<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>

Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації

21 листопада Україна вшановувала українців, які 10 років тому вийшли на Майдан Незалежності виборювати європейське майбутнє. Цього ж дня російські пропагандисти масово поширювали фейки про Євромайдан, США та сучасну історію. Реальна Газета проаналізувала те, про що говорили в окупації в День Гідності та Свободи.  

Єва Позднякова

Майдан став катастрофою для Донбасу та України взагалі

Голова групування “ЛНР” Леонід Пасічник назвав Євромайдан “справжньою катастрофою”. Зазвичай маріонетковий очільник “народної республіки” мовчить про події в Україні, проте 21 листопада він відмітився текстом в ключі антиукраїнської інформаційної кампанії Кремля. “Ніхто не почув і Росію, яка неодноразово попереджала, що цей шлях призведе до краху України”, — стверджує він.

На противагу “озброєним загонам неонацистів” Пасічник описує протести “мешканців східних та південних регіонів”, які “стали на захист рідної російської мови” та “історичної правди”. Про яку саме “історичну правду” йде мова, голова угрупування “ЛНР” не уточнює. Уявляти Луганську область як цілком російськомовний регіон — зручно для окупантів, тому вони “забувають” про україномовні села, чи не беруть до уваги те, що мовне питання на Євромайдані навіть широко не підіймалося. “Російськомовність” Донбасу — це ще один засіб “обґрунтувати” привласнення цієї території.

<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>

Схожі “катастрофічні” меседжі читаємо також у пропагандиста та колаборанта Родіона Мірошника, який війну з Росією називає “громадянською” і заявляє про “колоніальну залежність” та “тотальне приниження”. 

<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>

Або, наприклад, допис російського військкора Андрія Руденка. Заява щодо України, яка нібито “відзначає втрату Криму, Донецька, Луганська, Херсона та Запоріжжя” — це маніпуляція причинами й наслідками. Адже території Україна не “втратила” сама по собі — їх анексувала Росія. Саме вона несе відповідальність за “знекровлення країни”, про яке пише пропагандист. Якби не було спроб Росії загарбати чужу територію, то й війни не було. 

<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>

І Мірошник, і Руденко малюють сумну картину, де Україна “знекровлена” та “втратила генофонд” чи занурена у “кровопролиття”. У подібному дусі висловлюються й решта топ-пропагандистів росіян. 

Стався “державний переворот”, а не революція

Будь-яка революція у сприйнятті російських чиновників — явище різко негативне. Телеграм-канал “Луганськ-24” пише слово “Євромайдан” виключно в лапках і називає Революцію Гідності “державним переворотом”, який призвів до “численних жертв та незаконної зміни влади”. Виявлення волі народу в очах Кремля — трагедія, якої хотілося б уникнути. На думку пропагандистів “держпереворот” “привів до влади прозахідних націоналістів” і “розвалив країну”. Меседж про “розвал” “качається” роспропом ще з 2004 року: бачити розділену на “схід” і “захід” Україну досі вигідно Кремлю, щоб зручніше претендувати на частину від цілого. 

Луганські пропагандисти свідомо перекручують історію протестів в Києві: буцімто студентів навмисно туди заганяли (хоча в реальності відомі протилежні випадки, коли навчальні заклади забороняли відвідувати мітинги) чи протести готували заздалегідь, а отже вони були штучні. “За один день прапори не нашиєш” — стверджує героїня пропагандистського сюжету. Її навіть не дивує той факт, що мати прапор своєї країни — це природне явище. 

“Крики, кров і рев швидкої допомоги. Всього за кілька годин майдан з акції протесту, на яку йшли люди в надії на світле майбутнє, перетворився на побоїще. Снайпери — як пізніше стало відомо — грузинські — відкрито та прицільно відстрілювали людей”, — таку жахливо спотворену картину малює пропагандистський сюжет луганського телебачення. Проте “грузинські снайпери” — це черговий фейк, який з’явився у 2017 році разом з італійським фільмом “Україна. Приховані істини”. У ньому розповідалось про снайперів, які нібито стріляли й у мітингарів, й у “Беркут”. Проте історія містить купу нестиковок, і існування “грузинських снайперів” досі ніхто не довів.

Майдан організував Держдеп

У спробах протиставити Україні “сильну” Росію “офіційний” новинний сайт угрупування “ЛНР” поширив допис голови Держдуми РФ В’ячеслава Володіна. За його словами, “гарні гасла майдану та пєчєнькі Держдепу США виявилися обманом українського народу”. Чиновник стверджує, що Революція Гідності була організована зусиллями Вашингтону, якому Україна “продала суверенітет”.

Наратив про “зовнішнє управління” — один з головних в арсеналі Кремля. Його мета — показати Україну нездатною самостійно ухвалювати рішення. Подібні твердження — це спроба заявити, що українці нібито не впливають на рішення, які ухвалюються у них в країні.

Використовуючи твердження про “управління з Вашингтону”, Володін опускається до банальних фейків. “Вашингтон і Лондон рекомендують Києву знизити до 17 років і підвищити до 70-ти призовний вік, провести додаткову мобілізацію жінок, наполягаючи на веденні війни в їхніх інтересах до останнього українця”, — озвучує він цілий набір брехливих заяв.

Реальна Газета вже розвінчувала дезінформацію щодо мобілізації жінок. Так само неправдою є заяви про зміни призовного віку та “війну до останнього українця”.

<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>
<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>

Один з донецьких телеграм-каналів цитує донецького бойовика із прізвищем Семенов:  “За підтримки Держдепу в Україні до влади прийшли люди на неонацистських багнетах. Американці не приховували, що на цей переворот витратили мільярди доларів”. У цьому він бачить “дорогу до пекла”, проте не бачить роль Росії у війні. 

<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>

Різновид “американського” наративу Кремля — наратив про створення “антиросії”. “Майдан був потрібен Заходу для включення України до антиросійського проекту, а гаслами про європейський шлях українських громадян просто обдурили”, — стверджує один з луганських пабліків.

<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>

Схоже читаємо у топ-пропагандистки Ольги Скабєєвої, яка пропонує “рятувати” Україну, роблячи її частиною Росії.

<strong>Шість міфів про Революцію Гідності, які поширюють в окупації</strong>

Через Майдан Росія “забрала” Крим та Донбас

Наратив “переворот викликав протести як в Донбасі, так і в Криму” — це спроба Кремля виправдати анексію українських територій і перекласти відповідальність за збройну агресію на українців.

Вже згаданий вище російський чиновник Володін заявляє, що “за час правління злочинного київського режиму Україна втратила 53,7% населення та п’яту частину своїх територій. Понад 10,5 млн людей втекли з країни, 11,2 млн осіб зробили вибір бути разом із Росією”. По-перше, ця заява дивує своїм цинізмом, адже Україна тимчасово втратила території через російську окупацію, а не дії влади. По-друге, станом на кінець червня за кордоном перебувало від 5,6 до 6,7 млн українців. Кількість людей на окупованій території підрахувати важче, але вони разом із біженцями аж ніяк не можуть складати половину українського населення.

“Місцевою” версією фейків про Євромайдан стають заяви про “захист російської мови та населення Донбасу”. Наприклад: “Створені на Донбасі народні республіки зуміли відстояти свою незалежність і увійшли до складу Росії як нові суб’єкти”. Чи “Безневинні мітинги стали геноцидом російського народу. З цим не стали миритися Крим та Донбас, ставши на захист рідної землі, а потім проголосивши “Луганську та Донецьку народні республіки”.

Побиття студентів не було — це студенти били “Беркут”

Пропагандисти намагаються дискредитувати Революцію Гідності, поширюючи фейк, що ніякого побиття студентів на Майдані Незалежності не було. Приклади цього знаходимо на луганському телебаченні. У студії стверджують, що студентами виявилися “сорокарічні безробітні”.

І навпаки — особливу увагу приділяють жертвам серед міліціонерів та “Беркуту”. Про них кажуть, що вони “першими прийняли на себе удар”, а потім їх звинуватили у зраді. Тему Небесної Сотні пропагандисти намагаються обходити взагалі, або згадувати про неї як про жертв націоналістичної влади.

До влади прийшли неонацисти

Пошук нацистів в Україні — улюблене заняття російських пропагандистів. Голова угрупування “ЛНР” пропонує шукати їх ще до початку Євромайдану. “Захід заздалегідь виростив групу українських політиків, які займалися відродженням націоналізму та підігрівали антиросійські настрої. Неонацисти готували озброєні загони, агітатори приваблювали людей популістськими гаслами”, — стверджує він.

Тим часом в окупованому Донецьку провели тематичну виставку, присвячену Євромайдану. Проте акцент на ній змістили у бік “беркутовців”, в яких кидають коктейлями Молотова. У глядача не повинно залишитися сумнівів, кому співпереживати в цій історії. Тому російське пропагандистське видання Readovka заявляє, що в Києві стався “незаконний державний переворот, що призвів до влади неонацистів”. Ба більше, пропагандисти звинувачують мітингарів з Майдану в нападі на Донбас.  

Російська влада намагається у різний спосіб дискредитувати Революцію Гідності, поширюючи фейки, викривляючи історію та використовуючи вигідні для себе наративи. Їх ядро — російський міф про “нацистів в Україні” та “зовнішнє управління” — тепер доповнюється меседжами про “Донбас, що повстав” та “вирішив повернутися до Росії”. Саме через них Кремль намагається виправдати напад на Україну.

Залишити відповідь