Австрійський генштаб, поляки та Ленін. Про що Путін наговорив в інтерв’ю Такеру Карлсону

Австрійський генштаб, поляки та Ленін. Про що Путін наговорив в інтерв’ю Такеру Карлсону

Скандальне інтерв’ю російського диктатора Володимира Путіна американському журналісту Такеру Карлсону тривало дві години, чверть з яких Путін розповідав вигадану історію України: від “створення Російської держави у 862 році” до повномасштабного вторгнення. Під час своєї розповіді диктатор помітно нервував та поспішав розповісти все, що запланував, тому ми збилися рахувати численні “е-е-е-е” та “ну-у-у-у”.

Єва Позднякова

Інтерв’ю американського журналіста Такера Карлсона викликало ажіотаж серед кремлівських пропагандистів. Ще недавно вони проклинали Америку та “англосаксів”. Аж раптом у Москву прилетів більш-менш впливовий журналіст, і ці ж пропагандисти почали підлещуватися та пильно стежити за кожним його кроком. Карлсон знаходився у Кремлі понад 5 годин, дві з яких довелося чекати самого диктатора. Зате після інтерв’ю американець залишився з текою, в якій нібито були копії листів Богдана Хмельницького.

Урок історії, який Карлсон не просив

Інтерв’ю розпочалося з “короткої” історичної довідки від Путіна. Спочатку диктатор заявив, що впорається за 30 секунд, а потім наступні 30 хвилин викладав свою версію “історії України”. Почав зі “створення Російської держави у 862 році”. Розповідав про Рюрика, Олега, хрещення Русі, княгиню Ольгу та Володимира Великого. Приблизно на восьмій хвилині Карлсон зізнався, що втратив нитку розмови та історія ніяк не стосується теми зустрічі, проте Путін не зупинився. Подарував журналісту теку з копіями листів нібито Богдана Хмельницького і продовжив історичний екскурс.

Далі був вже не раз озвучений Путіним наратив про те, що Україну “створив” Володимир Ленін. Щоправда, сам Путін заплутався у власному викладанні історії та заявив, що Україна “сформувалася” вже за волі Йосипа Сталіна після Другої світової війни. Нібито назву “Україна” вигадали поляки, а ідею про те, що на лівобережжі Дніпра проживає “особлива етнічна група, українці” почав просувати австрійський генштаб.

Путін вкотре зазіхнув на Київ і заявив, що нібито всі лівобережні землі “історично належать Росії”. У відповідь на це Карлсон запитав: якщо Росія має історичне право на українські землі, то чому війна почалася лише у 2022 році. Путін на це питання не відповів та знову заглибився в історичні хащі.

Австрійський генштаб проти Леніна. Довідка-антифейк

Володимир Путін виправдовує сучасну війну листами сумнівної правдивості від Богдана Хмельницького, який буцімто просив царя взяти Гетьманщину під свою опіку. Диктатор ставить під сумнів українську державність через пару фейків про поляків, австрійський генштаб та Леніна. Вкотре нагадаємо, чому це брехня.

Цього року у міфу про “австрійський генштаб” ювілей — йому виповнюється 110 років. У 1914 році Російська імперія, щоб виправдати шовіністичну політику проти України, запустила фейк: України та української мови “не было, нет и быть не может”. На той час Україна була розділена між Російською та Австро-Угорською імперією, і українці, які проживали на заході, мали трохи більше свобод, ніж на сході. Російська імперія запровадила жорсткі обмеження, заборонивши будь-які публікації українською мовою, українську освіту та релігійні організації. Згодом у маси почала спускатися ідея, що українці — штучна нація, відповідальність за створення якої несе Австро-Угорщина. Міф про “австрійський генштаб” зник на майже 90 років, поки у 2005 році проросійські пропагандисти на тлі Помаранчевої Революції в Україні не згадали фейк про “спецоперацію зі створення українців”.

Австрійський генштаб, поляки та Ленін. Про що Путін наговорив в інтерв’ю Такеру Карлсону

Цікаво, що Путін розповів Карлсону дві версії “створення України”, які суперечать одна одній. Карлсон, між іншим, назвав цей історичний екскурс “цікавим”.

Російський диктатор не побачив проблеми в тому, що міф про “Україну Леніна” перекреслює міф про “австрійський генштаб”. За версією Путіна, Ленін оголосив “незалежність” частину території України, яку окупували російські війська. Диктатор стверджує, що Леніна “вмовили” неназвані націоналістичні об’єднання на околицях імперії, і він надав їм автономію. Цією помилкою він виправдовує сучасне вторгнення в Україну. Насправді Ленін не має стосунку до появи України. Щобільше, він розпочав війну проти УНР, а у 1922 році заявив про повну інтеграцію територій України до Радянського Союзу, позбавивши її незалежності.

Міф про денацифікацію

Заяви Путіна про “історичні російські землі” на лівобережжі України — це натяк на те, що він буде продовжувати війну, поки не захопить всі території, на які він претендує. Тим більше він вимагає від США та НАТО визнати вже окуповані території російськими. Російський диктатор знову згадав так звану “денацифікацію”. На відміну від попередніх випадків, Путін пояснив, що це таке. За його словами, українці “зробили собі героїв з нацистських прибічників”. Щоб “денацифікація” відбулася, в Україні мають заборонити “нацистські організації”.

Міф про “денацифікацію” — це виправдання збройної агресії проти України.  Можна сказати, що Карлсону пощастило. Путін лише зрідка пояснює, що це таке. Агітпроп порівнює українців з нацистами та проводить яскраві паралелі з Другою світовою війною. У такий спосіб Кремль намагається створити ореол особливості навколо росіян. Нібито “руський народ” врятував людство від нацизму у середині ХХ століття, і врятує зараз. При цьому повністю знецінюється вклад інших націй — українців, грузин, поляків — у перемозі у Другій світовій. Наратив про “обраність” мотивує росіян “боротися з нацизмом” зараз. Хай навіть для цього доведеться ґвалтувати та вбивати цивільних.

Путін настільки захопився боротьбою з нацистами, що заявив, ніби батько Зеленського воював на фронтах Другої світової війни, а тепер його син — сам керівник “нацистів”. “Я говорив: “Володю, ну що ти робиш? Навіщо ти підтримуєш сьогодні неонацистів в Україні, коли твій батько воював із фашизмом? Він же фронтовик”, — заявив Путін. Ось лише Олександр Зеленський — батько чинного президента — 23 грудня 1947 року, через 2 роки після завершення Другої світової війни.

Що Путін сказав про сучасну війну

Як і раніше, Путін заявляв, що хоче переговорів та “мирно вирішити конфлікт”, а Київ нібито відмовляється від цього. Путін заявив Карлсону, що у 2014 та 2022 Росія взагалі “ні на кого не нападала”. Диктатор вкотре назвав Революцію Гідності “держпереворотом” та заявив, що якби тоді зміна влади в Україні відбулася легальним, на його думку, чином, через дострокові вибори, то Україна не втратила б Крим. Анексію Криму він пояснив тим, що “півострів знаходився під загрозою”, тому Росія “була змушена” взяти його під свій контроль.

Продовжуючи приміряти на себе маску “голуба миру”, Путін заявив, що повномасштабне вторгнення запустила відмова українського керівництва виконувати Мінські угоди. Нібито окупований Донбас “мирно інтегрувався” в українське суспільство, а проте керівництво України воліло “військовою силою вирішити все”, чого Росія не могла дозволити.

Диктатор знову поскаржився, що його нібито обманули та “кинули” під час переговорів у Стамбулі. Після того, як Росія вивела війська з півночі України, Київ “відкинув всі домовленості” і став потурати “вказівкам США” боротися з Росією до кінця. Тепер же Україна висуває умови, на які Росія погодитися не може.

Карлсон намагався дізнатися у Путіна, чи задоволений він територією, яку вдалося захопити після 24 лютого 2022 року, проте диктатор від відповіді ухилився та продовжив розповідати про “нацистів”. Журналіст перебив його вдруге, але відповіді на свої питання не дочекався. Розповідати про вигадані випадки з історії для Путіна цікавіше, ніж аналізувати поточну ситуацію.

Як про інтерв’ю розказали на окупованій території

Інтерв’ю Путіна широко тиражувалося на окуповані території безпосередньо у відео та у вигляді “правильних” конспектів, складених пропагандистами. Взагалі це нетипове явище для луганських і донецьких пабліків. Зазвичай, там з’являються політичні новини про “вибори” чи “Єдину Росію”. Решту питань вони ігнорують. Розмова Карлсона з Путіним стала винятком, який поширився на більшість місцевих Telegram-каналів. Двогодинну промову диктатора порізали на короткі повідомлення типу: “Україна почала війну, мета Росії — припинити її”, “Україна ухвалила рішення відмовитися від переговорів з Росією щодо вказівки з Вашингтону, тепер США мають виправляти цю помилку”, “Росія сьогодні захищає своїх людей, себе, свою Батьківщину та спільне майбутнє”, “Українці досі почуваються росіянами” тощо.

Вочевидь, низка Telegram-каналів отримали “темники” з тезами виступу Путіна, бо схожі публікації майже одночасно з’явилися в декількох телеграм-каналах. Порівняйте лише пости в пабліку “Луганського інформаційного центру”, опублікований о 1:35 та “Донецького агентства новин”, опублікований о 1:39. Обидві публікації — це список однакових тез, переказаних різними словами. Схожі пости опублікували й інші Telegram-канали.

Австрійський генштаб, поляки та Ленін. Про що Путін наговорив в інтерв’ю Такеру Карлсону

Колишній ведучий Fox News та чинний пропагандист Такер Карлсон має в США свою аудиторію серед трампістів. Він прихильник конспірології та теорії змов. Він виправдовував напад прихильників Дональда Трампа на Капітолій та називав Україну “тиранією”. Кремль вирішив використати його у гібридній війні всередині США. В сьогоднішньому інтерв’ю ми чули багато виправдань вторгнення в Україну. Вони не нові для українців, але можуть спрацювати на деякі західні еліти — щоб укласти переговори на своїх умовах.

Залишити відповідь