<strong>Врятувати виплати. Як пенсіонерам в окупації пройти ідентифікацію по відеозв&#8217;язку</strong>

Врятувати виплати. Як пенсіонерам в окупації пройти ідентифікацію по відеозв’язку

Окупований Луганськ. Біля однієї з багатоповерхівок зустрічаються дві жінки. Старша — хоче отримати пенсію, молодша — так звана “міняла”, посередниця, яка за певний відсоток зніме з карти пенсію та передасть пенсіонерці. “Міняла” має певну репутацію і може виїхати на територію, де в роумнігу ловить зв’язок українських мобільних операторів. Тому їй довіряють банківські карти, мобільні телефони та паролі. Вибравшись у потрібну точку, “міняла” зробить переказ з пенсійної карти пенсіонерки і віддасть гривні, утримавши певний процент — “комісію” за послугу. Такі операції нелегальні на окупованій території, тому проводяться таємно. Зустріч схожа на картинку з хроніки часів СРСР, коли такі ж “валютчики” обмінювали валюту на рублі. Іншого способу отримати українську пенсію на ТОТ нема. А пенсія — це одна з небагатьох ниточок, яка ще пов’язує окуповану територію з рештою України.

Єва Позднякова

Що робити, щоб не припинили виплати пенсії

Під час коронавірусного карантину для отримувачів пенсії на ТОТ відмінили обов’язкову ідентифікацію в “Ощадбанку”, проте залишили обов’язкову умову — хоча б раз на 6 місяців пенсіонер мав зняти кошти з картки чи розплатитися з цієї картки за покупку. В серпні 2023 року ідентифікацію для пенсіонерів “першої хвилі” (тобто тих, хто став переселенцем до повномасштабного вторгнення) повернули і зобов’язали пройти її до 31 грудня 2023 року. Вирішити питання тих, хто не може вибратися з ТОТ, мав Порядок встановлення особи шляхом відеоконференцзв’язку. Проте до дедлайну — 31 грудня 2023 року — він фактично не запрацював. Постанова, яка дозволила б це зробити, з’явилася лише в останніх числах грудня, а строки, за які треба пройти відеоідентифікацію, зсунулися до кінця березня 2024 року.

Хто може подати заяву на відеоідентифікацію

До того, як уряд прийняв зміни до Постанови КМУ № 637, пройти ідентифікацію по відео могли лише ті пенсіонери, яким було припинено виплати. Відповідні зміни виправили ситуацію, і тепер подати заявку можуть всі пенсіонери, які отримали довідку переселенця до 24 лютого 2022 року.

“Важливо сказати, кого це стосується зокрема пенсіонерів, у яких довідка внутрішньо переміщеної особи оформлена до повномасштабного вторгнення тобто до 24.02.2022 року. Всі ті, хто перебував раніше на обліку, зобов’язані проходити ідентифікацію. На період карантину і коли почалася війна обов’язок проходити ідентифікацію було призупинено. Але ми всі розуміємо, що потрібно все одно Пенсійному фонду розуміти, чи дійсно живі ці пенсіонери, адже нарахування пенсії продовжується”, — розповіла Реальній Газеті юристка громадської організації “Донбас SOS” Наталія Юрлова.

Подати заявку на ідентифікацію у режимі відеоконференцзв’язку можна на Порталі електронних послуг ПФУ. На окупованих територіях сайт відкривається лише через VPN.

<strong>Врятувати виплати. Як пенсіонерам в окупації пройти ідентифікацію по відеозв&#8217;язку</strong>
На порталі ПФУ треба вибрати категорію про відеоідентифікацію

Ти пенсіонери, які мають доступ до українського мобільного зв’язку, для запису на відеоідентифікаію, можуть зателефонувати за одним з контактних телефонів: 0800 503 753, (044) 281-08-70, (044) 281 08 71 (із переліку питань оберіть “Питання щодо виплати пенсій та ідентифікації“ та натисніть цифру 3 на клавіатурі телефону).

Як відправити заявку на ідентифікацію по відео

На ідентифікацію можна записатися на сайті Пенсійного фонду України. У верхній частині екрана слід вибрати вкладку “Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку” та натиснути на неї. З’являється анкета, в якій треба заповнити всі поля, позначені зірочкою.

Правозахисники звертають увагу: в заявці не можна вказувати російські телефонні номери чи е-мейли, зареєстровані на російських поштових сервісах. Такі заявки просто не будуть розглядати.

“Потрібно, щоб відбулося підтвердження часу проходження такої ідентифікації, і зв’язок має відбуватися через українських мобільних операторів. На “Фенікс”, наприклад, ніхто з органів пенсійного фонду дзвонити не буде. Крім того, якщо реєструватися на порталі пенсійного фонду, то реєстрація має відбуватися через gmail.com або українські або міжнародні сайти, виключаючи домен ru. Наприклад яндекс.ру. Щоб цього не було Тому що реєстрація просто не пройде”, —попереджає юристка.

Відеоконференцію можна пройти за допомогою одного з додатків: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp, Zoom. Проте на окупованій території деякі з цих сервісів не працюють. Треба обрати той, який працює саме у вашому населеному пункту.

До заявки бажано додати ідентифікаційні документи: паспорт, пенсійне посвідчення, свідоцтво про народження, тощо. Отже, їх потрібно заздалегідь сфотографувати у хорошій якості чи відскакувати, щоб швидко завантажити на портал.

<strong>Врятувати виплати. Як пенсіонерам в окупації пройти ідентифікацію по відеозв&#8217;язку</strong>
Скріншот з сайту ПФУ

Після заповнення заявки на відеоідентифікацію з пенсіонером має зв’язатися уповноважений працівник органу Пенсійного фонду України для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації. Саме тут криється найслабше місце ідентифікації: у пенсіонера повинна бути можливість прийняти такий дзвінок. Українського мобільного зв’язку на ТОТ нема. Проте можна додзвонитися через інтернет. Наприклад, через Signal, Telegram, Viber, WhatsApp. Правозахисники поки точно не знають, як у ПФУ будуть вирішувати це питання, проте припускають, що дзвонити будуть саме через веб-зв’язок.

“Як буде здійснюватися зворотній зв’язок, зараз важко сказати, тому що до цих нововведень пенсіонери не могли подати ці заявки. Ми зараз на гарячій лінії намагаємося отримати зворотній зв’язок: як же буде відбуватися зв’язок пенсійного фонду безпосередньо з особою. Чи будуть дзвонити на Viber на Telegram на українські номери, чи будуть намагатися додзвонитися за допомогою звичайного мобільного зв’язку. В нашому розумінні, є опція подзвонити з допомогою інтернету на український номер через Viber, через Telegram”, — сподівається Наталя Юрлова.

Проте є ще одна проблема. В Луганську за понад 9 років окупації багато хто втратив свої українські номери. Крім того, що знайти на ТОТ SIM-карту “Київстару” чи “Водафону” — нездійснена місія, так соціальні мережі людей більше не прив’язані до українських номерів телефонів. Зробити так, аби у людини в окупації з’явився Viber чи Telegram на українському номері — складна задача. Як її вирішити — ми розкажемо у наших наступних матеріалах.

Як буде відбуватись відеоідентифікація

З пенсіонером зв’яжуться не одразу після того, як він відправить заявку. Мінімум пройде 10 робочих днів. Максимум — 30 календарних днів. Триватиме відеоконференція приблизно 20 хвилин, за які пенсіонера попросять показати документи та відповісти на кілька питань. Якщо у пенсіонера паспорт у вигляді книжечки, то там мають бути вклеєні фотографії у 25 та 45 років.

На цій онлайн-зустрічі представник пенсійного фонду буде ставити різні питання про особу, вік, документи, місця роботи. Пенсіонер з легкістю назве серію та номер свого паспорта чи пенсійного посвідчення, місце народження та місця роботи. Шахраю це буде зробити складно. В цьому і полягає ідентифікація.

<strong>Врятувати виплати. Як пенсіонерам в окупації пройти ідентифікацію по відеозв&#8217;язку</strong>
Список питань для підтвердження особи
<strong>Врятувати виплати. Як пенсіонерам в окупації пройти ідентифікацію по відеозв&#8217;язку</strong>
Список питань для підтвердження особи

Якщо відеозв’язок буде поганий чи обірветься, то Пенсійний фонд призначить нову дату фдентифікації.

Якщо все пройшло успішно, то через максимум 10 днів ПФУ прийме рішення, чи встановлена особа пенсіонера, і повідомить про це одержувача.

Як ще можна пройти ідентифікацію

Проте онлайн-зустріч — не єдиний спосіб пройти ідентифікацію у Пенсійному фонді. Є й інші способи, недоступні для жителів окупованої території:

  • звернутись особисто до “Ощадбанку”;
  • авторизуватись на Порталі ПФУ за допомогою Дія.Підпис;
  • звернутись до дипустанови, якщо пенсіонер перебуває за кордоном (проте в цьому разі пенсіонеру самостійно потрібно перенаправити отримані документи до ПФ України).

Проте якщо пенсіонер ідентифікувався одним з цих способів, то відправляти заявку та проходити відеоідентифікацію не потрібно.

“Наголошу додатково, що навіть якщо людина перебуває на підконтрольній території і продовжує отримувати пенсію, у цієї людини у є обов’язок пройти ідентифікацію. Можна звернутися особисто до “Ощадбанку” або особисто до органів пенсійного фонду. Якщо звернення відбувається до “Ощадбанку”, потрібно зазначити що людина хоче пройти ідентифікацію. Ця ідентифікація проводиться безпосередньо в касі банку. Потрібно звернутися з паспортом та карткою і провести будь-яку операцію через картку. Це може бути зняття готівки, може бути просто навіть введення пароля. Відділення “Ощадбанку” передають всю цю інформацію до органів пенсійного фонду”, — розповідає Наталя Юрлова.

Вона підкреслює, що “Ощадбанк” сам по собі не може ані припиняти, ані підтверджувати виплати — цим займається Пенсійний фонд.

Що буде з пенсіями, коли Луганщину звільнять

Українська пенсія не лише допомагає вижити на окупованій території, де ціни на продукти значно вище, а люди бідніші, ніж на решті території України. Пенсії також — це зв’язок, певна обіцянка від держави, що люди в окупації не забуті і досі є громадянами України. Повертати території, де живуть отримувачі української пенсії буде набагато простіше ніж ті, де українських виплат вже нема.

У “Донбас-SOS” переконані, що після звільнення окупованої території від росіян держані органи досить швидко поновлять свою роботу. За кілька тижнів можна буде прийти у відділення “Ощаду” чи пенсійного фонду, щоб пройти ідентифікацію та отримати законні виплати.

З іншого боку, потрапити в ситуацію, коли пенсія перестане потрапляти на рахунок, досить просто. Наприклад, якщо не знімати гроші з картки хоча б раз на 6 місяців. Проте припинення нарахування коштів не означає припинення пенсій взагалі.

“В постанові передбачено, що якщо не було руху по рахунку протягом останніх шести місяців станом на 31 грудня 2023 року, то з 1 січня нарахування коштів на рахунки буде призупинено. Але це не означає припинення виплати пенсій взагалі. Пенсія і далі продовжує нараховуватись, проте на рахунки громадян вона не буде зараховуватися, поки така особа не пройде ідентифікацію до 31 березня. Тому важливо нагадувати нашим громадянам, що потрібно користуватися коштами на рахунку”, — розказала юристка.

Пенсіонери та російська пенсія

Багато хто з пенсіонерів на ТОТ вирішили оформити собі російську пенсію. Тепер вони бояться, що українську у них просто відберуть. Проте юристи “Донбас-SOS” запевняють — правових підстав зробити це нема.

“Станом на сьогодні законодавчих підстав це робити немає. Безпосередньо на підставі того, що особа отримує російську пенсію. В органах пенсійного фонду немає інформації про те, що особа отримує російську пенсію, чи не отримає. Законодавчих підстав позбавляти не передбачено. Проте є багато інших підстав, за якими людям припиняють виплати пенсії. Зокрема це відсутність руху коштів по рахунку протягом півроку року в залежності від того, на скільки була випущена карта. Тому важливо ідентифікуватись особам, які перебувають на окупованих територіях”, — розказала Наталя Юрлова.

Імпровізовані точки “обналу” — небезпечний, але наразі єдиний спосіб зняти гроші з українських карт. Радити його ми не можемо. Довіряючи сторонній особі телефон, картку, паролі можна легко втратити все перераховане вище. Проте українська пенсія — це надія для пенсіонерів. Вони вірять, що про них не забули, і що окуповані Луганщина, Донеччина, Херсонщина та Запоріжжя незабаром повернуться під український контроль.

Залишити відповідь