Українські ЗМІ часто повідомляють про нестримне зростання цін на тимчасово окупованій території, зокрема, на Луганщині. «РГ» з’ясувала, що насправді на більшість товарів ціни на Луганщині нині приблизно такі самі, як були рік тому, до повномасштабного вторгнення. І це – чергова ознака колапсу, до якого наближається вся Російська Федерація.
Олександр Білокобильський, «РГ»
Зростання цін на ТОТ, про яке регулярно повідомляють чиновники (наприклад, Луганської обласної ВЦА), а з посиланням на них – і ЗМІ, виглядає цілком логічним.
На нових окупованих територіях на півночі Луганщини, захоплених росіянами після 24 лютого 2022, – певні складнощі з логістикою постачань. На територіях, окупованих від 2014 року внаслідок «мобілізації» чи не в кожній родині є військові з зарплатами по 2000 доларів на місяць і більше. Також від літа минулого року на Луганщині постійно перебувають тисячі відряджених росіян із зарплатами такими ж або вищими.
Отже передумови для подорожчання всього на світі там є. Опосередковано це підтверджує стрімке зростання цін на винайм житла та на продаж нерухомості (за рік – удвічі). І за відчуттям жителів Луганська ціни, дійсно, зросли. Та все виявилося дещо складніше.
Подорожчання на марші
– Хліб, крупи та багато інших продуктів подорожчали не сильно. Найбільше це торкнулося курятини і курячих субпродуктів, за рік подорожчали на 40-50 рублів. Субпродукти свинини – на 25-30 рублів. Приблизно на 50-60 рублів – пристойна ковбаса, сосиски, пельмені. В цілому нібито й небагато, та коли купуєш багато, різниця з минулим роком відчутна, – розповідає Вікторія, жителька окупованого Луганська.
Вона і ще кілька луганців підтвердили дані, які ми одержали від інших джерел стосовно цін на одному з популярних ринків окупованого обласного центру – «Поляна» і опублікували наприкінці січня. Ціни, кажуть, співрозмовники, приблизно такі й є.
Ми спробували віднайти «офіційну» статистику «ЛНР», аби порівняти ціни рік тому і тепер. Однак сайт «Госкомстата ЛНР» не працює, а на рупорі пропаганди «республіки», ЛуганскІнформЦентрі, останній індекс цін оприлюднений у вересні: «Індекс споживчих цін у ЛНР за серпень порівняно з липнем склав 99,4% – Госкомстат». (Ціни в середньому тобто незначно знизилися).
Зрештою потрібні дані ми знайшли на сайті «Жизнь города Луганск» (inlugansk.ru), який з квітня 2016 давав огляд цін щомісяця, а часом двічі на місяць і частіше. На жаль моніторинг припинився 30 серпня 2022, після цього вийшла лише одна публікація – 1 листопада. Листопадові ціни у звіті приблизно відповідають нашим відомостям із «Поляни». Тобто джерело достовірне.
Та порівнявши листопадовий звіт із цінами, починаючи з лютого 2022, ми побачили дещо дуже дивне. Ціни на майже усі продукти в переліку практично ті самі, що й були!
Ціни не зросли лише на «соціальні товари»
Сайт «Жизнь города Луганск» мониторив ціни не лише на продукти, а й на деякі товари першої необхідності, як-от миючі засоби. Для наочності ми звели дані моніторингу цін із сайту inlugansk.ru у таблицю – від. Як бачимо, на більшість товарів із переліку ціни не змінилися суттєво.
На більш ніж третину товарів ціни лишилися ті самі або збільшилися до 25 відстоків, це в абсолютних цифрах переважно зростання до 10 рублів, хіба що курка подорожчала на 20 рублів та яловичина на 50. Іще кілька товарів подешевшали – картопля та буряк на 20 відсотків, а капуста взагалі удвічі.
Жителька Луганська Наталя каже, що шквальне зростання було напередодні і одразу після включення «ЛНР» до складу РФ. (Нагадаємо, президент РФ Владімір Путін підписав «договори» про анексію Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей 30 вересня 2022.) На жаль, саме за цей період, вересень – жовтень, на inlugansk.ru даних немає.
– Ціни зростали і одночасно зникали деякі товари. Тема обговорювалася агресивно навіть поміж любителів цього шлаку («русского міра». – РГ). Обурення було дуже сильне серед населення. І тоді на ряд позицій ціни знизили. Наприклад, гречка. Вона майже півроку була 120-130 рублів за кіло, тепер 80-100. Така сама історія з рисом, олією. Але це, так би мовити, товари соціальної групи. А все решта дуже дорого, – каже Наталя, яка мешкає у Східних кварталах Луганська.
І справді, у нашій таблиці ми бачимо, що відчутно подорожчала побутова хімія. Мило господарче – у більше ніж два рази, пральний порошок та шампунь – на половину, на дві третини – туалетне мило та зубна паста. Майже удвічі подорожчало сало (з 280 до 550 рублів) та вершкове масло (з 470 до 890 за кілограм). А от на «НЕ необхідні» продукти сайт «Жизнь города Луганск» ціни навіть не моніторив – згадані іншою співрозмовницею раніше ковбаси, пельмені, куряче філе, а також багато чого іншого.
Тобто ціни на соціальні товари, «продукти для виживання», дійсно тримаються на низькому рівні, а на все решта – зовсім ні. Звичайно, ринкові механізми не можуть дати подібного результату. Цікавий приклад стримування цін адміністративними методами наводить наша свіпрозмовниця Вікторія:
– Незабаром після повномасштабного вторгнення з магазинів зникла сіль. Бо максимальну роздрібну ціну дозволили 14 рублів, а її оптова була 17.
Аномалія з доходами людей і цінами
У супермаркетах Луганська під кінець робочого дня – натовпи з повними візками. На початку минулого року подібного не спостерігалося. За останній рік на тимчасово окупованій Луганщині доходи покупців та їхня купівельна спроможність у середньому зросли. Що ж помінялося з тих пір?
У багатьох сім’ях є військовослужбовці окупаційних сил – «мобілізовані», контрактники, добровольці. Їхні зарплати навіть у тилу перевищують 2000 доларів (у рублях, звісно). З літа на території Луганської області постійно знаходяться тисячі відряджених із РФ – військових, будівельників, комунальників, силовиків, чиновників від найнижчої до найвищої ланки, представників спецслужб. Їхні зарплати не нижчі, м’яко кажучи. Багато жителів Луганська оформили виплати матеріальної допомоги від РФ – по 10 000 рублів на місяць.
Читайте також: Чому в окупованому Луганську зростають ціни на нерухомість
За умов такого зростання купівельної спроможності ціни просто не могли лишитися на старому рівні. На це непрямо вказує приклад із вибуховим зростанням цін на квартири – і продаж, і винайм. Вони збільшилися удвічі! Там, де ціни не регулюються окупаційною адміністрацією, вони ростуть.
Не дивно, у принципі, що ціни на ТОТ регулюють в ручному режимі. Подібні методи доволі типові для авторитарних суспільств із несвободними економіками.
Для чого ж стримують ціни на окупованій території?
Тренування перед крахом економіки РФ?
Найочевидніша відповідь – задля того, щоб знизити соціальне напруження. Безумовно, зростання цін таке напруження спричиняло, так. Та репресивний апарат на тимчасово окупованій території давно опанував роботу з невдоволеними – згадаймо хоча би придушення шахтарських страйків ще у 2020 році.
Більш вірогідним ввижається намагання досягти пропагандистського ефекту. Мовляв, після анексії Луганщини життя громадян окупованої території не стало гіршим, навіть дещо покращилося (принаймні у декого). Недарма з кінця січня боротьбі за зниження цін приділяє стільки уваги пропаганда окупаційної адміністрації.
31 січня, наприклад, головний рупор пропаганди «ЛНР» ЛІЦ повідомляв, що «Крупные торговые сети ЛНР значительно снизили цены на ряд товаров – Минпромторг». 14 лютого – «Цены на продукты в торговых сетях Республики снизились на 10-20% – Кузнецов» (Владіслав Кузнєцов – це «перший віцепрем’єр «ЛНР», громадянин РФ). 17 лютого – «Пасечник поручил Правительству разработать меры по снижению закупочных цен на товары».
Та в усій цій історії з регулюванням цін є цікавий нюанс. Якби «ЛНР» хоча б номінально лишалася «самостійною державою», це можна було би списати на негаразди її «незалежної економіки», відрізаної від економіки України та підтримуваної в напівтіньовий спосіб з боку Росії. Та тепер ситуація інша. РФ офіційно визнала окупацію та анексію Луганської області, тож «ЛНР» тепер – «суб’єкт федерації». Це – ручне управління цінами вже всередині Російської Федерації.
ОРДЛО багато років відіграє роль полігону, де Кремль випробовує та відпрацьовує прийоми й методи, які згодом впроваджують на всій території РФ. Наприклад, тотальний контроль над джерелами інформації (зокрема, і над інтернетом), боротьба з інакодумством, які зараз крокують безмежними просторами Росії, спочатку відпрацьовувалися в «ЛНР» та «ДНР».
Наразі відомо, що дефіцит бюджету РФ за один лише січень сягнув більше половини всього запланованого на 2023 рік дефіциту – 1,76 трильйона рублів із 2,9 трильйонів. Далі буде значно гірше. Тож за умов катастрофи ручне управління може бути введене по всій РФ. Цілком можливо, що регулювання цін в окремо взятому окупованому регіоні – відпрацювання цього механізму.