До повномасштабного вторгнення Лисичанськ був містом, де збереглося найбільше об’єктів бельгійської спадщини. Місто навіть отримало премію від Бельгії як місце з найбільш збереженим архітектурним спадком Бельгії за межами Бельгії. Проте у травні 2022 року Лисичанськ сильно постраждав при спробах росіян захопити місто.
Про це Реальній Газеті розповів режисер фільму “Євродонбас” Корній Грицюк.
“Ми точно можемо казати, що знищена, наприклад, гімназія Лисичанська. Це стара бельгійська будівля, там був гуртожиток для робітників. Потім там теж був навчальний заклад, і за радянських часів там, власне, створили вже радянський навчальний заклад. Потім це була Лисичанська гімназія, до речі, однією з найкращих вона вважалась в Україні. Там були такі експериментальні методики освіти, де, наприклад, учні могли обрати предмети для себе, могли навчатися не за типовою радянською та пострадянською системою. Тому ця гімназія вважалася завжди таким дуже передовим закладом освіти не тільки на сході України, а взагалі в нашій країні. І от вона, на жаль, повністю знищена, вона вигоріла вся”, — розповів Грицюк.
За його словами, колишні учні цієї гімназії та викладачі хочуть відновити навчальний заклад після деокупації міста, шукають кошти, збирають архітектурні проекти. Проте чи можна буд відтворити навчальний заклад у первісному вигляді, невідомо.
“Наприклад, згорів теж туберкульозний диспансер в Лисичанську. Це теж Бельгійська споруда, яка дуже сильно постраждала. Житловий квартал, де близько двадцяти різних бельгійських будинків було в Лисичанську, туди теж сильно прилітало. Але в нас зараз детальної інформації немає”, — каже режисер “Євродонбасу”.
Ще частина європейської спадщини є в окупованому Донецьку. Там є старі будівлі часів Джона Юза є біля Донецького металургійного заводу. Цей район не сильно постраждав під час бойових дій. У Донецьку зберігся будинок, який належить Юзу. Ще до війни будівля була у незадовільному стані, але вона ціла.
“Напевно, після цих боїв за Лисичанськ, в Донецьку зараз найбільше всього збереглося. Але знову ж таки, коли Донецьк буде окупований, то якими методами? Ми зараз теж не можемо про це так серйозно говорити. Ми не знаємо, що там буде”, — додає Грицюк.
У прифронтовому місті Дружковка та селищі Нью-Йорк Донецької області теж є стара європейська забудова. Проте там вже є “прильоти” по історичних будівлях. Зокрема постраждав млин Пітера Діка. Будівля сильно постраждала: “складається враження, що там тільки стіни зараз залишилися”.
Тому Корній Грицюк робить невтішний прогноз щодо майбутнього європейської спадщини Донбасу.
“Я думаю, що після цієї війни, напевно, вже нічого не залишиться. Чомусь мені так здається”, — каже він.
Читайте також: Майбутнє Донбасу: чи стане регіон економічною пустелею