Наймолодші діти на окупованій території стали іграшками в руках російської пропаганди. Вихованців дитячих садків наряджають у радянську форму та змушують брати участь в імітаціях парадів, співати пісні з радянських кінофільмів чи танцювати під них. Іноді діти грають роль мертвих солдатів, над якими плаче “матір”. Це дуже зручно: діти маленькі та не можуть відмовитися, їхні батьки або залякані та не чинять спротив, або поділять людожерську ідеологію, а вихователі ретельно виконують спущені зверху накази. Дітям з малечку навіюють, що вони повинні померти на війні.
Реальна Газета проаналізувала, як 9 травня святкували у дитячих садках окупованої Луганщини.
Єва Позднякова, Реальна газета
Напередодні 9 травня дитячі військові паради, стройові огляди, конкурси та фестивалі військової пісні пройшли у різних містах окупованих українських областей. Про це свідчать публікації у пропагандистських телеграм-каналах та на сторінках дошкільних закладів у соціальних мережах.
Там, де російська пропаганда пустила коріння
Так, в окупованому Хрустальному на Луганщині школярі та дошкільнята марширували у радянських одностроях та пілотках під радянські пісні. Ясельна група дитячого садка “Аіст” скандувала, що вони “браві хлопці та сміливий народ”, а їх однолітки із садочка “Родничок” проголосили девіз “Ні кроку назад, а тільки вперед”.

Здебільшого, вихователі обмежувалися тим, що одягали дітей у радянську військову форму та ставили танцювальні номери під “Смуглянку” та “Катюшу”. Але подекуди мілітаризація заходила далі.
Так, у луганському дитячому садочку №52 дітей вишикували у формі літери Z. При цьому діти тримали у руках георгіївську стрічку. В садочку “Теремок” провели свою ходу “Безсмертного полку”. А ще в одному закладі замість старих пісень з кіно для дитячого танцювального номера використали пісню Шамана “Я – русский”.


У садку №127 окупованого Луганська вихователька грала роль матері, син якої загинув на війні. “Не можу знайти доріжку, щоб заплакати над могилкою”, — з надривом декламує жінка. Потім на сцену лягає хлопчик у формі радянського солдата і нерухомо лежить, поки навколо нього танцюють виховательки у червоних косинках та імітують молитву за повернення сина з війни.

З темою смерті дітей вирішили познайомити і вихователі садочка №47 з окупованого Луганська. Серед номерів, де діти витанцьовували у радянській формі, був той, де хлопчики грали роль “солдатів”, а дівчатка з білими хустинками — журавлів. У кінці танку під пісню “Журавлі” дівчата накривали хлопців білими ряднинами. В інших номерах діти шикувалися з російськими та радянськими прапорами.
До речі, на цьому ранку у садочку почесним гостем був очільник “народного совєта ЛНР” Денис Мірошниченко.



А от у дитячому садочку окупованого Довжанська не соромляться відвертих паралелей між Вєлікой отєчественной та сучасним вторгненням в Україну. Наприклад, стенд “Зброя перемоги” оздобили фотографіями як “Кукурудзника” часів Другої світової війни, так і сучасними літаками Су та Мігів, які є на озброєнні російської армії та бомблять мирні українські міста.

Читайте також: Між примусовою паспортизацією та репресіями: чи легко бути українцем на окупованій території
Єдина інструкція на всіх: дитячі “паради” на новозахоплених територіях
“Перепрошивка” дітей триває і в тих районах Луганської області, які окупували після 2022 року. Треба визнати, що процес йде вдало. Так, у селищі Мілове на питання “Яка військова посада у Володимира Володимировича Путіна” дошкільнята бадьоро відповідають: “верховний головнокомандувач” та жваво називають кольори “нашого” прапора. Звіт у соціальних мережах про тематичний ранок у садочку проілюстрували фотографією, де діти салютують російському триколору.

У цьому ж Міловському районі вихованців іншого садочка привели на мітинг до Дня перемоги. Дітей вишикували на площі окремою шеренгою та змусили читати святкові вірші.


В окупованому Старобільську діти декламували вірші про 9 травня, поки вихователі вмикали на фоні сигнал повітряної тривоги. А ходили стройовим кроком під пісню “День Победы” одразу у кількох садочках. Причому деякі діти на відео настільки маленькі, що роблять це вкрай невпевнено.
В іншому закладі пояснили у соцмережах, що хода строєм як на параді — це “символічна подія”, яка “демонструє нашу спільну історію” та дозволяє молоді “відчути себе частиною великого народу”. На ще одному відео діти з іграшковою зброєю грають ролі радянських солдатів, поранених бійців та медсестер у білих фартухах.


Взагалі номер, де діти імітують парад та марширують під пісню “День Победы” — масове явище на окупованих територіях. Постановка відбувається за єдиним сценарієм: вихователька декламує текст про День перемоги, потім на “сцену” стройовим кроком виходять діти у радянських одностроях та пілотках. В руках у них червоні прапорці. З огляду на масовість номера, робимо висновок, що садочки отримали “зверху” розпорядження розпочинати святкові ранки саме з “парадів”.


Концентроване “побєдобєсіє” відбувається на окупованій території скрізь. Але особливо цинічно дитячі “паради” виглядають у зруйнованому та окупованому росіянами Маріуполі. Одразу в кількох дошкільних закладах діти під керівництвом вихователів крокували та танцювали під пісні зі словами “тень войны давно исчезла” та как хочется “служить своей родине”. Публікації зі звітами про проведені “патріотичні” заходи з’явилися в більшості офіційних груп дитячих державних садів окупованого міста. Там стверджується, що заходи “спрямовані на виховання патріотизму, поваги до історії своєї країни та пам’яті про героїв війни”.

Нагадаємо, що за даними юристів Global Rights Compliance, під час облоги Маріуполя загинули 22 тисячі осіб. У місті було зруйновано або пошкоджено 90% медичних закладів та житлових будинків, а пункти роздачі продовольства та маршрути гуманітарної евакуації зазнавали бомбардувань.
Читайте також: Окупація, звільнення і День Перемоги: як це було у Луганську в 40-х роках
Питання добровільності
Дошкільні заклади керуються затвердженими у Москві програмами та методичними рекомендаціями. Вони враховували навіть нюанси: установи мали однаково прикрасити приміщення: на вікна треба було наклеїти зображення озброєння чи іншої мілітарної тематики. А всередині мали бути тематичні експозиції про війну і радянських героїв. Обовʼязкові елементи таких композицій — георгіївські стрічки та зображення радянських орденів, архівні фотографії у поєднанні із сучасними світлинами російських солдатів.
Про самодіяльність вихователів не йдеться: сценарії з маршируванням та моторошними постановками про загиблих солдатів вони отримали “зверху”. Ідентичні рекомендації отримали вихователі російських дитсадків. За даними видання “Агентство”, напередодні 9 травня у понад 50 містах Росії провели дитячі “паради перемоги”. Зазвичай діти, одягнені у військову форму, марширували разом із вихователями після колон школярів та юнармійців. У деяких містах на малюків надягли картонні макети військової техніки та змусили йти з ними перед ходою “Безсмертного полку”. За словами журналістів, настільки масової участі дошкільнят у міських і сільських парадах до 9 травня раніше не спостерігалося.
То чому ж батьки погоджувалися на участь своїх дітей у “побєдобєсії”? Не можна заперечувати, що дехто з них і справді колаборанти, яким можуть подобатися хлопчики та дівчатка, які грають поранених на війні бійців. Але такі не всі. Часто вони не насмілюються протестувати проти химерного карнавалу. Таку незгоду можуть легко витлумачити як спротив окупаційній адміністрації чи навіть “дискредитацію армії РФ”. Люди змушені підтримувати видимість лояльності, щоб зберегти роботу, доступ до соціальних послуг, продуктів, медицини. А у випадку з садочками — приязне ставлення вихователів до дітей. До того ж мова про людей, які живуть у стані постійного стресу, ізоляції та невизначеності. Їм не до протестів через ранок у садочку.
Росія систематично мілітаризує дітей на ТОТ, перетворюючи їх на ідеологічних послідовників державної воєнної політики. Через меседжі про “спадкоємність героїзму” молодь виховують у дусі безумовної підтримки армії. Їм нав’язують уявлення, що участь у війні — це не просто виправданий вибір, а продовження нібито святого “патріотичного обов’язку” попередніх поколінь. Москва намагається сформувати покоління, для якого зброя, військова служба і державна агресія стають частиною норми — ще задовго до дорослого віку.
День перемоги на території Росії чи в окупації у сучасному вигляді втратив будь-що спільне з Другою світовою війною. Замість того щоб зберігати пам’ять про мільйони жертв Другої світово ї, сучасна Росія зробила 9 травня частиною культу війни тепер легітимізує нові вторгнення — від Грузії до України.
Читайте також: “В Луганську не вистачало України і свободи”: 18-річний Іван виїхав в Київ, проживши 11 років в окупації