Розмови про другу хвилю мобілізації тривають вже від початку цього року. Проте в країні-агресорі Росії поки не поспішають активно мобілізовувати велику кількість людей, побоюючись невдоволення населення. Натомість там роблять все для того, щоб відправки на війну можна було уникнути. Наприклад, там запровадили електронні повістки, які загрожують, зокрема, жителям окупованого Луганська.
Єва Позднякова
У травні президент РФ Володимир Путін підписав указ про призов на військові збори громадян, які перебувають у запасі. Скільки людей збираються призвати, і коли відбуватиметься збори — інформація про це засекречена. В Кремлі стверджують, що військові збори запасників — це плановий захід, який проводиться щороку. Проте раніше повідомлялося, що цього року РФ хоче “тихо” мобілізувати близько 400 тисяч військових.
В Держдумі РФ стверджують, що повістки на військові збори будуть роздаватися традиційним способом — тобто їх треба видати особисто в руки, а за отримання треба розписатися. Проте в РФ вже існує механізм, який взагалі скасовує існування повісток.
Що сталося?
Володимир Путін підписав закон про створення реєстру військовозобов’язаних. Тепер людина вважається такою, яку призвали на військову службу з моменту внесення в цей реєстр. Підтверджувати отримання такої повістки не треба. Роздаються вони онлайн через портал Держпослуг. При цьому електронна повістка має лише інформативний характер. Її можна не читати, повідомлення можна навіть не відкривати, а свій обліковий запис на порталі можна видалити, проте така повістка все одно вважатиметься врученою. Далі у призовника є сім днів, за які він має явитися у військкомат. Якщо він цього не зробить, на нього накладуть численні санкції, які не дозволять продовжувати нормальне життя.
У липні цього року в Росії прийняли “мобілізаційні” поправки, які дозволяють призвати на війну близько 5 мільйонів росіян. Так, призовний вік чоловіків підвищили до 30 років. Раніше російська влада обіцяла, що підніме до 21 року нижню межу, після якої призивають до лав збройних сил. Але вчергове обдурила, залишивши її на старому місці — 18 років. Тобто призовний вік в РФ встановлено з 18 до 30 років. В Росії збрехали, що потенційні мобілізовані нібито самі так хочуть. Також підняли ланку перебування в запасі із 50 до 55 років. Перехідного періоду не буде, закон набуде чинності з 1 січня 2024 року.
Крім того, в Росії тепер заборонено виїжджати за межі країни одразу після того, як їх внесли в мобілізаційний реєстр. Раніше мова йшла про заборону, яка набуває чинності за декілька днів. Тепер шлях до Грузії чи Казахстану буде закрито для росіянина раніше, ніж він дізнається про повістку.
Тепер не з’являтися у військкомат стало дорого. Держдума ухвалила штрафи до 30 тисяч рублів, якщо людна повістку проігнорує.
Що буде, якщо проігнорувати електронну повістку?
Одразу після того, як людину внесли в електронний реєстр, військовозобов’язаному заборонять виїжджати з країни. Такі обмеження діятимуть, доки людина не прийде у військкомат. Рішення про заборону на виїзд приймає військовий комісар. Це рішення можна буде оскаржити в суді.
Якщо людина, чиє ім’я потрапило в реєстр, протягом 20 днів у військкоматі не з’явиться, то в дію вступлять додаткові обмеження:
- керувати автомобілем;
- брати кредит;
- продавати та купувати нерухомість;
- реєструватися як підприємець тощо.
Крім того, людину можуть позбавити будь-яких виплат та пільг.
Чи загороджують електронні повістки жителям окупованого Луганська?
Так, загрожують. По-перше, на окупованій Луганщині триває примусова паспортизація. Російський паспорт або документи, які видаються лише за його наявності, вимагають всюди: від дитячої поліклініки до банка. По-друге, частину документів жителям окупованих регіонів пропонують отримувати в електронному вигляді через портал Держпослуг. Тобто через той самий портал, де можуть прислати електронну повістку.
Чи захистить відсутність російського паспорту від мобілізації?
Повністю не захистить, але зменшить вірогідність. Якщо у людини немає російського паспорту, то їй не зможуть вручити електронну повістку на порталі Держпослуг. Проте людину можуть просто зупинити на вулиці і одразу забрати у військкомат. Минулого разу, коли в окупованому Луганську тривала мобілізація, “в армію” відправляли навіть тих, у кого не було іншого паспорту, окрім українського. Немає жодної гарантії, що РФ не збереже таку практику.
Поширена практика останніх місяців у Луганську: у чоловіків в начальных закладах та на роботі почали вимагати довідку з військкомату. Без неї погрожують або не взяти на роботу, або звільнити. Тобто РФ прагне знати про всіх дорослих чоловіків на окупованій території.
Що про мобілізацію кажуть в Луганську та Донецьку
В березні цього року голова комітету Держдуми з оборони Андрій Картаполов заявив, що в окупованих регіонах України не буде весняного призову, на відміну від Росії. Проте вже в квітні голова угрупування “ЛНР” Леонід Пасічник оголосив призов до армії для молодих людей 1996-2005 років народження та створення “призовних комісій”. А місцевому “МВС” наказав вживати заходів щодо “встановлення фактичного місцезнаходження громадян та їхнього доставлення”. Менше, ніж через тиждень “колега” Пасічника з угрупування “ДНР” Денис Пушилін видав аналогічний указ. При цьому ватажок донецьких бойовиків відзначився дивною заявою: нібито після проходження медкомісії призовників у військові частини відправляти не будуть.
“Громадяни, які отримали повістку та пройшли медкомісію, після постановки на військовий облік залишаться вдома. Під час весняної призовної кампанії 2023 року відправлення призовників до військ для проходження служби не буде”, — цитують ватажка “ДНР” місцеві ЗМІ.
В правдивість таких заяв віриться насилу, особливо після людожерської мобілізації влітку минулого року, коли угрупування “ДНР” забирало чоловіків прямо з робочих місць, а угрупування “ЛНР” влаштовувало полювання на потенційних “мобіків”.
Що робити, щоб не мобілізували?
Виїхати за межі окупованої території. Це єдиний надійний спосіб уникнути мобілізації в російську армію.
Навчитися жити без держави. Це означає забути про банківські послуги та офіційне працевлаштування, відмовитися від водіння автомобілем, більшу частину часу проводити вдома, виходячи лише на роботу.
Звільнитися з “державних” установ, якщо там працювали. Зараз в угрупуванні “ДНР” скаржаться на брак шахтарів, комунальників, слюсарів чи водіїв трамваїв. Бойовики визнали, що мобілізували понад 3,5 тисячі шахтарів з “державних” шахт, частина з яких вже загинули. Отже, від мобілізації в першу чергу постраждали працівники “держпідприємств”, яких іноді забирали у військо просто з місця роботи.
Ні в якому разі не ходити у військкомати. Туди не можна з’являтися, навіть якщо є необхідність принести документи про непридатність до служби, “бронь” чи відстрочку. В Росії мобілізують як тих, у кого серйозні проблеми зі здоров’ям, так і тих, у кого троє чи більше дітей.
Не жити за місцем реєстрації. Адреса, яка вказана в паспорті, добре відома військкомату. Якщо є така можливість, варто переїхати за іншою адресою. Також бажано, щоб у вас була родичка чи знайома (це має бути саме жінка), яка могла б допомагати, поки триває активна фаза мобілізації. Більшість жінок мобілізації не підлягають, отже, можуть ходити за покупками для чоловіка, якого можуть затримати просто на вулиці. Крім того, бажано заздалегідь попередити керівництво на роботі, що у випадку чергової хвилі мобілізації ви можете не з’являтися на робочому місці.
Носити з собою ксерокопію паспорту. Документи, які питають у людини на вулиці під виглядом нібито перевірки, можуть одразу забрати, пообіцявши, що віддадуть у військкоматі. Проте це лише хитрощі, щоб людина більш охоче погодилася піти із силовиками. Натомість, краще брати з собою ксерокопії документів.
То коли буде мобілізація?
Важко сказати. Путін балансує між військовим рішенням негайно оголосити мобілізацію та вирішити проблему з набором та страхом соціальних заворушень. У будь-якому разі, мобілізація неминуча. Можливо, вона буде оголошена після запланованих на вересень виборів, а, можливо, її не оголошуватимуть взагалі — просто почнуть розсилати повістки без жодних попереджень.
В Росії стверджують, що електронні повістки поки не розсилаються, а система ще пару років працюватиме в тестовому режимі. Вірити цьому не варто, бо на початку повномасштабного вторгнення Путін заявляв, що мобілізації не буде, а вже восени оголосив так звану часткову мобілізацію, яка насправді виявилася загальною. Проте навіть без електронних повісток жителі окупованих регіонів в небезпеці: їх можуть мобілізувати просто з вулиці. Тому найнадійніший спосіб уникнути мобілізації — це виїхати за межі Росії чи окупованих територій прямо зараз.