Школярі та студенти з ТОТ зможуть підтвердити свої дипломи, отримані в окупації

Школярі та студенти з ТОТ зможуть підтвердити свої дипломи, отримані в окупації

Школярі та студенти, які здобули освіту на тимчасово окупованій території зможуть підтвердити свої навички та вміння на підконтрольній території України.

Про це нагадали правозахисники “Донбас SOS”.

Там нагадали, що 24 березня 2024 року вступить в дію Закон №3482-ІХ, який дозволить особам, які проживали на тимчасово окупованій території та закінчили там заклади освіти, підтвердити свої навички та вміння на підконтрольній Уряду України території.

Що таке “визнання результатів навчання”

Правозахисники підкреслили, що визнання результатів навчання на ТОТ не означає легалізацію дипломів, виданих окупантами, чи їх обмін на документи українського зразка. Мова йде про вміння, навички, спосіб мислення, цінності, які учень може продемонструвати після навчання. Визнання результатів навчання проводиться на основі оцінювання знань, навичок, умінь тощо.

Тобто під час визнання результатів навчання на рівні школи буде відбуватися річне оцінювання або держані підсумкові атестації.

Тепер визнання результатів навчання на рівні шкільної освіти може відбуватися як з метою отримання документа про середню освіту, так і – подальшого вступу до закладу професійної (професійно-технічної), вищої освіти. 

Визнання результатів навчання на рівні професійної освіти та вищої освіти буде відбуватися згідно з порядком, який Кабінет міністрів ще не прийняв.

Хто може звернутися для визнання результатів навчання

За процедурою можуть звернутися ті люди, які навчалися в окупації, але зараз перебувають на вільній частині України. А саме:

  • Громадяни України
  • Іноземці, які постійно проживають в Україні
  • Особи без громадянства, які постійно проживають в Україні
  • Особи, яким надано статус закордонного українця

Уповноважені установи забезпечують обов’язкове безоплатне навчання української мови, історії України, основ держави і права для всіх осіб, які проходять процедуру визнання результатів навчання. Такі особи також зможуть безоплатно відвідувати адаптаційні заняття з психологічної допомоги.

Які результати навчання визнаються

Проходити процедуру визнання результатів навчання за певним рівнем (ступенем) освіти можна лише за однією освітньою програмою. Водночас результати навчання на рівні вищої освіти можуть бути визнані в обсязі не більше 75% загального обсягу освітньої програми (орієнтовно на рівні 3-го курсу бакалаврату).

Взагалі не можуть бути визнані результати навчання:

  • Спеціальність (професія) входить до спеціально визначеного переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України – очікується затвердження переліку
  • На магістерському та PhD (к.н) рівнях вищої освіти – окрім освітніх програм підготовки магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування

За результатами проходження процедури визнання результатів навчання на рівні  професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти можливе прийняття рішення щодо:

  • надання рекомендації для вступу для здобуття освіти
  • надання рекомендації для проходження кваліфікаційної атестації
  • присвоєння освітньо-кваліфікаційного рівня професійної (професійно-технічної) освіти або присудження ступеня фахової передвищої освіти, а також відповідної професійної кваліфікації

Вартість процедури визнання результатів навчання

Процедура визнання результатів навчання здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та є безоплатною для заявників. Кількість спроб проходження визнання результатів навчання не врегульована законодавством.

Реальна Газета нагадує, що жителі окупованої території мають пройти ідентифікацію по відео, щоб і надалі отримувати пенсії.

Залишити відповідь