Удар українського HIMARS міг знищити в окупованій Лантратівці на Луганщині гуртожиток із робітниками з Новосибірська, які приїхали рити окопи та будувати укріплення для військових. Угруповання “ЛНР” спробувало видати смерть росіян за загибель місцевого населення.
Про це свідчать дані OSINT-розслідування. Таких самих висновків дійшли журналісти “Радіо Свобода”.

Село Лантратівка знаходиться за 20 кілометрів від російського кордону та за 30 від українських позицій. В угрупуванні “ЛНР” стверджують, що 16 грудня будівля місцевого гуртожитку була зруйнована попаданням кількох ракет HIMARS. Там нібито загинули 11 мирних жителів, а 17 людей зазнали поранень.

8 січня пропагандист Анатолій Шарій опублікував ролик, знятий у актовій залі лантратівської школи до українського удару. Він стверджував, що масова загибель компактно поселених росіян на окупованій території трапляється не вперше і проілюстрував свій приклад з Лантратівки. В іншому посту Шарій уточнив, що йдеться не про військових, а про мирних жителів. Щоправда, пропагандист стверджував, що робітники на відео приїхали з окупованої території. Однак це неправда: здебільшого йдеться про росіян, які приїхали на окуповані території заробити.

Таких робітників набирали за оголошенням в інтернеті та обіцяли платити до 210 тисяч рублів на місяць. Росіяни, які поїхали на Донбас заробити, викладають у соціальні мережі свої фотографії в ними виритих окопах. Одне таке фото мешканець одного з російських регіонів Уралу зробив у кілометрі від Лантратівки. Окопи на цих фото видно і на супутникових знімках. Як випливає з даних сервісу Planet.com, вони з’явилися не раніше 15 листопада і пізніше 5 грудня.


Журналісти зв’язалися з цією людиною, і вона підтвердила, що приїхала до Луганської області на заробітки. Частина робітників жила безпосередньо в Лантратівці, а частину на території РФ щодня возили на роботу автобусом. Загинули люди, які залишалися постійно на окупованій території. Росіянин стверджує, що офіційно визнано загибель лише 11 осіб, хоча всього загинуло 84 особи. Підтвердити цифру у 84 загиблих з інших джерел Радіо Свобода не вдалося.

Крім того, цей росіянин стверджує, що фірма “БудКом”, яка наймала його копати окопи, не повністю заплатила за роботу. Наразі, за його словами, роботи призупинено через небезпеку обстрілів.
On this video another worker says that people of different professions gathered together to dig trenches – from carpenters to plumbers. “Where the f**k are we?” – narrator asks. In Ukraine, guys, so watch yourself. pic.twitter.com/71xzYpkRjk
— Mark Krutov (@kromark) January 10, 2023
На ще одному фото з окопів, які зводили росіяни, деякі робітники ходили зі зброєю.

Журналісти зазначають, що наразі немає парного визначення того, чи можна вважати такого роду “підрядників” “легітимними військовими цілями”. З одного боку, вони не військові, а з іншого — їхня діяльність безпосередньо підтримує військові дії.
Нагадаємо, Реальна Газета сумнівалася, що твердження “ЛНР” про те, що внаслідок удару було зруйновано житло місцевих. На опублікованих фотографіях зруйнований будинок не схожий на житловий. Він нагадує промислове приміщення чи казарму. Наприклад, на одній з фотографій видно досить стару дошку оголошень.