Ставати стукачами закликають жителів тимчасово окупованої території Луганщини. Днями за доносами був затриманий хлопець, що знущався з російських військових у чатах у Телеграм, а також нібито знайдений схрон із боєприпасами. Тиражування цих повідомлень у медіа та соцмережах спрямоване на залякування незгодних з окупацією і указує на посилення терору проти цивільного населення.
Олексій Добров, «РГ»
Обличчя на відео розмите, голос, щоправда, не змінений. Хлопець стоїть перед камерою і вимовляє текст, явно написаний кимось іншим:
– Я, житель Луганської області, під час спілкування в мережі Інтернет ображав тих, хто шанує пам’ять «георгієвської стрічки» і військовослужбовців, які захищають нашу Батьківщину. Як я зрозумів пізніше, я робив це все під впливом української пропаганди. Я розкаююсь і приношу свої вибачення всім, кого я зачепив своїми словами, і застерігаю всіх решта від необдуманих дій, які я ледь не вчинив, – каже молодий чоловік у кадрі.
Доноси приймаються онлайн. Анонімно
Перші повідомлення з цим відео з’явилися на сайтах «Известия» (на типу ексклюзив указує і водяний знак з адресою цього сайту) та РЕН ТВ ще ввечері 6 травня під заголовком «Подросток из ЛНР подменял в интернете георгиевскую ленту свастикой». За два дні відео з каяттям та фото переписки хлопця стали розкидати по соцмережах із подробицями. Пишуть, що затримати підлітка допоміг чат-бот «Сдай пособника укропов в ЛНР».
Публікацію передрукувала, наприклад, група «Вооруженные силы Новороссии» (294 тис. учасників) у Вконтакте, а також ціла низка пропагандистських каналів у Телеграм. Це відбувалося 8-9 травня.
Незабаром пропаганда знов нагадала про той чат-бот. 11 травня з’явилося повідомлення, ніби «запопобігли теракту». Його буцімто готували на території ОРЛО як раз на т.зв. «день республіки», 12 травня. І от така удача: якийсь небайдужий користувач «просто розповів про схрон укропів у бота». Мовляв, все знайшли, а диверсантів шукають.
Якщо в затримання зухвалого підлітка-русофоба повірити в цілому можна, то «схрон» виглядає химерно і жалюгідно. На двох фото, запропонованих на підтвердження «факту», ми бачимо з двох ракурсів «знахідку». Вона складається з двох гранат Ф-1 із запалами, чотирьох набоїв різного калібру та автоматного магазину, скільки в ньому набоїв – невідомо.
Як російські спецслужби на території тимчасово окупованої Луганщини фабрикують подібні знахідки, «РГ» розповідала ще кілька років тому на матеріалі зламаної пошти московського пропагандиста Вячєслава Матвєєва (див. «Случайным людям теракт в «ЛНР» не доверят»).
Але тоді йшлося про нібито знайдені 10 тисяч одиниць боєприпасів (у переписці був план організації зйомок включно із доставкою реквізиту – ящиків з-під мін тощо). Тому з теперішньої «підготовки теракту» лишається тільки посміятися.
Та сміх цей не дуже веселий, бо насправді це ознака активізації полювання на відьом і залякування жителів ТОТ.
Антиукр-бот: Спроба №2
Перші згадки про запуск чат-бота «Сдай пособника укропов в ЛНР» були восени 2022. Його почали рекламувати наприкінці жовтня по Телеграм-каналах, контрольованих окупаційною адміністрацією, та у місцевих групах у соцмережах Вконтакте та Одноклассники.
Та щось пішло не так, вочевидь. Бо його рекламували десь до середини грудня, а потім геть забули. Чи то він виявився неефективним, чи у пропагандистів були інші клопоти. Але факт у тому, що чат-бот за адресою https://t.me/AKLPR2_bot закинули. (Назва, як можна здогадатися, розшифровується «2-й Армійський корпус, Луганська народна республіка», LPR – це «ЛНР» англійською).
Перезапуск чат-боту з такою самою назвою «Сдай пособника укропов в ЛНР», тільки за новою адресою https://t.me/antiukr_bot відбувся у квітні 2023. Його піарили значно активніше, ніж попередника.
Та найголовніше, що пропагандисти почали демонструвати «дієвість» цього чат-боту. Тобто показувати можливість спецслужб РФ знайти, наприклад, користувача, який відкрито виступає проти російської окупації, і покарати його. Це, безумовно, посилення тиску на цивільне населення. І відео з підлітком, який просто приніс вибачення, не означає, що так легко відбудеться й будь-який дорослий. Бо йому можуть сфабрикувати кримінальну справу будь-якого ступеня важкості.
Отже про що ця історія? Передусім – про те, що на тимчасово окупованій території є люди, налаштовані проукраїнськи. По-друге – про те, що вони щодня піддаються тиску, живуть під загрозою терору з боку російських спецслужб. По-третє – ми бачимо посилення репресивного апарату. І нарешті, це історія про те, що окупанти пропагують стукачество, підбурюють людей писати доноси на патріотів України, обіцяючи їм анонімність.
Утім існує певна вірогідність, що українські хакери зможуть зламати цей стукацький чат-бот і дістати інформацію про авторів доносів. І питання до них будуть не тільки в тих, на кого стучали, а і в українських спецслужб.