Країна-агресор Росія 8 липня здійснила масований удар по території України. Серед цілей атаки — найвідоміша дитяча лікарня країни “Охматдит” в Києві. Російські пропагандисти спочатку бурхливо раділи та смакували кадри влучань. Але коли прийшли вказівки від Міністерства оборони, тон блогерів змінився: вони почали виправдовувати Путіна та заявляти, що по лікарні нібито ударила українська ракета ППО.
Реальна Газета зазирнула у глибини людоїдської пропаганди, в тому числі на окупованій території.
Єва Позднякова
Росіяни смакують вибухи
Одразу після публікації у соціальних мережах відео ракет, які падають на Київ, російські пропагандисти почали смакувати кадри влучань.
Так, автор російського пропагандистського анонімного телеграм-каналу Alex Parker зрадів обстрілу, зокрема, тому, що ракета потрапила до дитячої лікарні. Втім, він заявив про недостатню кількість жертв. “Тішить, що одна збита ракета впала у двір дитячої лікарні “Охматдит”. Але там теж слабенько і хохлам доводиться мазати дітям морди кетчупом, щоб як цим палестинцям, викликати скупу сльозу жалю на Заході”, — написав він.
Пізніше цей же автор почав знущатися з постраждалих та закликав здійснити ще один удар по жінках з онкохворими дітьми.
Також анонімний пропагандист закинув ще кілька меседжів про нібито “постановку” та про “всушників, які лікувалися у дитячій лікарні”. Автора не бентежила суперечливість власних заяв, а виправдання удару не потребували доказів. “Жаль, що збита ракета впала не на основний корпус Охматдиту, де під виглядом дітей лікують всушників, а на господарську споруду у дворі”, — заявив пропагандист. Під “господарською спорудою” мається на увазі токсикологічний корпус дитячої лікарні, де діти отримували діаліз.
Крім того, пропагандисти назвали постановним кадр з лікарем у заплямованому кров’ю білому халаті, який розгрібає завали. Нібито, для “драматичного ефекту” в кадр поставили людину, яку штучно вимазали кров’ю. Мова йде про дитячого хірурга “Охматдиту” Олега Голубченка. Під час атаки на лікарню він оперував дитину. Ударною хвилею його кинуло на операційний стіл, але він встиг перевести малюка до ручного режиму штучного дихання.
Так, подібні російські заяви виглядають як нікчемна брехня, проте пости з нею збирають тисячі схвальних реакцій. Це реакції росіян, які не проти повторного удару “Кинджалами” по хворих дітях.
Інший z-блогер Роман Сапоньков також радіє влучанню ракет і прямо заявляє: це зробили ми. Щоправда, всього за дві години, коли з’явилася офіційна версія Кремля про падіння ракети української протиповітряної оборони, він пише вже інше: “Зовсім не виключено падіння ракети ППО”. А як же побрехенька про всесильність російських ракет?
Ще один російський пропагандист, який веде телеграм-канал про авіацію “Воевода Вещает” захоплюється тим, що російські ракети падають на Київ. Він так само закликав до повторних ударів по дитячій лікарні, коли там розбирали завали. Так само він збирав схвальні реакції під публікаціями фотографій вибухів.
Загалом версій для виправдання обстрілу 8 липня у пропагандистів було кілька:
- били по військових об’єктах;
- били по заводу Артема;
- лікарню пошкодили уламки після роботи української ППО;
- в лікарню влучила ракета Patriot;
- це була ракета NASAMS;
- в “Охматдиті” лікувалися не діти, а військові;
- на фото та відео — масштабна постановка.
Проте версії російської пропаганди не включають єдину правдиву: Росія цілеспрямовано завдала ракетного удару по “Охматдиту”.
Офіційна брехня Кремля
Одразу після публікацій перших відео з наслідками влучання російських ракет у “Охматдит”, російське Міністерство оборони похвалилося, що завдало “групового удару по об’єктах військової промисловости України та авіаційних баз ЗСУ, і цілі удару досягнуті”. За версією Москви, у дитячу лікарню нібито влучила українська ракета ППО, а заяви про навмисний ракетний удар буцімто “абсолютно не відповідають дійсності”. Версію Кремля підхопили російські чиновники, убер-патріоти та деякі ЗМІ.
Бачимо такий наратив у топ-пропагандиста РФ Володимира Соловйова чи у “військкора” Олександра Коца. Останній це примудряється звинувачувати у брехні Зеленського та заявляти, що внаслідок атаки на Київ 8 липня діти не загинули. Проте це — брехня. Помер маленький хлопчик, який у момент удару знаходився у критичному стані. За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, дитину відвезли в іншу лікарню, проте там врятувати не змогли.
Всього внаслідок російського обстрілу столиці України загинуло 34 цивільні особи, 6 з яких — діти. Поранення отримала 121 людина, 10 з яких — діти. Три дні рятувальники розбирали завали на місцях влучання ракет. Найбільше жертв було внаслідок удару по житловому будинку в Шевченківському районі. Знищено цілий під’їзд, загинуло 13 осіб, серед них — ціла родина: мама, син, 10 років і донька, 9 років.
Також була вкинута версія, що мала місце “провокація” заради подальшого фінансування війни (так Кремль називає допомогу від західних партнерів). У такий спосіб росіяни намагаються перекласти відповідальність з себе на українських військових та українську владу.
Проте того ж дня OSINT-ери розгромили версію про уламки і українську ППО: на стоп-кадрах чітко видно крила та турбореактивний двигун ракети — характерні ознаки російської Х-101. У ракет Patriot таких деталей нема.
Нікого не здивує, що російський пропагандистський телеграм-канал “Война с фейками” опублікував брехню. Намагаючись поширити версію Міноборони РФ про “українське ППО”, там “розібрали” відео з атакою на лікарню. А щоб ракету на скриншоті не можна було порівняти з російською Х-101, просто заблюрили зображення. Але крім відео є й інші докази російської атаки. СБУ знайшла на місці трагедії уламки корпусу ракети Х-101, на задній частині якої зберігся серійний номер.
Що про атаку каже пропаганда у Луганську
На окупованій території пропагандистські ресурси вкрай обережно підійшли до висвітлення удару по Києву і обмежилися повторенням заяв про “українську ППО”.
Так, пропагандистський ресурс “Луганський інформаційний центр” цитував представницю МІД РФ Марію Захарову, яка сором’язливо назвала удар по “Охматдиту” влучанням у “будівлю на території дитячої лікарні”. Не в “лікарняний корпус”, а “на територію”, щоб звучало не так страшно.
Взагалі луганські пропагандисти вирішили обмежитися цитуванням російських топ-чиновників. Згадане вище видання цитує прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова, який, на відміну від Захарової, більш сміливо заявляє про влучання ракети.
“Очевидно, що була неналежним чином застосована антиракета, яка потрапила до дитячої лікарні. Це справді трагедія, але вона навмисне використовується для створення фону, який би супроводжував участь Зеленського в саміті НАТО. Методика досить неохайна, єзуїтська”, — цитує російського посадовця луганське видання.
Здебільшого мережа “новинних” ресурсів надала перевагу мовчанці без коментарів, фотографій чи відео. Навіть назву “Охматдит” там намагалися не згадувати. Атаки на дитячу лікарню, приватну клініку репродуктивної медицини, житлові будинки, дитячий садок у Києві пропагандистські ЗМІ Луганська фактично ігнорували: або сказати було нема чого, або удавали, що їхнім читачам ця інформація нецікава.
Наплодити якомога більше версій того, що трапилося — це типовий пункт з методички російських пропагандистів. Цей прийом застосовують для того, щоб заплутати споживачів контенту, змусити їх сумніватися в тому, що сталося насправді, підштовхнути до думки: “всієї правди ми не дізнаємося”. Така тактика була після збиття малоазійського боїнга МН-117, після удару по ТРЦ “Амстор” у Кременчуці, після скидання бомби на “Епіцентр” у Харкові — перелік можна продовжувати довго. Проте зараз росіяни перестали соромитися закликів бити по лікарнях та школам. Саме це називають “денацифікацією”. Глибина цинізму пропагандистів та пересічних росіян вражає.
Після засідання Ради Безпеки ООН, на якому обговорювали російський ракетний удар по дитячій лікарні “Охматдит”, країна-агресор влаштувала ланч з нагоди свого президентства в Радбезі. Основною стравою в меню була котлета по-київськи. РФ відверто зловтішається, задоволена ракетними атаками на Київ і відкрито демонструє, що “може повторити”..