“Нирки є? Здоровий!”: ВЛК визнала придатним луганчанина, який отримав травми у полоні

“Нирки є? Здоровий!”: ВЛК визнала придатним луганчанина, який отримав травми у полоні

Колишнього луганчанина, який побував у підвалі сепаратистів і має серйозні проблеми зі здоров’ям, мобілізували після того, як військово-лікарська комісія не взяла до уваги його діагноз.

Чоловіка, який пішов оновити облікові дані у ТЦК, у той же день відправили до навчального центру, де стан його здоров’я погіршився.

Чи можна оскаржити дії ВЛК, якщо вона не враховує наявний діагноз, розбиралася Реальна газета.

Яна Осадча

«Пальці на ногах є, нирки на місці – все, здоровий!»

Сергій Колесниченко, 1969 року народження, – колишній луганчанин. У 2015 році чоловік був депортований з окупації, перебував у полоні російських спецслужб, де отримав ушкодження хребта.

Після звільнення Сергій близько 8 років мешкав у Харкові. Багато років чоловік лікував травмовану спину. Дослідження показували наявність у нього остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта з протрузіями дисків, стеноз хребетного каналу, спондилоартроз (дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів) тощо.

Зазначимо, що наявність певних захворювань хребта, згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, може стати причиною визнання мобілізованого не придатним до служби.  

“Нирки є? Здоровий!”: ВЛК визнала придатним луганчанина, який отримав травми у полоні
“Нирки є? Здоровий!”: ВЛК визнала придатним луганчанина, який отримав травми у полоні

27 квітня 2024 року чоловік пішов до ТЦК у Харкові оновити дані. Це було у суботу, у другій половині дня, але Сергія відразу відправили на проходження військово-лікарської комісії.

«Я вважаю, що лікарі дуже формально поставилися до оцінювання мого стану здоров’я. Хірургиня сказала: «Пальці на ногах є, нирки на місці – все, здоровий», – розповідає Сергій.

У чоловіка були з собою дослідження, зроблені у приватній клініці. Однак лікарів вони не задовольнили, Сергія спитали, чому він не відвідував державну лікарню і не робив дослідження там. Сергій пояснив, що має договір з сімейним лікарем з приватної клініки, який і давав йому направлення на дослідження.

Чоловіка відправили на рентген, але виявилося, що у двох відділеннях рентгену апарати не працювали. Утім, попри це, ВЛК зробила висновок, що Сергій придатний до служби.

«Я говорив про обставини, при яких я отримав травми. Але, що мене найбільше обурило, представники ТЦК сміялися з того, що я був у полоні. Потім я дізнався, що окуліст мав виміряти мені очний тиск, але цього не було. Довідку про висновок ВЛК мені не надали», – каже Сергій.

Через три години Сергія та ще трьох чоловіків, які проходили комісію разом з ним, відвезли на вокзал, посадили на автобус і відправили до навчального центру.

«Поки людина не отямилася, його швидко «пакують» і відправляють. Я вважаю, що ВЛК та ТЦК – конвеєр, який забирає людей з вулиці, і неважливо чи мають вони медичні документи, чи ні», –  говорить чоловік.

Сергій також розповідає, що був свідком історій, коли представники ТЦК порушували права військовозобов’язаних.

«Був випадок, коли людину забрали взагалі без жодних документів: без паспорта та військового квитка. Але його мобілізували та відправили до навчального центру. Також я бачив, як людина, яку взяли на вулиці, ввічливо просила представників ТЦК дотримуватися закону та не порушувати його права, на що йому сказали: ми тебе зараз поб’ємо і будемо десь довго утримувати», каже чоловік.

Чоловік зазначає, що навіть людина, яка має якісь медичні документи при собі не може якимось чином вплинути на рішення ВЛК, а що казати про людину, в якої є вади зі здоров’ям, однак її  забрали з вулиці без медичних документів.

На разі Сергій перебуває у навчальному центрі, його стан здоров’я відчутно погіршився: почалося оніміння кінцівок та ускладнення дихання.

Він звернувся у медичну частину, і його перевели на щадний режим підготовки, однак чоловік не знає, куди його направлять після того, як навчання закінчиться і його розподілять у військову бригаду.

«Ані я, ані інші мобілізовані не проти служити та захищати Батьківщину, але дуже обурює, що ТЦК та ВЛК ставиться до нас, як до худоби і не враховують стан здоров’я. Адже нікого не цікавить, яка з тебе буде користь на полі бою. Я жартую, що раніше ВЛК фальсифікували діагноз людині, щоб її не забрали на війну, а тепер навпаки – пишуть, що здоровий, аби забрати в армію», – говорить Сергій.

Як колишнiй керiвник виробництва Сергій вважає, що немає сенсу мобілізувати людину, яка не спроможна виконувати службовi обов’язки.

“А хто буде за вас воювати? Більше нема кому”! 

54-річний Олег із Запоріжжя, який опинився у тому ж самому навчальному центрі, що й Сергій, має подібну історію.

Чоловік кілька років тому вийшов на пенсію за вислугою років. Має чимало захворювань, зокрема травму коліна, застарілий перелом плеча, а його рука функціонує десь на 40%.

“Нирки є? Здоровий!”: ВЛК визнала придатним луганчанина, який отримав травми у полоні

Олег працював сторожем, і на роботі йому сказали, що треба піти у ТЦК та стати на облік. До ТЦК чоловік прийшов зі всіма медичними документами, дисками з дослідженнями та їхніми описами. Також під час обстежень в Олега виявили катаракту правого ока. Його обстежували 5 днів, але висновок ВЛК виявився таким самим, як у Сергія: до військової служби придатний.

«Коли я спитав лікарів комісії, як я буду воювати з моїми проблемами, мені сказали: а хто буде за вас воювати? Більше нікому!  Ідіть, молодий чоловіче!» каже Олег у коментарі «Реальній газеті».

По прибуттю на навчання Олег звернувся до медичної частини, яка дала чоловіку дозвіл не носити броню та важкості. Кажуть, що більше нічого зробити не можуть, адже ВЛК визнала Олега придатним до служби. Однак чоловік не уявляє, що буде, коли його розподілять у військову частину та, ймовірно, відправлять на фронт.

“Нирки є? Здоровий!”: ВЛК визнала придатним луганчанина, який отримав травми у полоні

«Я тут вже місяць. Я  просто тут ходжу, але навіть це вдається з трудом. Зі мною завжди еластичні бинти, три штуки. Ходимо ми багато. То нога до вечора горить вся, хоч прикурюй від неї. Плюс рука, плюс зір. Мені кажуть, потерпи місяць! А далі що? Я в частині нічого не зможу зробити, бо я просто ходити не можу нормально. Не говорячи вже про броню та зброю. Я фізично не зможу виконати бойове завдання, ще й побратимів підставлю», ділиться роздумами Олег.

Чи можна оскаржити рішення ВЛК?

Реальна газета звернулася за коментарем до юриста, який на правах анонімності, погодився розповісти, як діяти у подібних ситуаціях, і чи може військовозобов’язаний оскаржити дії ВЛК, якщо вважає її висновки хибними.

За словами юриста, будь-яка дія (бездіяльність) або рішення (постанова) ВЛК при ТЦК та СП можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.

Скарги подаються за підпорядкованістю до обласних ТЦК та СП (так зване адміністративне оскарження). Дії (бездіяльність), рішення, постанови, ухвалені ВЛК оскаржуються у штатних ВЛК.

Наприклад, ВЛК Північного регіону (м. Харків)    для Харківської області або ВЛК Південного регіону (м. Одеса)    для Запорізької області.

Дії (бездіяльність), рішення, ухвалені за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в Центральну ВЛК (м. Київ).

Скаргу потрібно подати не пізніше одного місяця з часу ознайомлення з прийнятим рішенням. Втім, пропущений з поважної причини термін може бути поновлений.

До суду можна звернутися або одразу, або після проходження процедури адміністративного оскарження.

Позов подається до відповідного окружного адміністративного суду (наприклад, Харківський окружний адміністративний суд) протягом 6 місяців, а якщо людина використовувала процедуру адміністративного оскарження – протягом 3 місяців з дня остаточного рішення ВЛК.

Наскільки ефективний механізм оскарження

Юрист вважає, що у таких випадках важко дати якісь універсальні поради. Щодо існуючого механізму оскарження, то він, на його думку, є цілком ефективним. Але все, знов таки, залежить від конкретного випадку або захворювання.

Існує перелік «хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби».

Процедура перевірки стану здоров’я описана у Положенні про ВЛК. Це – ціла книжка, а проходження процедури залежить від різних факторів.

«Часто складно визначити, чи дійсно людина має відповідне захворювання, бо медицина доволі складна і суперечлива наука. Саме ВЛК повноважна визначати ступінь придатності, тобто це сфера виключної компетенції лікарів»,    каже фахівець.

Юрист зазначає, що суд може скасовувати рішення ВЛК лише через процедурні порушення.

Наприклад, як в ситуації Сергія, коли відповідні дослідження де-факто не були проведені, хоча були обов’язковими. Утім, суд не має права робити висновки щодо стану здоров’я людини.

Успішні судові кейси існують, хоча їх і не дуже багато. Один з таких прецедентів стався на Полтавщині, де суд за позовом військовозобов’язаного визнав протиправним та скасував рішення ВЛК.

«За моїм особистим спостереженням, до суду звертається не надто багато людей. Напевно більшість визнаних придатними і не згодних з таким рішенням, обирають для себе шлях подальшого переховування від ТЦК. За умови, що їм вдається залишити ТЦК після проходження ВЛК, і не вірять в перспективу судового оскарження»,  –  каже правознавець.

Він наголошує, що самостійно пройти процедуру оскарження надто складно.

«Отримавши довідку про “придатність”, непідготовлена до цього людина, зазвичай, переживає значний стрес, в умовах, коли вона розраховувала на зовсім інший висновок щодо стану свого здоров’я. Тому навіть освіченій людині складно одразу зорієнтуватися у тому, куди і про що писати»,  – каже  він.

Юрист радить невідкладно звертатися за допомогою до близьких і через них до юриста (адвоката), а ще краще  – проконсультуватися завчасно, до проходження ВЛК.

Якщо людина не згодна з висновками ВЛК, також не варто підписувати документи. Він зазначає, що після проходження медичного огляду (до моменту виконання певного ряду формальностей) людина продовжує залишатися цивільною, і її не повинні обмежувати у свободі пересування та позбавляти особистої свободи, утримуючи в приміщенні ТЦК.

«За моїм особистим досвідом, людей, які поводять себе впевнено, активно і категорично, згодом все ж таки відпускають і тим самим надають можливість оскаржити рішення ВЛК. Якщо людина не згодна з рішенням, але все ж таки піддалася вмовлянням, погрозам  тощо і підписала запропоновані документи, опинилася в статусі військовослужбовця, то оскаржувати також можна, але це вже складніша історія, адже на оскарження (особливо, судове) підуть місяці»,  – резюмує юрист.

Реальна газета направила запити керівниками Харківського та Запорізького ТЦК та СП щодо ситуації, яка склалася навколо військовозобов’язаних, які звернулися до журналістів.  

Залишити відповідь