Луганськ, на відміну від Донецька, знаходиться подалі від лінії фронту, тому росіяни перетворюють його на великий військовий склад, ремонтну базу і госпіталь для поранених. В місті не прийнято говорити про переміщення техніки РФ, проте її стало так багато, що фотографії з тентованими “Уралами” чи гаубицями на причепах з’являються у соціальних мережах регулярно. Реальна Газета намагалася зібрати факти, які свідчать про перетворення міста на великий логістичний центр армії РФ.
У листопаді Генштаб ЗСУ повідомляв, що в окупованому Луганську збільшилася кількість підрозділів російських військ. Луганську обласну лікарню заповнили пораненими російськими військовослужбовцями, яких туди доставляють постійно. Довелося залучати навіть ліжка в гінекологічному відділенні. Повідомлялося про плани розгорнути шпиталь в легкоатлетичному манежі “Динамо”.
Луганчани чують війну
Час від часу жителі Луганська чують “вибухи”, які виявляються “звуковим ударом” — ударну хвилю, яку створює винищувач, коли низько і швидко пролітає над містом. Про це одразу пишуть в соціальних мережах стурбовані жителі. І кажуть, що ворожа авіація летить у бік Бахмуту.
Часто в небі можна побачити інверсійні сліди від прольоту літаків чи роботи ППО.
Луганськ
— Летов Егор (@tiamat007) December 2, 2022
А ось такі візерунки сьогодні були у небі…
Херсонська-Ватутіна pic.twitter.com/BxLIeSTlZ0
Чи збивають окупанти хоч щось, нам невідомо, бо ракети протиповіторяної оборони, випущені з району Луганська, намагаються прикрити інші цілі, розташовані далі. Покищо.
“Зуби дракона”
Росіяни будують на Луганщині лінію укріплень з так званих “зубів дракона”. Бетонні пірамідки встановлюють біля тимчасово окупованих Сватового, Попасної та Світлодарська, намагаючись “перекрити” такими конструкціями всю протяжність фронту між Сватовим та Кремінною. Раніше шлях підвозу для фортифікаційних споруд пролягав північніше обласного центра, проте віднедавна бетонні “надолби” почали помічати в самому Луганську. Це може свідчити про те, що окупанти будують ще одну “лінію Зігфрида” поряд з містом. Місцеві жителі припускали, що вона знаходиться в Станиці Луганській.
А нещодавно луганчани показали, як один такий “зуб” випав за вантажівки на проїжджу майже в центрі міста — біля цирку.
Луганськ: склад та ремонтна база
Скріншоти з кадрами, знаятими відеорегістраторами в різних частинах Луганська, регулярно зявляються в соціальних мережах. На них видно “Урали” та “Камази” на військових номерах з різними оперативними позначками білою фарбою. Найчастіше техніку бачать на вулицях Радянській, Оборонній, Павілівській чи Линьова. Це – центр міста. Окупанти навіть не намагаються приховати свою присутність.
Ось, наприклад, три військові вантажівки із літерою Z, яка є умовним позначенням Західного військового округу РФ. Машини сфотографували на вулицях Оборонній, Радянській і Ліньова. В таких можуть перевозити людей, боєприпаси, запчастини чи будь-що інше. Деякі буксирують гармати та гаубиці.
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) November 25, 2022
Радянська
Ліньова
Оборонна
листопад 2022🍂 pic.twitter.com/tkkLAAGvn7
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) December 1, 2022
Ліньова
23 листопада🍂🍂2022 pic.twitter.com/mCZrlMztTD
А ось тягачі, позначені “колом” центрального військового округу, завертають з Нечуя-Левицького на Павлівську. Вони везуть БМП, промарковані літерами V та Z, тобто східного і західного військового округів РФ. На одній із бронемашин нема гусеничної стрічки. Отже, техніка пошкоджена.
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) December 1, 2022
З Нечуя-Левицького на Павлівську
частина 1
23 листопада🍂🍂2022 pic.twitter.com/USBqxtIr3g
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) December 1, 2022
З Нечуя-Левицького на Павлівську
частина 2
23 листопада🍂🍂2022 pic.twitter.com/OVUQu1EVRw
А ось приблизно в тому ж районі бачили декілька “Уралів”, один з яких, судячи з наварених металевих пластин на лобовому склі, їздить безпосередньо на “передок”. Взагалі Луганськ останні дні бачить справжнє розмаїття видів військової техніки та ідентифікаційних знаків на ній.
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) December 6, 2022
з Нечуя-Левицького на Павлівську
2 грудня 2022 pic.twitter.com/3M7XeaLCQl
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) December 6, 2022
Краснодонська
2 грудня 2022 pic.twitter.com/9hEkE3Bukj
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) November 24, 2022
Цимлянська
20 листопада 2022 pic.twitter.com/og2zHrvLwO
Деякі місця зйомки озброєння геолоковані точно. Наприклад, цей “Камаз” з літерою Z у колі їхав вулицею 50-річчя утворення СРСР.
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) December 2, 2022
2 грудня 2022 pic.twitter.com/vIeAL85loQ
Цю гаубицю провезли по кварталу Щербакова по вулиці Нечуя-Левицького.
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) December 6, 2022
2 грудня 2022 pic.twitter.com/6iZHVy1BhR
А ці вантажівки рухалися по вулиці Радянській з кварталу Гайового в бік центру. “Урал” якраз сфотографували в момент, коли він проїжджав повз Центральний ринок.
Луганський Z O V-парк
— Летов Егор (@tiamat007) December 6, 2022
Радянська
4 грудня 2022 pic.twitter.com/Row2VMaVV1
Символи на позначення приналежності до різних військових округів стали вже не такими важливими, як на початку повномасштабного вторгнення. Один і той самий БТР з певною долею везіння могла побувати на підступах до Києва, на Харківському напрямку, а тепер відправитися в Луганськ. Проте коли бачимо техніку з різними позначками в одній колонні, то це є ознакою того, що цю техніку відправили на ремонт. В Луганську достатньо місць, де можна було б організувати рембазу. І не одну.
Ми підкреслили на карті червоним вулиці, на яких вдалося сфотографувати російську техніку. Червоні прямокутники – великі промзони зі складами, майстернями, заправками, будівельними магазинами та іншим. Вони межують з приватним сектором або зрідка з “хрущовками”. Там можна розмістити як склади з паливом та боєприпасами, так і майстерні для ремонту техніки.
Наприклад, Реальній Газеті відомо про базу окупантів на колишньому “сотому заводі” в Луганську. Що там роблять — ми не знаємо. Зате окупанти не приховують своєї присутності там.
OSINT-аналітик Def Mon відмітив на карті геолоковані місця зйомки військових вантажівок або бронемашин та показав, в якому напрямку вони рухалися. Крім території на південь від центра міста військова техніка групувалася ще в районі кварталу Ювійлейний, що на західних околицях міста, та безпосередньо в центрі Луганська.
Аналітик пояснює важливість Луганська як логістичного хаба для окупантів його вдалим розташуванням: майже посередині тієї ділянки фронту, де зараз проходять бойові дії. Відстань не дозволяє українській артилерії знищувати там російські склади за допомогою “Хаймарсів”: дорогу і критично важливу техніку не будуть вести вогонь із зони активних бойових дій.
Звільнивши Харківщину, ЗСУ отримали можливість обстрілювати залізничний коридор між Валуйками та Луганськом високоточними керованими снарядами GMLRS, які застосовують такі реактивні системи залпового вогню, як HIMARS і M270. Тепер Луганськ залишився єдиним великим населеним пунктом, який не потрапляє в радіус дії HIMARS та одночасно має залізничне сполучення з Росією. Саме залізницею Росія перекидає основну частку військової техніки, снарядів до них, паливо та живу силу.
Максимальна дальність застосування снарядів GMLRS становить приблизно 80 кілометрів. Це значить, що просунувшись далі на схід ЗСУ отримають можливість бити по складах в окупованому Луганську. Для цього треба звільнити Сватове та Кремінну — саме над цим зараз працюють українскі військові.