Українцям нагадали правила інформаційної безпеки. Як відрізнити бота в соцмережах

Українцям нагадали правила інформаційної безпеки. Як відрізнити бота в соцмережах

Війну, яка зараз ведеться проти України, називають гібридною. Тобто відбуваються не лише безпосередньо збройні протистояння, а й інформаційні війни, ІПСО, кібератаки та інше. Саме інформаційна війна на внутрішній розкол українського суспільства та послаблення партнерської допомоги зараз є вкрай активною. У соціальних мережах її ведуть боти.

Реальна Газета вирішила нагадати, як відрізнити з-поміж нормальних коментаторів в соцемержах ворожих ботів.

Боти і тролі. Хто вони?

Боти – це програми, які видають себе у соцмережах за реальних людей.

Тролі – це найняті люди, які видають себе за звичайних користувачів та розпалюють конфлікти або просувають певні повідомлення у соцмережах.

Боти та тролі можуть масово атакувати сторінки або окремі пости, щоб створювати видимість, що більшість чи навіть усі навколо дотримуються певної точки зору.

Фактично роботи можуть створювати альтернативну інформаційну реальність, де фейкові новини підтримуватимуться сотнями фейкових коментарів.

Росія воює проти України на кіберфронті щонайменше з 2014 року.

Основна мета армій російських ботів — розхитати ситуацію в Україні зсередини, розпалюючи протистояння навколо традиційно болючих для нашого суспільства тем: мова, історія та інше.

Масштаби вражають: лише 2022 року СБУ знешкодила понад 35 російських ботоферм (це лише ті, що працювали з території України).

У 2021 році розкрили російську ботомережу на понад 150 тисяч акаунтів. Йдеться про сотні тисяч, якщо не мільйони фейкових “людей”, яких ви часто можете навіть не розпізнати.

Простими словами: разом з вами та іншими реальними людьми пости та коментарі в соцмережах масово створюють фейкові облікові записи. Ви можете прочитати 10 коментарів до резонансного поста, і половина з них буде залишена ботами. Тобто не відображатиме думка реальних людей, а таємно нав’язуватиме певні думки вам.

Що хочуть модератори ботоферм?

Щоб у вас склалося помилкове враження про події або суспільні настрої та домінуючу позицію.

Наприклад, навесні роботи активно просували для іноземних аудиторій тези, що військові злочини росіян у Бучі та Ірпені – неправда. Одні писали пости, інші масово коментували, щоб створити відчуття більшості.

Тому важливо знати, як розпізнати бота, щоб не приймати його коментарі та пости за чисту монету.

Ознаки бота в соцмережах:

  • Аккаунт зазвичай закритий, не можна подивитися стрічку, друзів, фото.
  • Коментарі бота зазвичай дуже провокаційні, вони категоричні і легко розпалюють суперечки.
  • Фото та “легенда” можуть не збігатися. Боти скуповують старі облікові записи, тому на фото “жительки Києва” можна помітити латиноамериканського чоловіка.
  • Якщо сторінку відкрито, там немає жодної особистої інформації, побутових фото та інше, лише репости на гострі теми.
  • Як правило, боти тільки коментують і репостять, але свої повідомлення не пишуть.

Навіть якщо ви помітили лише кілька цих ознак, ставитеся критично до таких коментаторів.

Якщо ж у вас виникає дисонанс, що в житті більшість підтримує одні ідеї, а в соцмережах – зовсім інші, краще зверніться до соціологічних досліджень, щоб зрозуміти справжні суспільні настрої. Дослідження зараз проводять регулярно та практично на будь-яку важливу тему.

У світі вже кілька років борються із російськими “інформаційними військами”. Соціальні мережі мільйонами блокують фейкові облікові записи, але ботоферми продовжують плодити все нових і нових ботів. Тому найкращий захист від них – вчасно розпізнавати та не реагувати на вкидання.

Залишити відповідь