Пенсіонери на окупованій території стали ізольованими від власних пенсій. Виплати на картки поки нараховуються, але скористатися ними люди не можуть: навіть купити онлайн квиток, щоб виїхати з окупації не вийде. Так само неможливо авторизуватися у застосунку “Дія”. Проблема у блокуванні українських операторів мобільного зв’язку. Зайти в “Ощадбанк” — це складний квест, бо і банкінги, і “Дія” авторизують користувача за допомогою підтверджених телефонних номерів, які на окупованій території просто не працюють. Реальна Газета знайшла довгий та заплутаний шлях, як обійти блокування.
Навіщо потрібно заходити в “Дію”
Кабінет Міністрів продовжив строк ідентифікації отримувачів пенсій та соціальних виплат в “Ощадбанку”. Проте лише до 31 грудня 2023 року. Тобто поки держава не припиняє виплати, а “Ощадбанк” не блокує рахунки. Проте вже у січні виплати можуть припинити тим, хто ідентифікацію не пройшов. Людина з окупованої території не зможе прийти у відділення Пенсійного фонду чи “Ощадбаку”, тому в уряді розробляють механізм дистанційної ідентифікації: через відеозв’язок, коли людина показує документи, чи за допомогою сервісу “Дія.Підпис”. Для отримання останньої потрібно буде зайти до застосунку “Дія”.
За допомогою сервісу “Дія.Підпис” пенсіонерам пропонують зайти в особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Проте ця опція доступна лише власникам ID карток або закордонних біометричних паспортів. Більшість пенсіонерів таких документів не мають.
Проте в “Дію” можна зайти за допомогою авторизації в онлайн-банкінгу “Ощадбанку” чи за допомогою електронного підпису (або КЕП) від іншого банку.
Як зайти в “Дію” з окупованої території
Перш за все, доведеться встановити на смартфон робочий застосунок VPN. Мова саме про “про робочий” сервіс, бо окупаційна влада на ТОТ час від часу блокують VPN-сервіси. Постійно доводиться шукати ті, що ще працюють. Наразі йде мова про повну заборону цих сервісів в Росії. Відповідно, окупанти блокуватимуть їх і в окупації.
У застосунок “Дія” можна зайти за допомогою онлайн-банкінгу “Привата 24” чи “Монобанка”, проте у більшості пенсіонерів bank-id — це “Ощадбанк”. Отже, будемо розглядати його. При авторизації на першій сторінці треба вибрати bank-id.

Відкриється список із багатьох банків, серед яких варто вибрати “Ощадбанк”. І тут з’являється перша проблема. Bank-id перенаправляє користувача на сторінку, де треба ввести номер картки та пароль підтвердження, який в цей момент має прийти на телефон. Тому зайти в “Ощадбанк”, сидячи у себе вдома, не вийде, бо нема мобільного зв’язку від українських операторів.

Отже, користувачу доведеться шукати місця, де можна прийняти повідомлення із “великої землі”.
Де в Луганській області ловить український мобільний зв’язок
Отримати повідомлення від українського мобільного оператора можна хіба що в роумінгу. Він ловить недалеко від пам’ятника Князю Ігорю на в’їзді до Станиці Луганській або в населених пунктах, розташованих недалеко від кордону з Росією. Такі місця легко впізнати по скупченню людей в машинах, які навмисно приїжджають сюди, щоб отримати сервісні повідомлення.
Дехто їде в Росію у справах, а заразом отримує потрібні повідомлення: щоб переказати гроші, купити квитки чи просто дізнатися, чи нараховано пенсію.
Проте деякий час тому повідомлення від “Ощад 24/7” перестали приходити в роумінгу. Це ще більше ускладнило задачу пенсіонерам — просто виїхати подалі, щоб зайти в “Ощадбанк” тепер не вийде.
Як зайти в застосунок “Ощад 24/7”
Є кілька способів, як зайти в застосунок “Ощад 24/7” попри блокування.
Спосіб 1
- Виїхати туди, де ловить роумінг оператора Vodafone.
- Встановити мессенджер Viber саме на той номер, до якого прив’язана карта “Ощадбанка”.
- Зайти на сайт мобільного додатку “Ощадбанка”. В правому нижньому кутку натиснути на зелений кружечок. Потім треба обрати зелену трубку, щоб подзвонити оператору.
- З’явиться діалогове вікно, в якому треба ввести номер телефону, на який реєструвався онлайн-банкінг та Viber. А потім вибрати “Продовжити без авторизації”, адже СМС з кодом підтвердження просто не може прийти на ваш телефон.
- Далі треба за допомогою кнопок обрати розмову з оператором. Його треба попросити перемкнути переадресацію СМС на Viber.
- Доведеться відповісти на багато питань щодо власника картки, в тому числі на ті, що стосуються реєстрації та ідентифікаційного номера. Можливо, доведеться поговорити з оператором по відеозв’язку чи сфотографуватися з паспортом.
- Треба дочекатися підключення послуги.


Тепер повідомлення від “Ощадбанку”, які мали приходити на мобільний телефон, приходитимуть ще й у Viber. А авторизація у застосунку зберігатиметься, поки ви не перевстановите додаток.
Важлива деталь: не треба боятися називати оператору справжнє місце реєстрації чи перебування. Ніхто не забороняв користуватися картками українських банків на окупованій території. Якщо оператор дізнається, що ви перебуваєте в Луганську чи Донецьку, картку не заблокують.
Спосіб 2
- Передати SIM-карту на підконтрольну територію родичам.
- Здзвонитися.
- Почати входити у застосунок “Ощад 24/7” звичайним способом через код. Проте код отримають ваші родичі чи знайомі на підконтрольній території.
- Ввести код, який вони вам продиктують.
На окупованій території розповсюджені послуги посередників, які їдуть в зону роумінгу та за вас входять в онлайн-банкінг. Проте їм доведеться віддати свій мобільний телефон, картку “Ощадбанку” та всі паролі. Будь-хто з таких посередників може виявитися шахраєм та зникнути з грошима та гаджетами.
Як допомогти рідним в окупації
Дистанційно допомогти старшим родичам користуватися мобільним телефоном чи ноутбуком можна за допомогою безкоштовного застосунку AnyDesk. Він дозволяє віддалено керувати смартфоном чи ноутбуком іншої людини, чи просто показувати, що відбувається на екрані. З його допомогою простіше підказувати технічні деталі. Але програма може не працювати, якщо увімкнений VPN. У такому випадку радимо скористатися демонстрацією екрана, яку можна запустити під час відеозв’язку у Telegram.
Отже, авторизуватися у “Дії” чи застосунку “Ощадбанка” — це складно та довго. До того ж це потребує виїзду за межі Луганська чи взагалі в Росію. Такий квест під силу далеко не всім пенсіонерам в окупації. Багато хто з них не опанували смартфони, тому просто не зможуть встановити VPN чи отримати цифровий підпис самотужки. Проте якщо така ідентифікація стане обов’язковою, більшість пенсіонерів в окупації ризикують залишитися без виплат.