У деокупованому донбаському містечку зникає безвісти дослідник, який намагався попередити екологічне лихо, що загрожує регіону. Розшукати його мусить детектив Лео Багряний, який має екстрасенсорні здібності. У місті, яке колись було для Лео рідним, чути потойбічні звуки і зникають люди, на околицях знаходять понівечені тіла, а на кладовищі — розкопані могили. Детективу доведеться з’ясовувати, чи не стоїть за злочинами загадкове таємне товариство Стахановський рух? І що насправді знайшов Стаханов глибоко під землею майже сто років тому? — це анотація книги Романа Буданова “Стахановський рух”, яка була видана у 2024 році і представлена на традиційному щорічному “Книжковому арсеналі”.
“Книжковий арсенал” — це не просто ярмарок книжок, презентації, зустрічі з письменниками та видавцями. Це — відображення життя країни. Українці люблять книги і читати. Про що свідчать величезні черги на книжковий арсенал, попри тривоги і обстріли, та кількість книг, які люди звідти виносять.
Другий рік поспіль “Реальна газета” досліджує, як на Книжковому арсеналі репрезентується та рефлексується тема Донбасу.
Майбутнє і минуле
Власне, книга “Стаханівський рух”, з якої ми почали, є хорошим прикладом того, як митці намагаються переосмислити тему окупованих територій — деокупований, але з все ще з монстрами-стаханівцями з минулого.

До минулого нас повертають і численні репродукції картин і панно Алли Горської. Нас, наприклад, дуже сильно вразило це фото відомої “Вугільної квітки” — мозаїки у фоє адміністративної будівлі тресту «Краснодонвугілля» — з іконою.


Ще одна робота Горської — монументальне панно «Прапор Перемоги» або «Естафета», яке було замовлено для центральної зали «Слави» музею Молодої Гвардії у Краснодоні — прикрашає обкладинку книги The art of Ukrainian sixties.

Про збереження спадщини і книжка Ірини Пономарьової “Маріуполь на живих історіях”. Книга, про місто, яке пам’ятає козаків Надазов’я, грецькі колонії та індустріальний злет. Звуки ринків, морський бриз, дзвін церков… Ця книга теж повертає нас у минуле, розповідаючи історію міста з 1780 до 2022 років.

Війна
У назвах книг про війну слово “Донбас” зустрічається часто.
Ось, наприклад, поетична збірка “Небо Донбасу” – тут вірші про війну і не тільки. Наприклад, автор розмірковує — навіщо Росії потрібний Донбас?


“Фронтові оповідання з Донбасу” – книга 2025 року. Автор — військовий Євген Луняк. Це кілька реальних історій його побратимів, які воювали на Донбасі з 2014 і дотепер.

“Вільний у полоні” – те ж новинка. Це — книга-діалог із Ігорем Козловським — істориком, релігієзнавцем та науковцем з Донецька, який провів у полоні так званої “ДНР” близько двох років. Ігор Козловський помер у вересні 2023 року у Києві.

Інсталяції
Під склом на Арсеналі лежали і особливі книжки — ті, які допомагали дітям, пережити травмуючі події війни.
Одна з них – “Король буків”. Ця книжка належить 13-річному Максиму з Алчевська, який з 2014 року жив в Ірпені, а у 2022-му — туди прийшли росіяни.
“У перші дні окупації в Ірпені мене дуже рятувала ця книжка. Вона весела. Я її читав і радів. Навколо йде війна, погано все, а в мене є такий предмет щастя, такий маленький куточок, в який занурюєшся і можеш з нього пару годин не виходити”.

І в якості бонусу — такий плакат:

Читайте також: Як на Книжковому Арсеналі розкрили тему Донбасу. Фоторепортаж