Виїзд переселенців на ТОТ. Верещук пояснила зменшення кількості ВПО поверненням у деокуповані громади

Виїзд переселенців на ТОТ. Верещук пояснила зменшення кількості ВПО поверненням у деокуповані громади

У влади немає інформації про те, скільки переселенців повернулися на окуповану територію. А механізми, які могли б це зʼясувати, не існують. А зменшення кількості переселенців останнім часом — це наслідок повернення внутрішньо переміщених осіб на деокуповані території, де вони жили раніше.

Про це в ефірі “Суспільного” заявила заступниця керівника офісу президента України Ірина Верещук.

“У нас була скликана нарада в Офісі Президента, де власне силові органи, представники прикордонної служби, ГУР, СБУ, Служба зовнішньої розвідки. Всі разом ми сіли і ще раз для себе з’ясували, чи є у державних органів відповідна інформація. Усі органи підтвердили, що її немає і бути не може, поза як у нас закриті кордони з Росією і з Білоруссю. У нас лише два пункти на в’їзд українців на територію. А отже, така інформація, яка поширюється, є неправдивою. Її спростували уже народні депутати”, — заявила Верещук.

Зменшення кількості переселенців Верещук пояснила тим, що вони нібито або повертаються назад у межах підконтрольної України території, або виїжджають за кордон на тривалий термін. Так, на березень 2024 року Мінсоцполітики заявляло, що в Україні зареєстровано 4,9 млн внутрішньо-переміщених осіб. А в жовтні 2024 року — вже 4,6 млн. Тобто за приблизно півроку кількість ВПО зменшилася на приблизно 250 тисяч людей.

“Є люди, які виїхали за кордон і вони мали статус ВПО. Є постанова, яка обмежує. Так, якщо ти перебуваєш на постійній основі кількість днів за кордоном, ти втрачаєш статус ВПО. Люди звернулися, подали свої дані, тому що прикордонна служба зафіксувала перетин кордону і через 30 і більше днів перебування, люди, власне, втратили такий статус. Таких людей було більше 110 000”, — заявила Верещук.

Вона додала, що значна кількість переселенців повернулася у деокуповані райони Харківщини, Херсонщини, Сумщини та Київщини.

Крім того, Верещук поставила під сумнів по слова Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, який у жовтні заявив про відтік значної кількості переселенців на ТОТ через “соціально-економічні труднощі на новому місці“. За її словами, він “у своїй відповіді не знайшов джерела” інформації про повернення ВПО.

При цьому заступниця керівника Офісу Президента погодилася з тим, що переселенці не забезпечені ані грошима, ані житлом, ані роботою.

“Вони не забезпечені. І найгірше з житлом. Вони змушені орендувати приміщення, вони змушені шукати кошти, змушені працювати на роботі, яка є низькооплачуваною. Ні, вони не захищені, але коли ми кажемо про підтримку держави, про те, що держава робить, ми не можемо порівнювати будь-які виплати, які ми зараз робимо з тим, що відбувається на тимчасово окупованих територіях. Ну, правда ж, визнаймо, що не може бути підставою для повернення під чобіт ворога”, — стверджує Верещук.

Вона ще раз наголосила на тому, що відсутність виплат у трохи більше 2 тисячі гривень на місяць не може спонукати людей повертатися на окуповану територію.

Також Верещук визнала, що дехто з українців піддається на шантаж російських окупантів і все ж їде на ТОТ. Але повернення та переоформлення майна за російським законодавством означає отримання російського паспорта, мобілізацію та ризик наразити себе на небезпеку.

“Представники розвідки відверто розповіли на нараді, скільки зараз до них звертаються родичів з підконтрольної території та повідомляють, що їхніх рідних, які повелися на цей шантаж, поїхали в Маріуполь і інші окуповані міста, начебто переоформити квартиру, сьогодні на підвалах в полоні або мобілізовані примусово”, — заявила Верещук.

Нагадаємо, 24 листопада на “Укрінформі” вийшло інтервʼю, у якому народний депутат від фракції “Слуга народу” Максим Ткаченко заявив: “Майже 150 000 внутрішньо переміщених осіб повернулися на окуповані Росією території”.

Пізніше політик спростував свої слова і назвав їх “емоційним припущенням”.

До цього мер Маріуполя Вадим Бойченко заявляв про близько 30% маріупольців, які виїхали, а потім повернулися назад в окупацію.

Залишити відповідь