Наближається вже друга за рахунком зима з початку повномасштабного вторгнення країни-агресорки Росії. Як і торік українців турбує питання — чи будуть окупанти знову намагатися влаштувати блекаут в Україні, щоб занурити країну в темряву.
Ми не гадатимемо, чи варто чекати від противника нових масштабних обстрілів і чи зможе він завдати фатальної шкоди енергетичній інфраструктурі України. У цьому матеріалі ми розповімо, як підготуватися до блекауту на основі досвіду відключень минулого року.
Що таке блекаут
Блекаутом називають аварійний стан в енергетичній системі, під час якого відбувається порушення її нормального режиму роботи.
Унаслідок масштабного блекауту може статися вимкнення електроенергії одразу на великій території, яка зачіпає кілька регіонів або частину держави.
Під час блекауту вимикаються освітлювальні прилади, не працюють світлофори, ліфти, метрополітен, трамваї та тролейбуси.

Водночас на критично важливих об’єктах і підприємствах, як правило, є акумулятори або генератори, які дають змогу підтримувати їхню життєдіяльність на час блекауту.
У листопаді 2022 року Україна пережила перший у своїй історії блекаут. Це сталося 23 листопада після чергового масованого ракетного обстрілу росіян.

Тоді також уперше в історії відключилися одразу всі атомні електростанції України, які генерують близько половини електроенергії країни.
Запустити енергоблоки АЕС вдалося до ранку наступного дня, після чого почалося поступове відновлення подачі електроенергії.
Чи буде блекаут в Україні 2023 року
Неможливо дати 100% відповідь, якою буде ситуація з доступністю електроенергії в разі обстрілу об’єктів енергетичної інфраструктури, оскільки на це впливає одразу кілька чинників.
Уся справа в пошкодженнях об’єктів генерації електроенергії та її передачі, які були отримані під час масованих обстрілів минулої зими.
Згідно із заявами влади, його Україна закінчила, коли три чверті теплової генерації були або пошкоджені, або знищені.
Минулорічні пошкодження можуть призвести до того, що тепла та світла не буде довше, ніж у попередні рази.
Це робить питання як підготуватися до блекауту ще актуальнішим.
Нижче ми розповімо, на що слід звернути увагу під час підготовки до тривалих відключень електроенергії.
Приготуйте запас води

Минула зима засвідчила, що коли вимикаються електростанції, то може перестати працювати подача води у квартири.
Насосні станції працюють від електроенергії, а тому в разі блекауту вони припинять свою роботу.
Нагадаємо, одній людині в ідеалі необхідно споживати 2-3 літри води щодня. Тож постарайтеся мати кілька бутлів питної води, щоб вам вистачило, якщо блекаут триватиме кілька днів.
Якщо, припустімо, блекаут триватиме дуже довго й у вас взагалі не буде можливості поповнити запаси питної води, то вам на допомогу прийдуть спеціальні таблетки для очищення води.
Тільки пам’ятайте, що після процедури очищення таку воду необхідно обов’язково профільтрувати перед вживанням.
З технічною водою все набагато складніше, оскільки її банально потрібно більше. В інтернеті дуже багато порад, в яких йдеться про те, що одній людині потрібно від 10 до 12 літрів технічної води для задоволення потреб.
З досвіду минулого року скажемо, що чим більше технічної води ви зможете заготовити, тим краще.
Також слід пам’ятати, що відновлення електропостачання зовсім не означає моментальний початок подачі води. Може статися так, що після увімкнення світла вам доведеться сидіти без води кілька годин, а то й не кілька днів.
Приготуйте запас їжі та те, на чому її можна буде розігріти

Не менш важливим є забезпечення запасу продуктів харчування, що мають тривалий термін зберігання.
Які продукти можуть зберігатися тривалий час:
- крупи, сухі каші, сухі супи;
- м’ясні та рибні консерви;
- каші з м’ясом у герметичній упаковці;
- сухарі, галети та хлібці;
- паштет;
- дитяче фруктове або овочеве пюре;
- сушені фрукти.
Швидкопсувні продукти під час вимкнення електроенергії можна спробувати оперативно дістати з холодильника, помістити в пакет та винести, наприклад, на балкон або повісити їх за вікном. За мінусової температури на вулиці продукти не псуватимуться.
Якщо у вас багатокамерний холодильник, один із відсіків морозильної камери можна заповнити пляшками з водою. Коли холодильник перестане працювати, вони продовжать зберігати холод тривалий час. Швидкопсувні продукти можна покласти до них.
Нагадаємо, що під час блекауту можуть не функціонувати газорозподільні станції, а отже, ви не зможете розігріти їжу на плиті.
Врятувати становище можуть туристичні пальники або таганки, який використовується разом із таблетками сухого пального. Їх можна купити в спеціалізованих або туристичних магазинах.
Перевірте аптечку та запасіться необхідними вам ліками
Масштабне відключення електроенергії може призвести до того, що продавці в аптечних кіосках просто не зможуть обслужити вас, адже касові апарати залишаться знеструмленими.
Щоб не опинитися в ситуації, коли вам терміново потрібні ті чи інші ліки, а купити їх немає можливості, перевірте наявність найнеобхідніших вам ліків.
Забезпечте себе альтернативними джерелами енергії
Якщо у вас є повербанк і минулого року ви придбали зарядну станцію або навіть генератор, то цей пункт можете пропустити.
Тим же, у кого немає нічого з перерахованого вище, слід задуматися про придбання якщо не всіх пристроїв, то хоча б повербанка.
Хороший повербанк з великою ємністю дасть вам змогу підтримувати працездатність вашого телефона.
А якщо ваш інтернет-провайдер використовує безперебійну мережу для живлення з’єднувальних кабелів, то за допомогою повербанка ви можете змусити ваш роутер працювати деякий час.
Докладні інструкції, як використовувати повербанк для роботи роутера, можна знайти в інтернеті.
Якщо бюджет дозволяє, то рекомендуємо вам також придбати зарядну станцію. Цей пристрій можна назвати аналогом повербанка, але за його допомогою можна не тільки зарядити телефон або ноутбук, а й увімкнути за його допомогою такі пристрої, як чайник або фен.
Зарядні станції дуже допоможуть тим людям, які працюють віддалено. Заряду повністю зарядженої станції може вистачити, щоб кілька разів повністю зарядити телефон або підтримати роботу ноутбука кілька годин.
Деякі зарядні станції мають невеликі розміри та масу, завдяки чому їх без зусиль можна віднести в найближчий “Пункт незламності” та зарядити.
Найідеальнішим рішенням у разі блекаута або віялових відключень електроенергії стане бензиновий або дизельний генератор.
Генератори чудово підійдуть жителям приватних будинків, а використання їх у квартирах заборонено.
“Пункти незламності” як план Б

Наприкінці минулого року по всій Україні було розгорнуто мережу “Пунктів незламності”, де українці можуть зарядити телефони та інші пристрої, скористатися послугами зв’язку, зігрітися та отримати медичну допомогу.
У разі, якщо вам не вдалося придбати повербанк або зарядну станцію, “Пункти незламності” можуть стати єдиним місцем, де можна буде зарядити мобільний телефон.
Тому ми радимо вам вивчити карту найближчих “Пунктів незламності”. Її можна знайти на офіційному сайті проєкту.
За наявності вільного часу, обійдіть найближчі до вас пункти та дізнайтеся, чи можна в них буде зарядити телефон або ж отримати доступ до мережі Інтернет.
Досвід минулого року показав, що більшість “Пунктів незламності” обладнано малою кількістю розеток.
Не буде зайвим купити трійник або невеликий подовжувач, щоб ви могли як поставити на зарядку всі свої пристрої, так і не займати всі доступні роз’єми, надавши їх іншим людям.
Приготуйте готівку
Головне, що потрібно сказати в цьому контексті — під час вимкнення світла в магазинах, як правило, не працюватимуть термінали.
Крім того, банки можуть встановити ліміт на зняття готівки.
Відкладіть деяку суму грошей купюрами, щоб забезпечити себе “подушкою” як мінімум на кілька днів
Як ще можна підготуватися до блекауту
Нижче ми вказали список речей, які з великою ймовірністю знадобляться вам у разі блекауту:
- ліхтарики (на звичайних батарейках та акумуляторні);
- сірники (запальничка) та свічки;
- вологі серветки;
- одноразовий (туристичний душ);
- світловідбивний жилет;
- кишенькове радіо на батарейках;
- термос;
- кілька газових балонів (для туристичних пальників).
Як повідомляла Реальна Газета, 21 вересня 2023 року російські окупанти вперше за довгий час атакували енергетичну інфраструктуру України, що спровокувало вимкнення світла в кількох регіонах.
Упродовж наступних місяців росіяни завдали кілька поодиноких ударів по об’єктах енергомережі, що здебільшого розташовані в прифронтовій зоні.
Нагадаємо, у жовтні президент Володимир Зеленський заявив, що з настанням зими українцям слід чекати збільшення частоти російських обстрілів по об’єктах енергосистеми країни.