Кого насправді Кремль поставив відповідальним за «референдум» в «ЛНР»

Кого насправді Кремль поставив відповідальним за «референдум» в «ЛНР»

Забезпечувати результати голосувань у проблемних регіонах – фах Владіслава Кузнєцова, російського чиновника, якого поставили «першим віце-прем’єром ЛНР». Він був першим призначенцем з РФ цього року, коли й почалася бурхлива підготовка до «референдуму про входження ЛНР» до складу РФ.

Окупаційна адміністрація 20 вересня повідомила, що «референдум про входження ЛНР до РФ» проведуть з 23 до 27 числа цього місяця, тобто вже через пару днів. «Голова народної ради ЛНР» Денис Мірошніченко намагається переконати, що «референдум – це ініціатива жителів, а не примха політиків».

Однак головним організатором незаконного «референдуму» і відповідальним за результат насправді є громадянин РФ, якого ще у червні призначили «першим віце-прем’єром ЛНР», – Владіслав Кузнєцов.

Велике дослідження Центру публічних розслідувань про російських чиновників, що їх прислали працювати до окупованого Луганська, готувалося наприкінці серпня. Тоді процес підготовки до незаконного «референдуму» на окупованих територіях було нібито призупинено. Але логіка призначення Кузнєцова все одно неподільно пов’язана саме із майбутнім «голосуванням».

Хто такий Владіслав Кузнєцов

Невдовзі після призначення Владіслава Кузнєцова «першим віцепрем’єром лнр» Сполучене Королівство Британія додала його в санкційний список. Той у звичній вже для російських посадовців манері весело відповів, мовляв, «якщо це оцінка моєї роботи, то дякую». Каже, «приємно».

Кого насправді Кремль поставив відповідальним за «референдум» в «ЛНР»
Владіслав Кузнєцов за часів роботи віцегубернатором у Кургані. Фото – Оренбург Медиа

Насправді ж, мабуть, не такі вже і приємні європейські санкції для Кузнєцова, адже він полюбляв бувати в Європі, і навіть працював там певний час. А отже ймовірні складнощі з відвідуванням цивілізованого світу можуть бути для нього відчутними.

Призначення цього посадовця пройшло доволі тихо на відміну від наступних. Тим не менш його згодом представляли як держуправлінця, колишнього віцегубернатора Курганської області. Він дійсно обіймав цю посаду, але портрет варто починати з іншої роботи – в корпорації «СИБУР».

«СИБУР» («Сибірсько-Уральська нафтогазохімічна компанія»), одна з найбільших російських груп компаній, належить олігарху Леонідові Міхельсону, який веде справи з давнім другом президента РФ Путіна – Геннадієм Тимченком. Ця робота і стала трампліном для Кузнєцова, який працював на керівних посадах у низці компаній, що входять до корпорації «СИБУР», зокрема, очолював у другій половині 2000-х представництво «СИБУР-Європа ЛТД» у Швейцарії.

Кого насправді Кремль поставив відповідальним за «референдум» в «ЛНР»
В Державному зібранні – Курултаї Республіки Башкортостан Кузнєцов представляв, звісно, партію “Єдіная Россія”. Скріншот

Та цікавіше було на батьківщині. З посади гендиректора «Поліеф» (підприємство в Уфі, Башкортостан, входить до корпорації «Сибур») Кузнєцов балотується до Державного зібрання – Курултая Республіки Башкортостан. І стає депутатом – за списком «Єдіной Россіі», звісно. Це, у 2013 році, був пробний, так би мовити, похід у політику.

Справжнім виходом на велику арену стало призначення Кузнєцова віцегубернатором Курганської області в 2019 році. Ця посада з’явилася в штатному розкладі напередодні призначення Кузнєцова, і зникла одразу після його звільнення.

Кризовий менеджер для «проблемного губернатора»

Річ у тім, що Курганська область після обрання губернатора Вадима Шумкова «перейшла до розряду проблемних регіонів», розповідав політтехнолог Андрій Ткаченко виданню «Медіазона» (він коментував ситуацію, до якої ми дійдемо трохи згодом). А Кузнєцова, скоріш за все, приставили туди «вирішувати» різні питання. 

Кого насправді Кремль поставив відповідальним за «референдум» в «ЛНР»
Кузнєцов – замгубернатора Курганської області. Фото Оренбург Медиа

Передусім, кидаються в око такі дві історії. Влітку 2020 в Росії проходило голосування за поправки до конституції, більше відомі як «обнулєніє Путіна». Тобто громадяни мали висловитися за зміни, які б дали можливість президенту РФ балотуватися на новий термін. Активісти в Кургані оприлюднили телефонні перемовини, де керівникам районів дають вказівки, скільки відсотків підтримки Путіна треба приписати в підсумку.

Чиновник з голосом, схожим на Кузнєцова, якого співрозмовник називає Владиславом Гарієвічем (саме так звуть Кузнєцова), каже главі одного з районів «додати відсотків 10-12 по голосуванню» і закликає «зрозуміти наслідки всієї цієї шняги»:

– Якщо ми не досягнемо цільового показника, реакція буде най-найсумніша. Вона буде сумна для губернатора, для мене і для керівників тих районів, які не показали результат. Я не лякаю, я доношу, що бувало в ключових випадках по важливих електоральних кампаніях, коли люди не виходили на якийсь результат, – каже він.

Явка не дотягнула до 60%, але більшість бюлетенів таки були «за» поправки. Голови районів, чиї голоси були на записах, судилися з автором відео через «хибно сприйняте ним почуття справедливості», але сам віцегубернатор Кузнєцов промовчав. І він залишився на посаді – вочевидь, результат влаштував Москву.

Замість повернення до Москви – призначення до «ЛНР»

Інший показовий епізод за участі Кузнєцова стався за рік, у липні 2021-го. Після дострокової відставки голови обласного центру депутати міської думи мали обрати нового голову.

Тимчасово виконуюча обов’язки голови Кургана не отримала більшості голосів. Проти неї голосували комуністи і «справедливороси», але також і дехто з «Єдіной Россіі». Тоді всім, крім фракції ЄР наказали залишити зал засідань, а з «єдиноросами» приїхав «проводити бесіду» віцегубернатор Кузнєцов. Вже о 7-й вечора відбулося «правильне» голосування.

Кого насправді Кремль поставив відповідальним за «референдум» в «ЛНР»
Кухнєцов – майстер переконнання проведення “правильних” голосувань. Фото – УралПолит

Також успішно він провів і вибори до держдуми РФ у вересні 2021-го. А в грудні пішов з посади віцегубернатора і планував нібито перебратися до Москви. На початку 2022 року з’являлися повідомлення, наче Кузнєцов пройшов погодження на посаду губернатора в Оренбурзі, та цього не сталося. А сталось призначення в «ЛНР».

Читайте також: Росія посуває місцевих та призначає своїх на посади «міністрів ЛНР» та їх заступників

Виходячи з попереднього досвіду, легко уявити Владислава Кузнєцова в ролі головного організатора «референдуму про входження лнр до складу РФ» на окупованій території.

Та водночас як фахівець в керівництві хімічними підприємствами він також міг би згодитись окупантам для можливого запуску хімпрому на нових окупованих територіях, якщо їх відновлення визнають доцільним. Адже там розташовані сєвєродонецький «Азот», рубіжанська «Зоря» та лисичанський НПЗ (останній належить «Роснєфті»), підсумовує Центр публічних розслідувань.

Утім, перспективи запуску хімпрому на тимчасово окупованій території Луганської області наразі є примарними. Тож головним завданням для Кузнєцова буде «вийти на якийсь результат» у «ключових випадках по важливій електоральній кампанії».

Залишити відповідь