Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

За даними Міністерства оборони Росії з початку повномасштабного вторгнення російські військові нібито знищили 29 РСЗВ HIMARS та пошкодили ще 10, проте українська сторона та її західні партнери повідомляли про постачання лише 20 установок. При цьому ані офіційні джерела, ані спостерігачі за війною, які спираються на відкриті дані, жодного знищення “Химер” не підтверджують. Реальна Газета рахувала HIMARS.

Про “знищення” скількох установок заявляють окупанти

Головне джерело, звідки лунають повідомлення про нібито знищення двох РСЗВ HIMARS — це щоденні зведення від Міноборони РФ. Перше з подібних заяв пролунало 6 липня 2022 року.

“У районі населеного пункту Малотаранівка Донецької Народної Республіки високоточними ракетами повітряного базування знищено дві пускові установки системи залпового вогню “HIMARS” виробництва США та два склади боєприпасів до них”, — заявляв Ігор Конашенков.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Далі “Хаймарси” “знищувалися” кожні два тижні. Іноді — одразу по два: 17 липня, 1 та 13 серпня. Нібито це сталося в Покровську, Харкові (2 штуки) та Краматорську. Разом з установками нібито знищувалися снаряди до них.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Потім пропагандисти зачастили, “знищуючи” HIMARS майже через день — 3,5 та 9 вересня у Костянтинівці,  Тимченках, Червоному Дінцю. Заявлялося, що у всіх трьох точках було “знищено” по 1 РСЗО. Іноді — з боєприпасами та машинами заряджання, іноді — з особовим складом.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Після цього у зведеннях Міноборони РФ була коротка пауза. Про “Хаймарси” згадали 22 вересня повідомленням про нібито “знищення” однієї установки в селищі Моначинівка Харківської області, і ще однієї — в селищі Березнегувате Миколаївської області. Через приблизно тиждень — ще одне повідомлення подібного змісту. Під Запоріжжям “високоточними ударами” нібито знищили дві установки HIMARS.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Далі пауза довжиною майже в місяць. Наступне повідомлення про “знищення” одразу двох “Хаймасів” припадає на 29 жовтня. Нібито це сталося в Харківський області недалеко від населеного пункту Староверівка. Потім ще одна довга пауза — до 20 грудня — і знову два “Хаймарси”: під Краматорськом Донецької області.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Проте найбільше російське оборонне відомство звітувалося про “знищення” РСЗВ HIMARS під кінець року. 7 грудня — одна установка під Малотаранівкою, 8 грудня — дві установки недалеко від Озерного (колишня назва — Ільїчівка) (обидва населених пункти знаходяться в Донецькій області).

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

26 грудня окупанти заявили про “знищення” двох установок “Хаймарс” під Краматорськом, та по одній установці 29 та 31 грудня в районі Костянтинівки.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Єдиний раз, коли окупанти заявили про “знищення” одразу чотирьох установок HIMARS стався в січні 2023 року після знищення розташування окупантів у макіївському ПТУ №19. Жертв не порахували і досі. В Міністерстві оборони РФ визнають 89 загиблих військових, проросійські телеграм-канали заявляють про тризначні числа: нібито загинуло від 300 до 500 окупантів. На фоні цього Конашенков заявив про особливо вдале “полювання” на “Хаймарси”.

За його словами, дві РСЗВ нібито були знищені у Дружковці, а ще дві — недалеко від Краматорська.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Таким чином, Міноборони РФ нарахувало 29 знищених установок HIMARS. Крім того, заявлялося про “ураження”, “пошкодження”, та “подавлення” як мінімум 10 установок. Щоправда, жодної фотографії чи жодного супутникового знімка показано не було. І тут росіяни стикаються із серйозною проблемою: в Україну привезли лише 20 таких установок РСЗВ.

Що ще окупанти заявляють про американське РСЗВ

Підрахунок того, скільки разів окупанти заявляли про “знищення” “Хаймарсів” ускладняється тим, що в Міноборони РФ часто пишуть, що техніка не “знищена”, а “уражена” або “подавлена”. Що окупанти вкладають в ці поняття – не пояснюється. Наприклад, Ігор Конашенков заявив про “ураження” РСЗВ. В іншому повідомленні — про “подавлення” установки. А 18 жовтня окупанти взагалі заявили, що “нанесли ураження” цілому взводу установок HIMARS. Скільки установок, за версією росіян, постраждало, не пояснюється. Адже взвод може складатися з 4 установок. Росіяни стверджують, що “уразили” їх всіх, чи лише одну.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Після знищення розташування окупантів у Макіївці, Міноборони РФ одразу заявило про помсту — “знищення” одразу чотирьох установок HIMARS. Проте в Кремлі здалося, що цього замало, і перший заступник начальника Головного військово-політичного управління ЗС РФ генерал-лейтенант Сергій Севрюков заявив журналістам, що знищено ту саму РСЗВ, з якої обстріляли колишнє ПТУ. Виходить, що окупанти самі заплуталися у своїх заявах та не знають, скільки “Химер” вони знищили — 4 чи 5.

HIMARS та луганська пропаганда

Ракетна система залпового вогню HIMARS стала зручною “лякалкою” для луганських пропагандистів. В майже половині повідомлень про обстріли, вони заявляють про удар з “Хаймарсів”. Якою б незначною не була ціль, пропагандисти все одно заявлять, що її атакували з “американської” зброї. Іноді силовики “ЛНР” роблять зовсім абсурдні заяви: показують будівлю, яка отримала незначні ушкодження, та заявляють, що по ній ударили з надпотужної РСЗВ.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Наприклад, окупанти заявили, що 15 грудня обстріляли Кадіївку (колишній Стаханов) Луганської області, випустивши по ній 10 ракет. На опублікованих фотографіях будівлі отримали незначні ушкодження: вибито шибки та посічено фасад. Снаряди HIMARS завдають значно більших ушкоджень. Отже, або пропагандисти не показують справжнє місце влучання снаряда, або удар завдали з іншої зброї.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Скільки “Хаймарсів” є у України

Про прибуття першої системи РСЗВ HIMARS 23 червня заявив міністр оборони України Олексій Резніков.

“Дякую моєму американському колезі та другу [міністру оборони США] Ллойду Остіну за це потужне озброєння. Літо буде спекотним для російських окупантів. І останнім для декого з них”, — написав Резніков у Twitter.

Пізніше міністр оборони США Ллойд Остін заявив про передачу Україні ще чотирьох ракетних систем HIMARS та боєприпасів до них. Ця партія повинна була зайти в Україну до середини липня. Після цього 19 липня було оголошено про поставку ще чотирьох “Хаймарсів”. Координатор Ради з нацбезпеки США і стратегічних комунікацій Джон Кірбі з цього приводу оголосив, що українці “дуже ефективно” використовували вже надані РСЗВ “для зміни ситуації на полі бою”.

Про ще 4 додаткові системи HIMARS 1 серпня доповів міністр оборони Олексій Резніков.

“4 додаткові HIMARS прибули в Україну. Я вдячний президенту США Джо Байдену, міністру оборони Ллойду Остіну та громадянам США за зміцнення української армії. Ми довели, що ми вмілі оператори цієї зброї. Звук залпу HIMARS став головним хітом цього літа на передовій”, — написав він.

11 жовтня Резніков заявив, що з США в Україну прибули ще чотири високомобільні артилерійські ракетні системи HIMARS. Тоді міністр заявив, що час HIMARS “хороший для українців і поганий для окупантів”.

Те, що хоча б одна установка HIMARS постраждала від рук росіян, заперечують як у Києві, так і на Заході. Міністр оборони Олексій Резніков в інтерв’ю “Голосу Америки” заявляв, що жоден “солдат Іванов з “калашниковим”” не нашкодив американським реактивним установкам, а заяви окупантів про їх знищення повинні викликати лише сміх.

У Пентагоні також стверджують, що Росії не вдалося знищити жодної з переданих Україні пускових установок HIMARS. Щобільше, українським військовим вдавалося дурити росіян за допомогою макетів з дерева. The Washington Post пише, що окупанти витрачали дорогі ракети “Калібр” на удари по макетах “Хаймарсів”, які військові РФ сприйняли за справжні.

Фейкові перемоги. Як російські пропагандисти вигадують “знищення” HIMARS

Російська пропаганда досі намагається применшити здобутки ЗСУ та для підняття духу своїх вояків продовжує розганяти міф про знищення систем HIMARS, поставлених Україні. Скоро лік техніки, “пошкодженої” та “знищеної” в уяві пропагандистів, перевалить за п’ятий десяток. 

Залишити відповідь