У російських школах та у школах на окупованих росіянами територіях будуть розповідати про подвиги російських історичних та сучасних діячів, серед як яких так звані “герої війни” — тобто окупанти, які воювали проти України.
Повний список персонажів затвердило “Минпросвещения” країни-агресора та опублікувало на порталі “Единое содержание общего образования”.
Список осіб, про яких РФ хоче розповідати школярам, розділений на три частини – “дореволюційний період”, “радянський період” і “сучасна Росія”. Зокрема, школярам будуть розповідати про бойовиків угруповання “ДНР” Арсена “Моторолу” Павлова, Володимира Жогу та Ольгу “Корсу” Качуру.
Список починається з князя Київської Русі Володимира Великого, персоналію якого намагаються привласнити росіяни. “Князь є своєрідним символом християнської Росії, з яким пов’язані багато пам’яток та пам’ятних місць”, — сказано у посібнику.
Серед інших історичних діячів були Олександр Невський та Сергій Радонєжський. Список письменників “героїв Росії” поповнили Олександр Пушкін, Микола Гоголь, Федір Достоєвський та Антон Чехов.
До переліку “героїв” радянського періоду “Минпросвещения” внесло воєначальників Георгія Жукова, Костянтина Рокосовскього, Дмитра Карбишева, Олександра Матросова та інших. У цьому ж розділі є міфологізовані діячі організації “Молода Гвардія”, які діяли на Луганщині у час німецької окупації. У список додали Олега Кошового та Віктора Третякевича. Крім того у списку є авіаконструктор народжений у Житомирі конструктор Сергій Корольов, якого радянська влада спочатку відправила у виправно-трудовий, а потім змусила працювати у “шарашці” над військовими літаками.
“Сучасні герої” РФ представлені у методиці Арсеном “Моторолою” Павловим, який спочатку був автомийником у Росії, а потім став командувати підрозділом бойовиків “Спарта”. Разом з проросійськими бойовиками воював проти української армії під Слов’янськом, Іловайськом, у Донецькому аеропорту та в районі Дебальцева. 2015 року правозахисники Amnesty International повідомили, що Арсен Павлов підозрюється у воєнному злочині – вбивстві полоненого. Став одним із символів “руської весни”. “Моторолу” ліквідували у 2016 році: підірвали у ліфті.
Також у списку Ольга “Корса” Качура — терористка угруповання “ДНР”, яка керувала обстрілами українських позицій та мирного населення. Її артилерійський дивізіон керував обстрілами Слов’янська, Горлівки, Новолуганського, Степового, Вуглегірська, Авдіївки. Качура, за її зізнанням, брала участь і в допитах українських воїнів, які потрапили в полон. Жінка загинула у 2022 році під Горлікою. Окупанти стверджують, що це був артилерійській обстріл. Однак не виключено, що її ліквідували свої ж за допомогою міни чи пострілу з ПТУРу.
Артем Жога у 2014 році підтримав терористів на сході України та разом із сином Володимиром вступив до угруповання “Спарта”. Там вони зблизилися з терористом, “командиром батальйону” Арсенієм Павловим “Моторолою”. Після ліквідації Мотороли Володимир Жога “Воха” очолив цей батальйон і воював проти України до весни 2022 року, коли його було знищено під Волновахою. Потім командування підрозділом перейшло до батька Артема.
Є також у списку “Дар’я Дугіна”, яку описують у методиці як “лідера інтелектуальної та патріотично налаштованої молоді”. Дугіна була дочкою філософа та ідеолога “руського міра” Олександра Дугіна. У 2023 році її підірвали в автомобілі.
Як повідомляла Реальна Газета, Росія здійснює примусову русифікацію освіти на окупованих територіях. Це є злочином, оскільки за законами війни, держава-окупант не має права впроваджувати власні закони, зокрема у сфері освіти.
Крім того, на окупованій частині Луганської області в новому навчальному році дітей навчатимуть російських “сімейних цінностей”.