Галопом по маніпуляціях. Що окупанти розповідають замість новин про Україну

Галопом по маніпуляціях. Що окупанти розповідають замість новин про Україну

Єва Позднякова

Луганські пропагандисти дозовано і досить своєрідно розповідають своїй аудиторії в окупації про події в Україні. Місцеве телебачення залюбки транслює новини з вільної частини світу, але лише ті, які показують, як в Україні чи на Заході все погано. При цьому вони не гребують ані маніпуляціями, ані відвертими фейками.

Наркомани, фашисти та Хіросіма

Більше року на каналі “ГТРК ЛНР” виходить передача “Галопом по Укропам” — дайджест маніпулятивних сюжетів про події в Україні. В коротких роликах приблизно по 20 секунд, склеєних з фрагментів новин українських каналів чи відео з соціальних мереж, пропагандисти намагаються показати, як у нас все погано. Кожен ролик із незрозумілих причин починається однією і тією ж фразою: “Є новини погані, є хороші, а є новини з України. Щоденне тотальне божевілля, істерія та просто самознищення. Знати ворога добре, а добре знати ворога ще краще”. Тобто шаленство, паніка та повний занепад — ось що мають показати такі відеоогляди. 

Цього разу пропагандистів обурило те, що Володимир Зеленський приїхав на саміт лідерів “Великої сімки” в Хіросіму, а представники Японії та США ведуть мирний діалог, попри ядерне бомбардування 78 років тому та “висаджують чергове дерево в парку миру”. Проросійські пропагандисти – не єдині, хто звернув увагу на те, що саміт в Японії набув нового змісту. Але є нюанс. Загроза Росії застосувати ядерну зброю у війні з Україною надала додаткового символізму зустрічі у Хіросімі. Тобто диктатор країни-агресорки неодноразово погрожував світу ядерним кийком, проте авторів шоу “Галопом по Укропам” обурює те, що західні лідери вважають Росією джерелом небезпеки.

Взагалі будь-яка згадка про Зеленського не обходиться без примітивних кремлівських штампів, які мають бути смішними для найневибагливішої публіки: “Зеленський клянчить гроші”, “наркоман” та… “не мився під час поїздки Європою”. Влада в Києві “неонацистська”, режим — “злочинний”, ПЦУ – “штучно створена псевдоцерква, яка нічого спільного не має з православ’ям”, з 2014 року на Донбасі була “каральна операція”, а Крим “повернули”. Кожне відео — набір вже добре відомих наративів, які не мають за собою ані логіки, ані фактів, а лише вигідну пропаганді емоцію.

“Спочатку Артемівськ, тепер квартира в Криму. Все більше нових втрат. Квартиру наркомана вилучають на користь держави”, — ось як коментують заяву окупанта Сергія Аксьонова щодо “націоналізації” квартири президента України Володимира Зеленського. Разом з нерухомістю родини Зеленських він хоче відібрати виноробні підприємства, банківські структури та “інше майно всіх, що сприяють терористичному режиму в Україні”. Проте пропагандисти забули додати, що Україна не визнає документи про так звану “націоналізацію” нерухомості в анексованому Криму. Отже, після деокупації півострова Аксьонову доведеться повернути не лише квартиру Зеленських, а й інше “приватизоване” майно. А ще тимчасовий ватажок кримських окупантів не пояснює, чому нерухомість вирішили забрати саме зараз. Де вони були всі ці дев’ять років?

“Грошей все менше, та й Україна все менше. Звідси все більше страху, який намагаються приховати різноманітними сатирами”, — не заспокоюються пропагандисти. А знаєте, що ще зменшується? Кількість росіян під Бахмутом, захопленням якого ці ж пропагандисти хвалилися пару хвилин тому.  Росіяни не могли захопити місто з серпня 2022 року по травень 2023 та втратили там, за різними підрахунками до 100 тисяч військових. Взяти Київ у них не вийшло — тепер вони погрожують брати Париж.

Правда, іноді навіть пропагандисти кажуть правду. Але є нюанс. Американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем дійсно не стверджував, що смерть росіян — це вдала трата американських грошей. Про це вже є достатньо антифейк-досліджень. Проте на луганському ТВ спробували ними маніпулювати, заявивши що “Київ намагався підставити сенатора”, “створивши аудиторію хибний привід для криків”. Проте саме росіяни почали розганяти заяву щодо буцімто скандального вислову Грема. Політика навіть оголосили в розшук в РФ та звинуватили у геноциді росіян на Донбасі.

А що ж сам сенатор? Республіканець не вважає, що його Київ його підставив, а ордером на свій арешт пишається.

Галопом по маніпуляціях. Що окупанти розповідають замість новин про Україну

“Пропаганда якогось іншого рівня. Навіть моторошного”, — цинічно заявляє ведуча шоу і переживає… за психіку українських дітей, яку нібито може травмувати вірш Ольги Киці “Ти як, російська дівчинко? Привіт!”. Вірш було написано в пам’ять про дітей, які загинули в Ірпені та Бучі, коли населені пункти знаходилися під російською окупацією. За час повномасштабного вторгнення Росія вбила щонайменше 465 дітей, ще понад тисячу скалічила, депортувала близько 2,5 тисяч сиріт, вбивала та калічила на очах у дітей, але шкодять дитячій психіці чомусь “вурдалачі вірші” про російські воєнні злочини.

Імітація радості

Твердження, що всі жителі окупованої Луганщини раді “руському міру” таке ж абсурдне, як і фейк про “бойову сарану”, яка пішла в атаку на луганських аграріїв. Проте це не заважає пропагандистам серйозно стверджувати, що місцеві жителі радіють приходу окупантів.

Окремий напрям пропагандистських шоу — створення уявлення, ніби жителі окупованих територій (росіяни називають їх “звільненими”) раді тепер жити у “великій” Росії.

Так, окупаційна адміністрація Лисичанська вирішила, що наполовину зруйнованому місту конче необхідні… радянські пам’ятники. Окупанти витягли зі сховищ та урочисто повернули на місця погруддя Ворошилову та два — Леніну. А потім показали це по місцевим ЗМІ.

Галопом по маніпуляціях. Що окупанти розповідають замість новин про Україну

У 2015 році бюст радянського воєначальника та близького соратника Сталіна Климента Ворошилова демонтували згідно із законом про заборону пропаганди комуністичної символіки, проте не знищили, а передали на зберігання до краєзнавчого музею. В березні 2023 року погруддя ката радянської армії повернули на постамент. Та ще й заявили, що пам’ятник буде стояти тут “вічно”, як “вічно буде Росія”, а в Лисичанську “поставлять інші пам’ятники”, а Лисичанськ “зацвіте”.

Галопом по маніпуляціях. Що окупанти розповідають замість новин про Україну

Повернення бюстів Леніну перетворили на більш медійні події. Приганяли дітей з російськими та комуністичними прапорами, вмикали піонерський гімн, створювали масовку з бабусь та дідусів. 

При цьому колаборант, який називає себе мером Лисичанська, Андрій Скорий прямо заявив на одній з таких подій, що в місті нема світла, води та за роботу вони не отримують гроші. “Ви стільки років потерпаєте, і зараз потерпаєте: немає світла у вас, із водою проблеми. Але це мине”, — заявив Скорий перед жителями Новодружеська — пригорода Лисичанська.

Разом з обіцянками кращого життя колаборант Скорий пообіцяв місцевим жителям інший пам’ятник — бойовикам, які загинули у боях проти ЗСУ. Встановити його він пообіцяв до вересня. Коли в місто повернуть електрику, фейковий “мер” не уточнив.

Галопом по маніпуляціях. Що окупанти розповідають замість новин про Україну

Урочисте перевідкриття привидів радянського минулого відбувалося на фоні пошарпаних часом та снарядами будинках, в яких нема води, а подекуди — електрики. Люди повертаються в Лисичанськ або коли зовсім нема де жити, або щоб перевірити свою квартиру та їдуть назад. Тут нема ані роботи, ані можливості купити ліки. Понад 60% будинків тут пошкоджені під час бойових дій, але ремонтувати їх не поспішають. В місті критична ситуація з водою, і окупаційна влада хизується встановленням баків для технічної води, бо водогін досі не відновили. Відключення мобільного зв’язку тут — нормальне явище, інтернету нема взагалі, а по телебаченню показують в основному радянські фільми та пропаганду, як от дайджести “Галопом по укропах” та “Підслухано в мережі”.

Залишити відповідь