<strong>Люди з окупації питають про пенсії та відповідальність за російський паспорт, – координаторка “Донбас SOS”</strong>

Люди з окупації питають про пенсії та відповідальність за російський паспорт, – координаторка “Донбас SOS”

10 років правозахисники з “Донбас SOS” консультують постраждалих від війни та адковують законодавчі зміни для дотримання їхніх прав. Про типові звернення та види можливої допомоги від організації, побоювання жителів в окупації й актуальні законодавчі ініціативи “Реальній Газеті” розповіла Віолета Артемчук, головна координаторка “Донбас SOS”. 

Марта Чорна

Що з початку 2024 року турбує людей, чи ведете ви статистику?

Звичайно. Щодо переселенців, то це зміни у виплатах допомоги на проживання, у нас багато запитів про це. Щодо жителів окупованих територій це, як правило, про виїзд, про відеоідентифікацію – є така процедура для пенсіонерів, які проживають на окупованих територіях – це дуже дуже великий пласт запитів. І щодо документів на окупованих територіях: оформлення свідоцтв про народження та смерть, шлюб, – як це переоформити в Україні? В нас минулого місяця було 11% запитів з окупованих територій і, здається, 5 000 звернень загалом.

Тобто в нас є гаряча лінія, в нас є різні месенджери, на які можуть звертатися люди, які постраждали від війни. В нас працюють консультанти на гарячій лінії і при необхідності в нас є юристи, бо цілий пул законодавства сформувався з чотирнадцятого року, який стосується переселенців, який стосується взагалі всіх постраждалих від конфлікту. І якщо треба поглиблена консультація юридична, то консультують юристи. В нас є також вторинна правова допомога, коли простою консультацією не обійтися, а треба подавати документи. Наші колеги допомагають цьому, але це такий сервісний пул нашої діяльності. Коли ми бачимо, що якісь проблеми стають системними, якихось дзвінків більше, і це не можна вирішити простою консультацією, а потрібні зміни в законодавстві, ми займаємося адвокацією. Ми тісно співпрацюємо з державними органами і подаємо свої пропозиції. 

Які є відмінності в запитах з так званих “новоокупованих” та “староокупованих” територій?

Якщо брати минулий місяць, якщо кажемо, що основний пласт запитів був про пенсії, про відеоідентифікацію, то ця процедура стосується жителів староокупованих територій. Тому логічно, що було в останні місяці було більше запитів зі староокупованих територій. 

Тобто жителі навіть територій, окупованих 10 років, не втрачають довіри до українських сервісів? 

Мені б хотілось так сказати, так. Але дивіться: посилюється кількість звернень, коли це стосується економічних інтересів. Я не можу сказати, що стало більше звернень щодо реєстрації народження чи смерті. Мені здається, що саме такі запити на довготривалу перспективу говорять про те, що вони не відірвалися, а не так ідентифікація. 

<strong>Люди з окупації питають про пенсії та відповідальність за російський паспорт, – координаторка “Донбас SOS”</strong>
Фото надано ГО “Донбас SOS”

Як з вами найкраще звʼязатися з окупації?

Тільки Viber, WhatsApp, Telegram, бо нам не телефонують на лінію, це неможливо. Ми рахуємо, що це дзвінки – це з підконтрольній території. Але останнім часом часто звертаються для своїх родичів, наприклад донька про маму. Ми консультуємо доньку, а потім вона переказує. Тобто кінцевий бенефіціар – це мама, яка на окупованій території. У нас є юридична онлайн приймальня, вона є на сайті, там юристи відповідають, туди також пишуть.

Як часто ви можете дійсно ефективно допомогти? Наприклад, у ситуації з відеоідентифікацією, як ви допомагаєте?

До нас звертаються люди, яким важко цю процедуру пройти, вони не розуміють, як це зробити. Я знаю, що наші оператори яи юристи сідають, якщо це Viber, Telegram, і починають: відкриваємо сайт Пенсійного фонду, бачите, отаке? – Бачимо. – Натискаємо тут. І потім нам люди віддзвонюються, що ідентифікацію пройшли, чекають результатів. Так допомогти ми можемо, але якщо нам пишуть, що немає ніякої змоги пройти ту дентифікацію, бо нікого поруч немає, то ми не можемо допомогти, бо ми далеко.

Ми державні органи просили продовжити ідентифікацію ще на місяць, бо не всі встигли ще пройти (до 31 березня, – ред.). Просили відтермінувати, щоб люди могли пройти ідентифікацію, але поки що ніяк. В нас є така система – координаційні штаби при Міністерстві реінтеграції. В нас є координаційний штаб по соціальних виплатах, є координаційний штаб по поверненню додому, на підконтрольну територію України. І там різні державні органи, тож ми звертались до ПФУ і Мінсоц, але поки ні. 

Ви говорили також про оформлення документів, наскільки ситуація з цим оформленням покращилася чи погіршилася для жителів в окупації? 

Нічого не змінилося. Є законопроект, який ніяк не може стати законом, щоб тільки адміністративна процедура була, бо наразі треба подавати в суд. Поки нічого в процедурі не змінилося, вона заскладна, судова. Але люди звертаються, я знаю, наші юристи вторинної допомоги допомагають писати запити, писати заяви.

А як щодо пілотного проєкту про тимчасові посвідчення громадянина?

Його якось неправильно подавали ЗМІ. Ми самі не можемо розібратись, для чого цей документ насправді. Це не те, що його видадуть, і це буде паспортом. Все одно треба приїздити на підконтрольну територію України, отримувати паспорти. Нібито, якщо людина втратила паспорт, втратила документи і не має паспорту РФ, їй з цим документом буде легше виїхати. Але хто сказав, що для окупаційних адміністрацій це буде документ? Тобто, особисто мені з цим документом не все зрозуміло: його видадуть на підконтрольній території України за зверненням, потім його треба передати людині та знайти перевізника, який візьме цей документ. Можна, але це складно. І поки ніхто з цим запитанням не звертався. 

В нас був, до речі, випадок, коли чоловік з Луганщини вийшов з місць позбавлення волі, а його паспорт був у мами у Львівській області. Ну так сталось. Вона йому якось його передала все-таки, але це нелегко.

Говорячи про запити щодо виїзду з окупованих територій, як ви можете допомогти з цим? 

Ми допомагаємо консультаційно, ми не вивозимо, а лише консультуємо, як це краще зробити в залежності від наявних документів, можливостей. По-перше, люди звертаються про виїзд, наприклад, не через Клотилівку-Покровку, а деякі хочуть через треті країни. І тут важливо наявність українського закордонного паспорту, це більш складна процедура. Якщо через Клотилівку-Покровку, то якщо в людини втрачені, наприклад, документи українські і не зроблені документі РФ, людині буде важко проїжджати по території РФ. Людину просто з окупованої не випустять, будуть питання. Ну і в нас питання на Колотилівці-Покровці , якщо людині 19 років і він або вона в окупації не отримали документи українські, то чи пропустят. Там багато нюансів. Так, з будь-яким пакетом документів пропускають, але може люди про це не знають. Ми говоримо про це, про виїзд з тваринами, наприклад. Люди не кидають своїх улюбленців. Недавно пройшло таке повідомлення, ми його поки не можемо на сто відсотків підтвердити. Раніше російська сторона випускала взагалі без документів на тварин, а тепер вони ввели, що треба щеплення і паспорт. Наприклад, зараз я знаю про черги по чотири дні на Колотилівці, бо Росія стала пропускати повільніше, я не знаю, чому. І люди вимушені чотири дні там винаймати житло. Тобто питають про цілий комплекс.

Чи питають люди з окупованих територій щось стереотипне?

Питають, чи буде співбесіда? Так, бо вона є для всіх. Чи будуть, наприклад, відбирати паспорт РФ. На це не мають права, але були ситуації, коли відбирали, але це не прикордонна служба. 

Може почастішали звернення щодо того, чи буде відповідальність за голосування на виборах та за паспорти РФ? Ми розуміємо, що паспортизація значно посилилась і вона аж ніяк не добровільна. Чи переживають люди про це? 

У нас це хвилями такими йде. Зараз менше таких звернень, а восени, напевно, було посилення паспортизації й питали, “чи залишусь я громадянином або громадянкою України?” Навіть не так, питали: як мені вступити знов потім в громадянство України, якщо я отримала паспорт РФ? Ми пояснювали, що ви з нього не виходили, бо Україна не визнає ті паспорти, які отримали на окупованих територіях. Для України це юридично нікчемно. 

Чи буде відповідальність, також питають. І ми відповідаємо: завдання для людини в окупації – це вижити. І якщо неотримання паспорту, загрожує (також є певні межі) життю або якості життя, наприклад, нам казали, що інсулін не видають без паспорту, ну що тут робити? Звичайно, ніякої відповідальності не передбачено. І так само, як і за участь у виборах, якщо ви не берете участь в організації. Тобто якщо ви працюєте на виборчій дільниці, обходите людей з урнами, то це вже 111 ст. Кримінального кодексу. 

На вашу думку, яка мотивація, чому вони це питають?

По-перше, тому що, напевно, щиро вірять, що деокупація буде і думають про своє майбутнє. А по-друге, що пропаганда йде туди, мовляв ви вже не громадянин України. Нам вже казали восени, що під запис на камеру треба було сказати: “Я відмовляюся від громадянства України, беру паспорт Російської Федерації”. Але насправді процедура позбавлення громадянства, вона складна, за запитом людини. Це не в один момент, що ти отримав паспорт РФ і перестаєш бути громадянином України. І цей запис, який відбувся на окупованій території, станом на зараз, він юридично нікчемний. 

Якщо перейти до теми ВПО, яку динаміку щодо прав переселенців ви бачите зараз? 

Щодо скорочення виплат, це звичайно, для людей боляче. Але ці виплати все-таки, на мій погляд, не мають бути пожиттєві. Філософія цих виплат, як на мене, це допомогти стати на ноги людям в перші періоди адаптації. Не всім відмінили виплати, людям з низьким доходом, або людям з інвалідністю – ні. Усім ці виплати не мають бути пожиттєвими. На мій погляд, вони мають платитися найвразливішим, так, як зараз зробили. Може, не досить чіткий алгоритм, хто є тими найвразливішими, бо ця постанова весь час в роботі, доповнюється і знову будуть зміни в цю постанову. 

Цей процес покращення мені здається нескінченним. Наприклад, ми звернули увагу, що люди віком 55+ років – це люди, в яких можливість працевлаштування, скажімо, обмежена. Так що їм може й треба ці виплати залишити довше. Тепер готуються зміни, що таким людям виплати будуть продовжені. Тобто весь час якісь такі шпаринки є. 

22 березня Кабінет Міністрів розширив перелік груп ВПО, які матимуть право отримати допомогу протягом 6 місяців. 

<strong>Люди з окупації питають про пенсії та відповідальність за російський паспорт, – координаторка “Донбас SOS”</strong>
Фото надано ГО “Донбас SOS”

Чи є ще зміни, які були розроблені за вашого сприяння і які можна вже анонсувати?

Це наша багаторічна адвокаційна робота, звичайно, в співпраці з партнерами. В нас з 2017 року почались такі звернення від молодих людей, які з якихось причин не змогли виїхати з окупації і вчилися там, і здобули освіту на тимчасово окупованих територіях і отримали диплом. Вони приїжджають на підконтрольну територію України хочуть працевлаштуватися, а це не диплом, це папірець. Усе, що їм пропонувала держава – вступати на перший курс і вчитись знов. Але є такі фахівці, яких наразі Україна потребує, і вони могли б через якусь процедуру бути корисними економіці України. У нас в минулому році хлопець приїхав з дипломом лікаря гематолога, навіть у онкогематолога. І він хотів працевлаштуватись. Його не брали навіть медсестрою, і він пішов на перший курс Богомольця. З сімнадцятого року ніяких процедур підтвердження не дипломів, а знань і навичок, отриманих на окупованих територіях, не було. Але минулого року прийняли закон, який дозволяє підтвердити знання і навички, здобуті на окупованих територіях. Закон ще не вступив в силу, там буде багато підзаконних актів, але це великий крок вперед. І не тільки для тих, хто хоче виїжджати. Це про майбутнє, це про реінтеграцію. Коли території будуть звільнені, там треба буде комусь працювати, десантами це не вирішити. А що робити з тими людьми, які залишаться там, з тими дипломом, що всіх на перший курс? Це навантаження на бюджет. Тому що прийняття цього закону це такий великий крок адвокаційний. 

Також зараз вже є кваліфікаційні центри, там збирається комісія, і там можна скласти іспити і підтвердити свій фах. Там можна не тільки підтвердити, там можна взагалі зробити так, що людина там вчилась готувати, умовно кажучи, за роликами в YouTube, і вона може взагалі без всіляких папірців скласти іспити в цих кваліфікаційних центрах, отримати сертифікат. Вона кухар, причому може навіть кухар якоїсь вузької спеціальності, наприклад в суши або там піцерію. Таке також можливо підтвердити піти працювати в ресторан або піцерію. Навіть без формальної освіти. Але не всі спеціальності є там, бо ще рамки спеціальності розробляються. 

**

Консультації та юридичний супровід правозахисників – безкоштовний. Вони також забезпечують захист персональних даних від вільного розповсюдження. За первинною консультацією із більш загальних питань звертатися можна навіть анонімно. Водночас, юридичний супровід передбачає надання інформації про себе. Контакти тут. “Ми підходимо адресно до будь якого звернення, бо є нюанси, які характерні саме для цієї людини. І це не про те, що ми просто називаємо норми законів і що слід робити. Ми намагаємось в кожному випадку підходити з точки зору людини”, – резюмує координаторка організації. 

Залишити відповідь