В угрупуванні “ЛНР” вирішили боротися із так званою “екстремістською” літературою та створили список книг, які рекомендують вилучати з бібліотек та ховати у мішки. Крім цього, від читачів рядять ховати комікси, книги про гендер та історію України, зокрема, голодомор.
Список книг опублікував у своєму телеграм-каналі головний редактор видання “Трибун” Олексій Артюх.
В документі, адресованому керівникам освітніх організацій радять вилучити з фондів шкільних бібліотек на окупованій Луганщині книги зі списку, в якому понад 300 позицій. Там художня література, книги з історії, біографії, есе, які стосуються України. Крім книг із списку з полиць бібліотек рекомендують прибрати:
- літературу про Голодомор в Україні,
- підручники та довідники з історії України,
- комікси для дітей та підлітків,
- літературу, яка “пропагує європейські гендерні цінності”,
- публіцистику, видану після 2014 року,
- книги з серії “Знамениті українці”;
- художню літературу про “події періоду новітньої історії” в Україні і на Донбасі.
Від бібліотекарів вимагають скласти список вилученої літератури у 3 примірниках, самі книги скласти в коробки та мішки, а потім опечатати. Керівникам бібліотек погрожують особистою відповідальністю за невиконання.
Що у списку забороненої літератури?
Список “заборонених” творів складається з 365 позицій, більшість з яких — це книги (художні та документальні) з історії України. Віднині на окупованій Луганщині заборонені книги дисидента Левка Лук’яненка, військового діяча Симона Петлюри, публіцистика Оксани Забужко “І знову я влізаю в танк”, та роман та оповідання колишнього політв’язня Олега Сенцова. Наказують вилучати з бібліотек художні романи Ірен Роздобудько “Ґудзик”, Євгена Положія “Іловайськ”, Сергія Лойко “Аеропорт”.
Угрупування “ЛНР” вирішило також заборонити книгу Вахтанга Кіпіані “Справа Стуса”. Збірку документів з архіву КДБ з обвинуваченнями українського поета в 2019 році намагався заборонити колишній адвокат Стуса і на той час нардеп Віктор Медведчук, проте зробити це не вдалося. Тепер ця книга потрапила в список заборонених на окупованій території.
В списку є заборони в дусі радикальних релігійних течій: так, заборонена книга Катерини Бабкіної та Марка Лівіна “Сила дівчат”. Це збірка з 50 життєписів видатних українок, до якої увійшли оповіді про Катерину Білокур, Лесю Українку, Лілію Пустовіт, Ліну Костенко, Ольгу Харлан, Софію Яблонську тощо.
В угрупуванні “ЛНР” навіть заборонили перший випуск журналу про сучасну культуру та мистецтво Луганщини “Плюс Мінус Нескінченність”, який взагалі вийшов російською.
Гарне визнання нашої роботи. Автори “екстремістських” книг реагують на “заборону”
Валентин Торба, чия книга “Я – свідок. Записки з окупованого Луганська” потрапила до списку, побачив паралелі між сучасністю і цензурою 30-х років. “Ні, це не маразм 1930-х. Це жовчна в своїй убогій ненависті шиза рашистських окупантів і їхніх поліцаїв 2020-х, яка торкнулась в тому числі і моєї книги «Я – свідок. Записки з окупованого Луганська»”, — написав він на своїй сторінці у Facebook.
Художницю Беата Куркуль повеселив той факт, що її художній альбом “Завжди на захисті” став “екстремістським” на окупованій Луганщині. “Мабуть, це гарне визнання нашої спільної роботи”, — написала вона на своїй сторінці у соцмережі.
Нагадаємо, головний редактор журналу “ПлюсМінусНескінченність” В’ячеслав Бондаренко розповідав Реальній Газеті, навіщо створював цей журнал суто на ентузіазмі та кому він адресований.
Тим часом люди, які залишилися на окупованій території, розповідають про те, що в навчальних закладах Луганщини зараз намагаються позбавитися від усього, що нагадує Україну.