Призов на строкову службу в окупації. Як не стати розхідним матеріалом Росії

Призов на строкову службу в окупації. Як не стати розхідним матеріалом Росії

Голова угрупування “ЛНР” Леонід Пасічник 29 березня підписав “указ” про призов на військову службу у складі країни-агресора Росії. Перспектива закінчити життя в однострої окупантів стосується перш за все молодих людей 1994-2006 років народження. Отже, всі, хто не хоче покласти свої життя за Росію, протягом наступних чотирьох місяців мають бути особливо обережними. Реальна газета розкаже, як уникнути строкової служби в окупації.

Єва Позднякова  

Призов за новими правилами

З 1 січня в Росії запрацювали нові правила призову на строкову службу. Призиватимуть громадян у віці від 18 до 30 років, за винятком тих, кому виповнилося 27 років до кінця 2023 року, і тих, кому – 28 або 29, і хто перебуває в запасі. Проте у Росії вважають, що ці правила розповсюджуються на окуповану територію.

Цей призов буде першим, коли діятимуть електронні повістки. Їх розсилатимуть через особисті кабінети на порталі Держпослуг — російському аналогу “Дії”. Такі електронні кабінети є, зокрема у жителів окупованої території. Повістка вважається врученою, якщо її просто надіслали користувачу. Людина може не читати, не відкривати її чи навіть видалити застосунок Держпослуг, але це не допоможе. Якщо людина не прийшла у військкомат через тиждень після отримання електронної повістки, вона вважається ухилянтом і суттєво обмежується у правах.

Що буде з призовниками з ТОТ

Російські окупанти заявляють, що строковиків з окупованої території нібито не відправлять на війну. Проте це брехня. Країна-агресор радо відправляє своїх строковиків для участі в бойових діях. Наприклад, їх відправляють до окупованого Криму чи у Бєлгородську, Брянську чи Курську області. Там вони риють окопи, будують захисні споруди чи займаються логістикою. Вони перебувають на військових об’єктах, які є легітимними цілями у цій війні.

Крім того, з першого дня в армії на строковиків тиснуть, аби вони підписували контракт з Міноборони РФ. У хід ідуть обман, знущання, ідеологічна обробка та навіть побиття. Підписання контракту перетворює строковика на звичайного військового, якого можуть послати у будь-яку гарячу точку фронту. У кращому випадку людина пройде короткий курс підготовки на полігоні. Контракти з Міноборони РФ підписуються на 2 роки, але в теперішніх умовах всі контракти стали безстроковими. Вони діють до кінця мобілізації — фактично до закінчення війни. Демобілізуватися чи хоча б потрапити у ротацію, майже неможливо.

Що буде, якщо не прийти у військкомат за повісткою

На території Росії є адміністративна відповідальність за неявку у військкомат після отримання повістки — це штраф до 30 000 рублів. Окупанти вважають, що ця норма розповсюджується на окуповані території. Можуть змусити заплатити цей штраф і луганчан.

Якщо не прийти за повісткою без поважних причин протягом 20 днів, то стосовно людини можуть ввести тимчасові обмеження: заборонити користуватися автомобілем, реєструвати нерухомість або статус приватного підприємця, брати кредит.

Найважливіше, що виїзд за кордон обмежується для призовників з моменту направлення повістки незалежно від того, прийшла людина у військкомат чи ні.

Також на призовників, які не прийшли по повістці на медкомісію чи на збірний пункт, можуть відкрити  кримінальну справу за ухиляння від військової служби.

Що робити, щоб не піти служити в армію РФ

Виїхати за межі окупованої території. Це найбільш надійний і дієвий спосіб. За межами РФ військкоми вас не дістануть.

Залягти на дно. На час призову на строкову службу слід уникати прогулянок містом, походів в кіно та навіть в магазин. Весняний призов триватиме до 15 липня.

Не влаштовуватися працювати офіційно. Зараз на окупованій території неможливо офіційно працевлаштуватися, якщо немає довідки з військкомату чи російського паспорта. Тому доведеться відкласти офіційне працевлаштування. Звідси випливає наступний пункт.

Звільнитися з “державних” установ, якщо там працювали. За час активної мобілізації найбільше постраждали працівники “державних” підприємств: шахтарі, водії комунального транспорту, працівники ЖКГ, слюсарі, вчителі тощо. Мобілізованих загинуло так багато, що угрупування “ДНР” почало скаржитися на нестачу. Весняний призов — така сама небезпека, як і мобілізація.

Не ходити у військкомати. Туди не можна з’являтися, навіть якщо є необхідність принести документи про непридатність до служби, “бронь” чи відстрочку. В Росії мобілізують як тих, у кого серйозні проблеми зі здоров’ям, так і тих, у кого троє чи більше дітей.

Не жити за місцем реєстрації. З військкомату в першу чергу приходять за адресою, вказаною в паспорті. Звідти варто переїхати. Бажано переїжджати до родички чи знайомої (це має бути саме жінка), яка у разі необхідності сходить за вас у військкомат або просто купить продуктів, щоб вас не зупинили на вулиці. Крім того, бажано заздалегідь попередити керівництво на роботі, що у випадку небезпеки ви будете або працювати дистанційно, або візьмете відпустку.

Носити з собою ксерокопію паспорта. Документи, які питають у людини на вулиці під виглядом нібито перевірки, можуть одразу забрати, пообіцявши, що віддадуть у військкоматі. Проте це лише хитрощі, щоб людина більш охоче погодилася піти із силовиками. Натомість краще брати з собою ксерокопії документів.

Оформити відстрочку. Її можна оформити за станом здоров’я, за доглядом за хворими батьками чи двома малолітніми дітьми та за очною формою навчання. Також є окремі категорії громадян, які не призиваються на військову службу. Наприклад, якщо мають науковий ступінь, є синами або рідними братами загиблих бойовиків.

Не зважати на повістку, яку вручили не особисто. Військкоми іноді практикують розкидування повісток у поштові ящики. Але юридичної сили вони не мають. Повістку треба вручати особисто під розпис. Все інше можна ігнорувати.

Не прийти у військкомат з поважної причини. Будь-яка повістка має термін дії. Якщо в цей момент у людини є поважна причина, щоб не приходити, то цього можна не робити. Поважною причиною є, наприклад, серйозна хвороба, яка підтверджується довідкою від лікаря. Якщо термін дії повістки сплив, то мають видати нову.

Організувавши весняний призов на окупованій території, Кремль вирішує одразу дві проблеми: формує резерв, з якого можна буде набирати контрактників чи у разі необхідності просто кинути у бій строковиків. Найголовніше, що окупанти розділяють жителів ТОТ та жителів решти України кровною ворожнечею. Українців з Луганщини чи Донеччини обробляють ідеологічно та змушують воювати проти інших українців. І це ще один прояв політики геноциду РФ проти українського народу.

Залишити відповідь