За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

Так звані організації донських козаків діяли зокрема у Луганську ще до 2014 року і вважалися маргінальними утвореннями. Їхні представники носили містом портрет Миколи другого та імперські прапори, ходили з шашками і нагайками та годували на Покрову кулішем. Однак згодом ці організації брали активну участь у захопленні влади сепаратистами в регіоні, а згодом і у повномасштабному вторгненні.

Організації козаків виконують кілька місій кремлівського режиму, зокрема військову та виховну. Окрім того, так звані російські козаки активно пропагують свої цінності у Європі.

Яна Осадча, Реальна газета 

Режим РФ хоче відродити Російську імперію, зокрема вплив Москви на країни пострадянського простору. Для цього Кремль використовує пропаганду, зовнішніх агентів впливу, а також парамілітарні (за форматом схожі на військові) організації, зокрема козаків.

Диктаторський режим Кремля ставиться до козаків як до мобілізаційного ресурсу. Регіонами впливу російського козацтва є не тільки Кубань, Ростов або Новочеркаськ, а й Урал, Далекий Схід, і практично всі регіони РФ. Осередки козацьких організацій активно діють на окупованих українських територіях.

Про це йдеться у дослідженні, проведеному Східною правозахисною групою та Інститутом стратегічних досліджень та безпеки.

 Від патрулювання вулиць до участі у збройних конфліктах

Козацький рух в Росії почали відновлювати ще у 90-ті роки, розповідає письменник, журналіст, заступник директора ГО “Інститут стратегічних досліджень та безпеки” Максим Бутченко. У 1995 році тодішній президент РФ Борис Єльцин заснував своїм указом так званий реєстр — систему обліку козацьких громад, члени яких взяли на себе зобов’язання нести державну службу без права створення збройних формувань. Так з’явилося реєстрове та нереєстрове козацтво, останнє офіційно не підпорядковувалося державі.

Утім, як зазначає Бутченко, як реєстрове, так і нереєстрове козацтво цілковито пов’язані з системою державної влади в Росії.

Велика частина так званих отаманів призначалися безпосередньо російськими чиновниками на місцях.

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

«У нас є дані про так зване кубансько-козацьке військо, отаман якого довгий час обіймав посаду віцегубернатора краю. Також в Краснодарському краї губернатор призначав отаманів. Тобто безпосередньо це була пряма дія з боку чиновницької вертикалі», — говорить Максим Бутченко.

Також експерти дослідили фінансування козацького руху.

«Все козацтво фінансувалося саме на державному рівні. Наприклад, у 2017 році по програмі «Козацтво Кубані» було виділено понад 900 млн рублів. Це дуже суттєва сума і приблизно такі ж суми виділялися щороку в кожних регіонах окремо»,  — зазначає Бутченко.

Поступово збільшувалася чисельність козацтва. Спочатку козаки патрулювали вулиці, працювали з молоддю тощо. Але невдовзі їх почали залучати до військових конфліктів за межами Росії.

Один із перших військових конфліктів, де було присутнє козацтво, це війна у Придністров’ї.

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

«Це була система дуже схожа на ту, що потім Росія відпрацьовувала на Донбасі. Під приводом того, що в Молдові проходить «румунізація», туди почали відправляти козаків, зокрема з Санкт-Петербурга. І деякі козаки потім свідчили, що коли вони туди їхали, то навіть не уявляли собі, що там відбувається»,  — каже Бутченко.

Періодично козацький рух брав участь у багатьох конфліктах на пострадянському просторі. Зокрема у Південній Осетії, Таджикистані, Абхазії, а також за межами колишнього СРСР – у Югославії.

У 2014 році Росія використовувала козаків для захоплення влади у Донбасі.

«Я був свідком тих подій, коли козаки з Російської Федерації, з Всевеликого війська Донського приїжджали в моє рідне місто Антрацит, — розповідає директор ГО “Інститут стратегічних досліджень та безпеки” Павло Лисянський. — Тоді вони приїхали ще у Свердловськ, Ровеньки, Красний Луч і захоплювали владу в цих населених пунктах, тобто призначали комендантів. І головне, вони роздавали місцевим шахтарям зброю».

Бутченко зазначає, що використовуючи козаків у Донбасі, Росія намагалася приховати свою присутність там.

Найбільша загальна кількість бойовиків (близько 15 тис. людей) було відправлено з Всевеликого війська Донського (ВВД) з центром у Ростові-на- Дону. Одним з головних учасників військового вторгнення в Україну – так званий отаман Микола Козіцин, який очолював Спілку козаків області Війська Донського.

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

За словами Бутченка, так звані нереєстрові козаки відбиралися і були координовані з боку російської влади, а саме з боку керівництва Ростовської області. Куратором козаків був Віктор Гончаров, який обіймав посаду заступника губернатора Ростовської області.

«Якщо подивитися на те, яким чином підпорядковується козацтво, то можна побачити, що воно підпорядковується саме з Кремля. Там є так звана рада при президенті, є відповідна посада чиновника, який відповідає за керування козацькими організаціями. У регіонах є спеціальні люди, які направляють козацький рух, і на це виділені бюджети», — каже Бутченко.

Читайте також: Звільнення, автономія під егідою ООН чи повна інтеграція до РФ: яке майбутнє чекає на окуповані території

 Козацькі диктанти і православний халіфат: як козаки виховують молодь

Наразі козацькі організації продовжують діяти на окупованих територіях. Одне з їхніх завдань — це впровадження своїх систем виховання молоді.

Як розповіла експертка ГО “Східна правозахисна група” Валентина Троян, у Луганську ще у 2014 році почали створювати козацькі та кадетські корпуси.

Однак, за словами експертки, такі заклади були не дуже популярними у батьків, і віддавали туди дітей не дуже активно.

«Хоча з роками кількість учнів цих навчальних корпусів збільшувалася, але, зрештою, станом на зараз, і це цифра, яку нещодавно оприлюднило саме угруповання «ЛНР», випустили усього 429 кадетів», — каже Валентина Троян.

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

На Донеччині справи у козаків-кадетів були ще гірші – там вплив козачих формувань на молодь обмежувався створенням патріотичних клубів та якихось гуртків.

Непопулярність таких корпусів навіть у проросійськи налаштованих батьків пояснюється, по-перше, важким режимом навчання, адже дитина майже увесь день повинна перебувати у закладі, оскільки після уроків — фізична підготовка, а по-друге, батьки розуміли, що їхніх дітей вчать воювати.

«Якщо «Двіженіє Пєрвих” це організація, яка, по суті, виховує з молодих людей партійних робітників та чиновників, козачі та кадетські корпуси готують тих, хто буде воювати. Можливо, батьки це розуміють. Навіть ті, які підтримують «русскій мір» і окупацію», — каже Валентина Троян.

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

З 2019 року на Луганщині почалися спільні заходи і форуми з козачими формуваннями саме Росії. Дітей почали залучати до загальноросійських заходів.

«Навіть був такий «козачий диктант», який тривав протягом години. Треба було відповісти на 20 питань, які стосувалися козацького побуту, культури тощо. Для того, щоб написати цей диктант, потрібна була певна підготовка, певні знання, якими дітей накачували. З 2019 року так само починається активне навчання педагогів, тих, хто мав викладати дітям в цих козачих корпусах», — розповідає Валентина Троян.

Максим Бутченко говорить, що дітям і дорослим викладають викривлену історію козацтва.

«По-перше, вони кажуть, наприклад, що українці і запорізькі козаки пішли від різних течій. Тобто, що українці не мають стосунку до запорізького козацтва. Що взагалі звучить як божевілля, але саме цьому їх вчать. По-друге, вони повністю перекреслили минуле козацтва, яке було на початку ХІХ сторіччя, і переписали всю цю історію на імперський лад. Бо насправді ті ж самі кубанські козаки це запорізькі козаки, які вимушені були переселитися», — говорить Бутченко.

Також до мілітаризації дітей саме за програмами козацтва додається дуже потужний релігійний компонент.

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

«Це один з головних чинників, такий собі православний халіфат. У козацьких закладах завжди присутні батюшки, діти вчать молитви. Під час цих молитов, дітям вкладають в руки зброю і кажуть: якщо ви вбиваєте, то ви вбиваєте во славу Божу. Ці організації козаків небезпечні саме тим, що там з дітей фактично створюють фанатиків. Фанатиків диктаторського режиму Путіна», — каже Павло Лисянський.

Варто зазначити, що коли у 2022 році росіяни окупували частини Херсонської і Запорізької областей, кадетські класи почали відкриватися і там, але вже за трохи іншою, більш жорсткою і структурованою програмою.

Читайте також: “Не служив — не мужик” та великі гроші. Як росіяни заманюють жителів Луганська до армії

 Російські козаки у Парижі і не тільки 

Під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну у  2024 році в Парижі організації російських козаків проводили захід під назвою «Річниця підняття російського прапора над Парижем». Аналогічні заходи проводились в Іспанії, Болгарії та інших країнах Європи.

«Можемо констатувати, що у цих парамілітарних утворень є відділення в інших країнах Європейського Союзу. І тут в мене є питання. Це організації, які захоплювали владу в моєму рідному місті, роздавали зброю, брали участь у дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в Україні, викрадали дітей. Зараз, з 2022 року, беруть участь у військовій агресії РФ проти України, коять там злочини. І ці організації, їхні осередки, діють в країнах Європи. Чи законно таке перебування?» — каже Павло Лисянський.

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

Як зазначає директорка ГО «Східна правозахисна група» Віра Ястребова, наразі на окупованій частині Донеччини триває створення юрт (в історії юрта – це козацька станиця). Там створюють центральну, західну, південну та північну юрти, які планують об’єднати у 2025 році під егідою так званого козацького округу «ДНР», що буде безпосередньо взаємодіяти з центральним штабом Всеросійського козацького товариства.

«Ми спостерігаємо певні тенденції, що оці збройні формування надалі можливо будуть використані РФ в агресії не тільки стосовно України», — каже Віра Ястребова.

Вона зазначає, що Міністерство оборони РФ вже розробило цілу низку процедур щодо залучення і використання козаків як потенційного мобілізаційного ресурсу, вони будуть укладати контракт і, по суті, перебувати у постійному мобілізаційному резерві.

«Це дуже такі небезпечні тенденції, і я б не дивилася на оцю розгалужену мережу, як на якусь там низку реконструкцій або якихось фанатиків. На жаль, це дуже небезпечна мережа, яка становить реально загрозу», — додає експертка.

За віру та Путіна: як Росія використовує козаків як мобілізаційний ресурс проти інших країн

Автори дослідження закликають визнати козацькі організації РФ терористичними та заборонити в інших країнах світу.

Павло Лисянський зазначає, що Росія може використовувати окуповані українські території як плацдарм для майбутніх військових агресій, а козацькі осередки, які зараз проходять вишкіл в умовах військової агресії РФ проти України, в майбутньому будуть залучатися для дестабілізації ситуації в інших країнах.

«Російська Федерація при цьому буде так і казати, що це ж не ми, це автономні утворення козаків. Тому це питання потрібно упередити, і саме для цього ми зробили наш аналітичний звіт, який буде, зокрема, надісланий, крім міжнародних партнерів, усім державним інституціям і спецслужбам України», — резюмує Лисянський.

Читайте також: На службі у Путіна: чому французи назвали Луганськ “сердцем русского мира”

Залишити відповідь