День міста Луганськ традиційно святкують у другу неділю вересня. Зазвичай в цей день у місті влаштували свято. З весни 2014 року місто окуповане, проте луганські переселенці продовжують святкувати день міста — в інших містах.
Раніше на території міста існували козацькі зимівники, що згодом перетворилися на селища. Тут жили козаки Війська Запорозького низового разом з родинами. Наприклад, на річці Лугань був зимівник козака Вергуна — назву зберегло селище Вергунка Жовтневого району. На Донці стояв зимівник Червоний Яр, який зараз перетворився на селище Червоний Яр у тому ж районі. А поселення Кам’яний брід перетворилося на цілий район Луганська. Лише після ліквідації Запорізької січі у 1775 році ці землі повністю переходять під контроль інституцій Російської імперії.
Зараз російська пропаганда навмисно спрощує історію Луганська, пов’язуючи заснування міста виключно з велінням російської імператриці Катерини ІІ. Проте це не відповідає дійсності і є спробою міцніше пов’язати історію Донбасу з історією Росії.
Так, цього року окупаційна адміністрація Луганська вирішила святкувати день міста цілий тиждень — з 9 по 15 вересня, а не в другу неділю вересня. До того ж 7 вересня день міста святкує Москва. Вочевидь, свята вирішили не поєднувати.
Згадуємо місця сили, пов’язані з Луганськом. Все, що ми згадуємо, за чим сумуємо та що сподіваємося побачити.