Колишня луганчанка Олена, яка наразі мешкає у Польщі, намагалася повернутися до окупованого Луганська. Однак у московському аеропорту “Шереметьєво”, куди Олена дісталася з Мінська, вона не пройшла “фільтрацію”, її депортували та відправили назад. Так само вчинили і з іншими українцями, які хотіли дістатися до своїх домівок в окупації – їх змусили пройти принизливу процедуру догляду і депортували, не пояснивши причин.
Жінка розповіла свою історію Реальній газеті, щоб попередити колишніх мешканців ТОТ, які хочуть потрапити до окупованих регіонів.
Яна Осадча
Зворотний квиток треба купити ще до поїздки
Поїхати у Луганськ жінка вирішила після того, як “депутати” угрупування “ЛНР” ухвалили рішення “націоналізувати” квартири тих луганчан, які виїхали з міста у 2014 році.
Олена планувала продати своє житло та повернутися назад до Польщі, куди виїхала після початку повномасштабної війни.
З 1 липня жителі ТОТ без російського паспорта не матимуть права на операції з власним майном. Тому Олені було важливо потрапити у Луганськ вже зараз.
Добратися до Луганська наразі можна за непростою схемою: через Білорусь та Росію, а саме Москву.
Ще в жовтні 2023 року російський уряд заборонив українцям в’їжджати у Росію через будь-які пункти перетину, окрім двох: автомобільний пункт пропуску “Лудонка” у Псковській області на кордоні з Латвією та повітряний пункт, розташований у московському аеропорту “Шереметьєво”.
У Росії стверджували, що це тимчасово, і потрібно для “забезпечення безпеки росіян у геополітичних умовах, що склалися”.
Олена спершу купила квиток на літак до Мінська. Утім, проблеми почалися вже при покупці цього квитка: білоруси наполягали на тому, щоб пасажирка відразу купляла квиток на Москву. На заперечення Олени про те, що вона не має білоруських рублів, їй відповіли, що без цього квитка її повернуть назад, і проблему довелося вирішувати.
Однак, вже у Мінську перед посадкою на літак Олену примусили купляти ще один квиток – чомусь зворотній з Москви до Мінська. Жінка не розуміла, навіщо це робити, адже вона не знала, коли добереться до Луганська, як там впорається з житлом і коли буде повертатися назад. Але нічого не зробиш – і цей квиток довелося купити.
“У вас там немає людей, там одні нацисти”
Після того, як Олена та інші люди, які намагалися потрапити на окуповані території, зійшли з літака у московському аеропорту “Шереметьєво”, їх направили у так званих фільтраційний табір.
“У нас забрали телефони. Там була купа людей. Літаки прилітають, кількість людей збільшується, нікого не пропускають. І тут починається робота ФСБ”, – каже Олена.
У приміщенні приблизно 30 квадратів людей спочатку примусили заповнити анкети. Зокрема, ФСБешники цікавилися, чи служить хтось з родичів чи знайомих у ЗСУ, СБУ, в українській поліції тощо. Також питали про ставлення до уряду України та так званої “СВО”.
Олена каже, що написала про своє негативне ставлення до “СВО”. Співробітник ФСБ спитав її, чому вона так вважає.
“Я сказала, що я проти того, щоб вбивали людей! На це він мені відповів: “У вас там немає людей, там одні нацисти”, – ділиться колишня луганчанка.
Окрім того, людей примушували проходити цілу купу принизливих процедур. Фотографували в анфас та профіль, як підозрюваних у злочині, брали відбитки пальців і навіть зразок слини, щоб визначити ДНК.
“Спитала у них, навіщо вони це роблять? Сказали, мовляв, а що як ви зміните зовнішність і зробите нові документи, а так по ДНК вас легко можна буде вирахувати. Я такого приниження за все своє життя ніколи не відчувала. У них – система. Нема до кого звернутися, ніхто ні за що не відповідає”, – каже Олена.
“Вибраковували всіх: старих, малих, жінку з протезом замість ноги”
Фільтрацію Олена не пройшла. Її депортували, і навіть не повідомили причини. Сказали лише: “так вирішив наш співробітник”.
Жінка розповідає, що разом з нею депортували більшість людей, які прилетіли в Москву, особливо тих, хто мав український паспорт.
“Одній дівчині, художниці з Києва сказали, що вона служить у “Правому секторі”. Іншій заявили, що син її співробітниці служить у СБУ. На що вона резонно зазначила, мовляв, звідки я знаю, де служать сини співробітниць? Вибраковували всіх: старих, малих, жінку з протезом замість ноги. Не пустили навіть літню пару з німецькими паспортами, які хотіли побачити онука, що в окупації народився. Сказали, що немає, що їм там робити”, – говорить Олена.
Після принизливої процедури Олену та інших українців, які не пройшли фільтрацію, посадили на літак та відправили назад у Мінськ. Саме в цей момент Олена зрозуміла, навіщо її примусили відразу купляти зворотний квиток – для того, щоб депортувати її власним коштом. Телефони віддали лише у літаку.
“Вже у Мінську таксисти сказали мені, що приблизно 80% людей відсіюють, і вони летять назад” – каже жінка.
Багаж довелося чекати вже у Мінську. Олені, можна сказати, пощастило, бо вона заздалегідь обмотала свої речі плівкою, і вони прибули неушкоджені. Інші люди, за її словами, жалілися на те, що з валіз зникли повербанки та інші пристрої. На скарги пасажирів ФСБешники відповідали, що вони несуть відповідальності за речі.
Наразі Олена вже повернулася до Польщі. Розповісти свою історію вона вирішила, щоб проінформувати інших колишніх мешканців ТОТ, які хочуть продати свою нерухомість в захоплених РФ регіонах, зокрема у Луганську.
“Зараз дуже багато людей намагаються потрапити у Луганськ, щоб розібратися зі своїми квартирами, поки є така можливість. Люди мають знати, з чим можуть стикнутися. Пройти фільтрацію з українським паспортом наразі фактично неможливо”, – ділиться своїми висновками луганчанка.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, як у російському аеропорту “Шереметьєво” не пропустили літню жінку з Маріуполя, яка намагалася проїхати на окуповану територію, щоб продати житло. Пенсіонерку розлучили з її чоловіком та депортували. У телефоні жінки знайшли видалену українську групу в Telegram.
Через це жінку, у якої були документи на маріупольську квартиру та гроші, відвели у зал депортації. Зв’язатися з чоловіком їй також можливості не дали. Літнього чоловіка, який погано бачить, пропустили, але він залишився без грошей і зв’язку.
Очевидці повідомили, що 24 квітня 2024 року з 30 людей в Шереметьєво не пропустили 19.