це одна з причин, чому ЗМІ та спільноти часто грають із такою чутливою темою. Для цього є навіть спеціальний термін – хайп, що по суті означає “підняти шум для вигоди”.
Тому не ведіться на хайп і завжди перевіряйте інформацію.