Росія знову воює з електростанціями. Як підготуватися до можливого блекауту навесні та влітку 2024 року

Росія знову воює з електростанціями. Як підготуватися до можливого блекауту навесні та влітку 2024 року

Росія відновила атаки по енергетичній інфраструктурі України та за минулий місяць змогла завдати їй серйозної шкоди. Знову перед українцями постало питання, чи призведуть нові обстріли до блекауту та масштабних відключень світла, як це було наприкінці 2022 — початку 2023 року.

Реальна Газета вирішила нагадати, як підготуватися до можливого блекауту та чим необхідно запастися на випадок відключень електроенергії.

Яка ситуація з енергосистемою зараз

Багато українців очікували, що окупанти знову спробують занурити Україну в темряву минулої зими, повторивши масовані атаки по електростанціях та інших об’єктах енергетичної інфраструктури країни.

Однак, попри побоювання, минулу зиму Україна пережила без відключень електроенергії, що дозволило не переривати опалювальний сезон.

Ситуація змінилася в другій половині березня, коли окупанти під час кількох масованих ракетних ударів зруйнували або завдали серйозних пошкоджень одразу кільком об’єктам генерації електроенергії.

Найбільше дісталося Харківській області, де через атаки росіян було зруйновано щонайменше дві теплоелектростанції.

Через це в регіоні та обласному центрі вже майже три тижні діють графіки аварійних відключень електроенергії. У самому Харкові було обмежено роботу метрополітену та електротранспорту, є перебої з водопостачанням.

Росія знову воює з електростанціями. Як підготуватися до можливого блекауту навесні та влітку 2024 року
Занурений у темряву Харків після ракетних атак росіян наприкінці березня. Фото: Ян Доброносов / Telegraf

Крім цього, через бойові дії проблеми з електропостачанням спостерігаються в Донецькій, Запорізький, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській областях.

За словами міністра енергетики Германа Галущенко, ракетний обстріл 22 березня став одним з наймасштабніших ударів по енергетичній інфраструктурі України з початку повномасштабного вторгнення.

Чи варто чекати блекауту найближчим часом?

За словами низки експертів, останні атаки свідчать про зміну тактики росіян. Зокрема, окупанти стали використовувати високоточні ракети для завдання ударів по об’єктах енергосистеми в менш захищених регіонах країни.

Пошкодження деяких з уже уражених електростанцій настільки великі, що їхнє відновлення можливе лише до початку наступної зими.

Росія знову воює з електростанціями. Як підготуватися до можливого блекауту навесні та влітку 2024 року
Харківська ТЕЦ-5 (теплоелектроцентраль) після ракетної атаки росіян 22 березня 2024 року. Фото з відкритих джерел

Раніше українські офіційні особи заявили, що хоч масштаб збитків, завданих енергосистемі, не настільки великий, він має набагато гірші наслідки, ніж узимку 2022 — 2023 років.

Експерти вважають, що росіяни націлилися на нанесення постійної та непоправної шкоди українській енергетиці.

Генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко заявив нещодавно в ефірі телемарафону, що через останні російські атаки цього літа в Україні може виникнути дефіцит електроенергії.

За його словами, було “уражено кілька типів генерувальних потужностей, велику кількість ТЕЦ, об’єкт гідрогенерації”. Крім того, у прицілі окупантів опинилися мережеві вузли, трансформатори та інші об’єкти інфраструктури.

Коваленко додав, що енергетики працюють над відновленням пошкодженням, але воно може “зайняти місяці й більше”.

Водночас голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та комунальних послуг Андрій Герус сказав, що вплив російських атак поступово пом’якшуватиметься завдяки поєднанню великого експорту електроенергії з країн Євросоюзу, теплої погоди та генерації з відновлюваних джерел енергії.

За словами Геруса, нинішня тепла погода означає, що опівдні сонячна енергія генерує від 20% до 25% енергетичних потреб країни.

А за словами генерального директора компанії ДТЕК Максима Тимченка, сонячні та вітрові електростанції розкидані по всій Україні, що не дасть змоги завдати серйозної шкоди електрогенерації в разі російських атак.

Треба розуміти, що сонячна та вітрова генерація не зможуть покривати потреби країни в електроенергії, а тому потрібно бути готовими якщо не до тотального блекауту, то до довготривалих відключень світла.

Як підготуватися до можливого блекауту

Раніше ми вже розповідали про те, як підготуватися для того, щоб з меншим дискомфортом пережити можливі відключення електроенергії.

Ті рекомендації та поради давалися з урахуванням того, що блекаут міг би статися пізньої осені та взимку, коли населення вкрай залежне від централізованої системи опалення.

На щастя, тепла погода дає змогу тимчасово виключити зі списку необхідних приготувань купівлю тих чи інших предметів, які допоможуть зігрітися під час холодів.

Нижче ми нагадаємо, як підготуватися до блекауту та на що потрібно звернути увагу під час цього процесу.

Подбайте про запас води

Росія знову воює з електростанціями. Як підготуватися до можливого блекауту навесні та влітку 2024 року
Фото: Getty Images

Вимкнення електроенергії призводить до припинення подачі води, адже помпові станції працюють від мережі.

Зима 2022 — 2023 років показала, що використання генераторів та інших джерел енергії не дає змоги підтримувати помпи в робочому стані постійно.

За відсутності можливості поповнити запаси питної води на допомогу прийдуть спеціальні таблетки для очищення води.

Важливо пам’ятати, що після процедури очищення таку воду потрібно обов’язково профільтрувати перед вживанням.

Зазначимо, що простий фільтр можна виготовити в домашніх умовах.

Також слід запастися технічною водою, вона знадобиться вам для побутових потреб. Якщо у вас є вільне місце в будинку або квартирі, не буде зайвим набрати воду в порожні пляшки та бутлі.

Заготовте якомога більше такої води, адже невідомо, скільки триватимуть вимкнення електроенергії в разі блекауту.

Приготуйте щонайменше тижневий запас їжі

Росія знову воює з електростанціями. Як підготуватися до можливого блекауту навесні та влітку 2024 року
Фото: Pixabay

Не менш важливим є забезпечення запасу продуктів харчування, що мають тривалий термін зберігання.

Які продукти можуть зберігатися тривалий час:

  • крупи, сухі каші, сухі супи;
  • м’ясні та рибні консерви;
  • каші з м’ясом у герметичній упаковці;
  • сухарі, галети та хлібці;
  • паштет;
  • дитяче фруктове або овочеве пюре;
  • сушені фрукти.

Якщо в морозну погоду продукти можна банально винести на вулицю, де вони б перебували в природному “холодильнику”, то навесні та влітку так зробити не вийде. Тому перед купівлею деяких продуктів, наприклад, консервів, обов’язково ознайомтеся з умовами їхнього зберігання.

Якщо ви живете в приватному будинку, для зберігання консервів можна використовувати підвал, де температура навіть у літню спеку може бути значно нижчою.

Предмети для розігрівання їжі

За два роки від початку повномасштабної війни чимало українців уже встигли закупитися туристичними пальниками або примітивнішими таганками, в яких використовуються таблетки сухого пального.

Якщо вам дозволяє бюджет, не буде зайвим купити пальник та один або два балони з газом до нього.

Не забувайте про дотримання правил їх зберігання та експлуатації.

Оновіть аптечку та зробіть запас важливих ліків

Можливо, ви, як і багато українців, уже оновили свою домашню аптечку, очікуючи блекауту минулої зими. У такому разі вам, імовірно, знадобиться оновити лише незначну кількість ліків.

Обов’язково подбайте про наявність запасу важливих для вас препаратів, які, можливо, не вдасться купити в аптеках або замовити в інтернеті в разі тривалих відключень електроенергії.

Забезпечте себе альтернативними джерелами енергії

Якщо у вас є повербанк та минулого року ви придбали зарядну станцію або навіть генератор, то цей пункт можете пропустити.

Тим же, у кого немає нічого з перерахованого вище, слід задуматися про придбання якщо не всіх пристроїв, то хоча б повербанка.

Хороший повербанк з великою ємністю дасть змогу довго підтримувати працездатність вашого телефона за умови економної витрати заряду батареї.

Також рекомендуємо вам придбати зарядну станцію, якщо вам дозволяє бюджет. Цей предмет буде особливо корисний людям, які працюють віддалено за ноутбуком або планшетом.

Пам’ятайте також про існування “Пунктів незламності”. Якщо справи підуть зовсім погано, то ви завжди зможете прийти й там зарядити мобільні телефони та інші пристрої.

Що ще можна зробити, щоб пережити блекаут із більшим комфортом

Нижче ми вказали список речей, які з великою ймовірністю знадобляться вам у разі блекауту:

  • ліхтарики (на звичайних батарейках та акумуляторні) ;
  • сірники (запальничка) та свічки;
  • вологі серветки (вони чудово підійдуть для задоволення низки потреб у разі відключення води) ;
  • одноразовий (туристичний) душ;
  • світловідбивний жилет;
  • кишенькове радіо на батарейках;
  • термос;
  • готівкові гроші;
  • батарейки (для ліхтарика та медичних приладів, наприклад, тонометра).

Залишити відповідь