Правозахисники закликали триматися подалі від окупованої території та не слухати залякування окупантів про “віджим” майна

Правозахисники закликали триматися подалі від окупованої території та не слухати залякування окупантів про “віджим” майна

Наприкінці березня 2024 року окупаційна влада РФ на тимчасово окупованих територіях  Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей України повідомила, що власники житла, розташованого на цій території, повинні зареєструвати право власності на житлову нерухомість у “Єдиному державному реєстрі нерухомості” (рос. “Единый государственный реестр недвижимости”) РФ. У разі відсутності відповідного запису в реєстрі, або якщо житлове приміщення має ознаки “безхазяйного” (невикористання, невнесення плати за комунальні послуги протягом року), воно буде вилучене (привласнене) так званими муніципальними органами окупаційної влади РФ. У звʼязку із цим почастішали випадки, коли для запобігання вилучення майна українці роблять спроби виїзду на ТОТ України через територію РФ.

Центр прав людини ZMINA закликає не їхати на окуповану територію для оформлення російських документів.

Від переселенців вимагають прибути на ТОТ, оформити російський паспорт та  звернутися для внесення відповідних даних до реєстру. У такий спосіб країна-агресор продовжує нав’язувати українцям громадянство РФ, ця практика є широкомасштабною та системною.

Правозахисники підкреслили, що такі дії незаконні.

Право власності на нерухоме майно, що знаходиться на ТОТ, гарантується та охороняється законодавством України й міжнародним правом. Відповідно до статті 41 Конституції України та статті 1 Протоколу 1 до Європейської конвенції з прав людини, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Згідно зі статтею 11 Закону України №Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України№, за фізичними особами зберігається право власності та інші речові права на нерухоме майно, що знаходиться на ТОТ України, а набуття та припинення права власності на таке майно здійснюється відповідно до законодавства України та за межами ТОТ. Будь-які зміни щодо правового статусу та титулу житла можуть здійснюватися лише на підконтрольній Уряду України території, за рішенням державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та шляхом внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Будь-які дії, вчинені окупаційними органами влади щодо житла на ТОТ України, є недійсними та не породжують жодних правових наслідків.

Україна не визнає та ніколи не визнає законним вилучення нерухомого майна окупаційною владою РФ. Згідно з окупаційним “законодавством”, право комунальної власності на безхазяйне житлове приміщення встановлюється за рішенням суду, а після цього підлягає державній реєстрації. Проте будь-які видані органами окупаційної влади документи не мають юридичної сили в Україні та є недійсними. Йдеться зокрема й про судові рішення щодо визнання житла безхазяйним. Тож рішення окупаційного суду про визнання житлового приміщення безхазяйним і передача в комунальну власність не створюють правових наслідків в Україні, а також не позбавляють особу права власності на її житло, що знаходиться на ТОТ України.

Дії окупаційної влади РФ на ТОТ України щодо вилучення нерухомого майна громадян України – злочин. Росія порушила міжнародне гуманітарне право, поширивши своє законодавство на ТОТ України та відбираючи (експропріюючи) житлову нерухомість. Відібрання житлової нерухомості шляхом визнання її безхазяйною та передання в комунальну власність окупаційним структурам є порушенням міжнародного гуманітарного права. В умовах міжнародного збройного конфлікту привласнення нерухомості, що є незаконним і не виправдане військовою необхідністю, вважається грубим порушенням Женевських конвенцій 1949 року. Крім того, широкомасштабне знищення та привласнення майна, що не викликане військовою необхідністю та вчинене незаконно, становить воєнний злочин відповідно до Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду. За ці дії також передбачена кримінальна відповідальність за статтею 438 Кримінального кодексу України (“Порушення законів та звичаїв війни”). Так само порушенням законів і звичаїв війни є примус до отримання громадянства РФ.

Повернення на ТОТ України заради “перереєстрації” нерухомості загрожує життю та здоров’ю громадян України. Єдиний пункт пропуску у РФ для громадян України – аеропорт Шереметьєво (РФ, Москва). Повернення на ТОТ через нього супроводжується значними безпековими ризиками. Громадяни України вимушені тривалий час (іноді до декількох діб) знаходитися в зоні прикордонного контролю Шереметьєво для проходження “фільтрації”. Особисті речі (зокрема й телефони та інша техніка) ретельно перевіряються, людей допитують про зв’язки та контакти в Україні, про родичів і знайомих. Часто громадяни України не можуть пройти “фільтрацію”, натомість отримують заборону на вʼїзд в РФ, також це стає причиною для депортації.

На території РФ і ТОТ України громадяни України можуть бути незаконно затримані окупаційними органами влади та спецслужбами РФ, існує ризик застосування до цивільних осіб катувань, звинувачення в шпигунстві чи співпраці із розвідувальними органами.

Поїздки на ТОТ не заборонені законодавством України, але можуть спричинити істотні ризики для особистої безпеки, життя та здоровʼя громадян України. Передбачити чи попередити дії окупаційної влади неможливо.

Правозахисники закликали українцівутриматися від поїздок на ТОТ України та територію РФ, отримання паспорта громадянина РФ з метою “перереєстрації” нерухомого майна. Попри те, що такі поїздки не порушують законодавство України, вони можуть загрожувати життю та здоров’ю громадян України.

Вони рекомендують:

  • відслідковувати, що відбувається із житлом на ТОТ України та збирати про це інформацію. Варто завести блокнот чи електронний документ із датою вилучення (експропріації) нерухомості та будь-якими іншими фактами, що допоможуть встановити хронологію подій, а згодом – факт порушення права власності на нерухоме майно;
  • перевірити дані про право власності на житлову нерухомість, адже з технічних причин у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно може бути відсутня інформація про право власності. У разі відсутності необхідно здійснити кроки для внесення даних до Державного реєстру України. Наявність інформації в зазначеному реєстрі буде корисною в разі втрати документів, що підтверджують право власності. Водночас наголошуємо, що відсутність даних у реєстрі не позбавляє особу права власності.
  • звернутися до правоохоронних органів України (національної поліції або прокуратури) із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 438 Кримінального кодексу України (“Порушення законів та звичаїв війни”) або повідомити про порушення через сайт, бо нав’язування російського законодавства та незаконне вилучення власності на ТОТ України є злочинами.

Читайте також: Росіяни не пускають переселенців на окуповані території: луганчанка розповіла, як не пройшла фільтрацію у “Шереметьєво”

Залишити відповідь