Росія просуває фейк про намір Польщі анексувати західні області України або, як Ілля Кива ділив Україну

Росія просуває фейк про намір Польщі анексувати західні області України або, як Ілля Кива ділив Україну

Уранці 6 грудня колишній депутат Верхової Ради та зрадник України Ілля Кива опублікував у своєму Telegram-каналі пост, де закликав Володимира Зеленського повіситися. На прикріпленій до поста картинці була ялинкова прикраса з чоловічком, який висів на гілці сосни. Ввечері Киву знайшли з простреленою головою на закритій території готелю “Величъ Country Club” у підмосковному селі Супонєво. Колаборант перебрався до Росії менше ніж за місяць до повномасштабного вторгнення і почав ходити на ток-шоу пропагандистів, де став амбасадором наративу про розкол України. Реальна Газета згадує, як Ілля Кива намагався поділити країну. 

Єва Позднякова

Як розділять Україну. Версія Киви

Ілля Кива неодноразово розповідав про план Заходу розділити Україну на три частини. Згідно з планом, південний схід нібито мав приєднатися до Росії, центр залишався б нейтральним, а західні регіони мали б відійти Євросоюзу. В уяві Киви захід України мали б заселяти “єврейські народи”. Цю тезу Кива повторював багато разів. Ось, наприклад, він заявляв, що у його рідній Полтаві більшість людей хотіла б увійти до складу Росії. І такої ж думки нібито дотримуються українці “по Львівську і Тернопільську” області. А решті території буде комфортніше чи то з Угорщиною, чи то з Польщею.

У жовтні минулого року після початку ракетних обстрілів українських електростанцій Кива малював “жагливий” сценарій “гарантованого геноциду”, який має запанувати в Україні: перетворення великих міст на “величезні морозильні камери”, безчинства банд тероборони, зникнення поліції, антисанітарія та хвороби. Нібито після цього в Україну мав зайти “миротворчий контингент з Польщі”, щоб розділити її по “югославському сценарію”. Проте Україна не поринула у світ апокаліптичних фантазій Киви, що не завадило йому продовжувати писати про “галицькі”, “корейські” та “китайські” варіанти розділу України.

Чим далі, тим частіше Ілля Кива згадував Польщу.

“Поляки давно домовилися із Зеленським — заплативши йому особисто, оплачуючи утримання українських біженців і своєю прямою участю у військовому конфлікті, на стороні Київського режиму, проти РФ”, — стверджував він, запевняв, що Львів буде польським і навіть публікував мапу, яка нібито з’явилася у польських ЗМІ.

Росія просуває фейк про намір Польщі анексувати західні області України або, як Ілля Кива ділив Україну

Проте ця мапа виявилася фейком. Ілля Кива публікував її двічі — 25 березня 2022 року та 20 березня 2023 року стверджуючи, що Польща нібито готується до війни з Україною. Проте цю карту показували в ефірі російського телебачення ще у березні 2015 року, тобто за роки до повномасштабного вторгнення.

Будь-яка подія чи цитата ризикувала стати підтвердженням заяв колишнього українського депутата. Так, Ківа заявляв, що “Польща давно готова вести свої війська на територію західної України, щоб згодом залишити її під своїм контролем”.  

Росія просуває фейк про намір Польщі анексувати західні області України або, як Ілля Кива ділив Україну

Але жодних реальних натяків на той момент ані Україна, ані Польща не демонстрували. 22 грудня 2022 року Зеленський зустрівся з Анджеєм Дудою і подякував “за незмінну й потужну підтримку України” в боротьбі за незалежність. Кива використав цю подію як доказ своєї теорії окупації та описав зустріч як підготовку до “повернення польських земель”.

Росія просуває фейк про намір Польщі анексувати західні області України або, як Ілля Кива ділив Україну

У січні та лютому 2023 року Кива змінив риторику. Тепер “розділ України” був потрібен НАТО, яке “вимоталося” у війні з Росією. Колаборант в ефірі одного з пропагандистських ток-шоу заявляв, що Захід змусить Київ сісти за стіл переговорів та наполягатиме на розділі України на західну та східну частину. Приблизно відтоді колишній депутат від ОПЗЖ просуватиме кремлівський наратив “мирних переговорів”. 

А ще Ілля Кива любив маркером розмальовувати мапи в ефірі пропагандистського каналу НТВ, паралельно розповідаючи про “окупацію західних територій” та перенесення Різдва “в угоду Полякам”.

“Але що робити із лівобережною Україною та самим Києвом? Невже вони готові залишити ненависним руським цю родючу землю та цих колись працьовитих людей?”, — запитує Кива у мапи, яку щойно перекреслив.

Схоже на те, що своїми щотижневими театральними постановками в ефірах у пропагандистів Кива намагався заповнити нішу іншого політика — Володимира Жириновського, який задовго до Киви хотів “розділити Україну”.

Навіщо Росія вигадала фейк про намір Польщі анексувати західні області України

Російський диктатор Володимир Путін при нагоді любить повторювати тезу про наміри деяких країн розділити Україну. Нібито Румунія й Польща планують окупувати ті землі, які колись входили в її склад. Фейк про “розділ України” — це продовження ще радянського наративу про “розкол України”, який протиставляв схід та захід країни. Найінтенсивніше тему розколу “качали” під час президентських перегонів 2004 року, де “східний” Віктор Янукович протиставлявся “західному” Віктору Ющенку (хоча сам Ющенко є уродженцем Сумської області). Політтехнологи Януковича навіть творили мапу, де Україна була поділена на три сорти.

Росія просуває фейк про намір Польщі анексувати західні області України або, як Ілля Кива ділив Україну

2014 рік та окупація Криму та частини Донбасу дали сили фейку про долі країни сусідами. Проте після смерті Жириновського, який навіть писав листа в польський МЗС, щоб ініціювати референдум в західних українських областях, фейк про розділ не зник. А у 2022 році цей наратив почав просувати Володимир Путін, російські чиновники різних рівнів, Олександр Лукашенко та біглі українські політики типу Іллі Киви чи Миколи Азарова.

Приводом для нової хвилі поширення фейку може будь-яка подія: візит українських посадовців у Варшаву, візит польської делегації в Київ, призначення чи скасування українським біженцям в Польщі виплат, передача Україні зброї перенесення релігійних свят на інші дати тощо. Якщо підходящого привода нема, його вигадують.

Фейки про Польщу — це спроба розварити Україну з її союзником, загостривши складні моменти в минулому чи сьогоденні. Проблеми з українським зерном чи подіями 1940-х років на Волині Росія роздмухує як в українському, так і в польському інфопросторі. У такий спосіб Кремль намагається підривати готовність союзників продовжувати підтримувати Київ.

“Ця нова інформаційно-пропагандистська “хвиля” істерії щодо нібито агресивних планів Польщі спрямована на руйнування українсько-польської єдності та скасування підтримки України”, — пише Центр протидії дезінформації про одну із заяв Киви.

До того ж Росія часто звинувачує інших в тому, що робить сама. В такому випадку — це окупація чужих територій. Але не фейкова, як у випадку з Польшою, а цілком реальна, яка триває вже 9 років. На відміну від Росії, у Польші є повагу до недоторканості кордонів інших країн.

То навіщо Ілля Кива розганяв фейк про розділ України країнами-сусідами? Скоріше за все, він відпрацьовував кремлівський наратив про нібито неминучу поразку України та втрату нею державності. Проте напевне ми вже не дізнаємося — Кива вже нічого не розкаже. 

Залишити відповідь