Що робити, якщо ви не погоджуєтеся з рішенням ВЛК. Порада юриста

Що робити, якщо ви не погоджуєтеся з рішенням ВЛК. Порада юриста

У випадку, коли військовозобов’язаний не погоджується з рішенням ВЛК та вважає, що його права порушили, то він може оскаржити рішення в адміністративному або судовому порядку.

Про це Реальній Газеті на правах анонімності розказав юрист. Він дав поради, як подати скаргу.

Скарги подаються за підпорядкованістю до обласних ТЦК та СП (так зване адміністративне оскарження). Дії (бездіяльність), рішення, постанови, ухвалені ВЛК оскаржуються у штатних ВЛК.

Наприклад, ВЛК Північного регіону (м. Харків)    для Харківської області або ВЛК Південного регіону (м. Одеса)    для Запорізької області.

Дії (бездіяльність), рішення, ухвалені за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в Центральну ВЛК (м. Київ).

Скаргу потрібно подати не пізніше одного місяця з часу ознайомлення з прийнятим рішенням. Втім, пропущений з поважної причини термін може бути поновлений.

До суду можна звернутися або одразу, або після проходження процедури адміністративного оскарження.

Позов подається до відповідного окружного адміністративного суду (наприклад, Харківський окружний адміністративний суд) протягом 6 місяців, а якщо людина використовувала процедуру адміністративного оскарження – протягом 3 місяців з дня остаточного рішення ВЛК.

Наскільки ефективний механізм оскарження

Юрист вважає, що у таких випадках важко дати якісь універсальні поради. Щодо існуючого механізму оскарження, то він, на його думку, є цілком ефективним. Але все, знов таки, залежить від конкретного випадку або захворювання.

Існує перелік «хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби».

Процедура перевірки стану здоров’я описана у Положенні про ВЛК. Це – ціла книжка, а проходження процедури залежить від різних факторів.

«Часто складно визначити, чи дійсно людина має відповідне захворювання, бо медицина доволі складна і суперечлива наука. Саме ВЛК повноважна визначати ступінь придатності, тобто це сфера виключної компетенції лікарів»,    каже фахівець.

Юрист зазначає, що суд може скасовувати рішення ВЛК лише через процедурні порушення.

Наприклад, як в ситуації Сергія, коли відповідні дослідження де-факто не були проведені, хоча були обов’язковими. Утім, суд не має права робити висновки щодо стану здоров’я людини.

Успішні судові кейси існують, хоча їх і не дуже багато. Один з таких прецедентів стався на Полтавщині, де суд за позовом військовозобов’язаного визнав протиправним та скасував рішення ВЛК.

«За моїм особистим спостереженням, до суду звертається не надто багато людей. Напевно більшість визнаних придатними і не згодних з таким рішенням, обирають для себе шлях подальшого переховування від ТЦК. За умови, що їм вдається залишити ТЦК після проходження ВЛК, і не вірять в перспективу судового оскарження»,  –  каже правознавець.

Він наголошує, що самостійно пройти процедуру оскарження надто складно.

«Отримавши довідку про “придатність”, непідготовлена до цього людина, зазвичай, переживає значний стрес, в умовах, коли вона розраховувала на зовсім інший висновок щодо стану свого здоров’я. Тому навіть освіченій людині складно одразу зорієнтуватися у тому, куди і про що писати»,  – каже  він.

Юрист радить невідкладно звертатися за допомогою до близьких і через них до юриста (адвоката), а ще краще  – проконсультуватися завчасно, до проходження ВЛК.

Якщо людина не згодна з висновками ВЛК, також не варто підписувати документи. Він зазначає, що після проходження медичного огляду (до моменту виконання певного ряду формальностей) людина продовжує залишатися цивільною, і її не повинні обмежувати у свободі пересування та позбавляти особистої свободи, утримуючи в приміщенні ТЦК.

Як повідомляла Реальна Газета, військово-облікові документи у військовозобов’язаних українців вимагатимуть під час надання адміністративних послуг, необхідних для “комфортного” життя.

Залишити відповідь