Цивільне цифрове озброєння на марші

Цивільне цифрове озброєння на марші

Цивільне цифрове озброєння на марші

Корупція в армії та креативні рішення в громадах, кібер-анексія Криму та як пройти конфлікт, зберегши відносини. Міжнародний Personal Democracy Forum (Форум особистої демократії) пройшов днями у Харкові. “РГ” розповість, чому це – важливо.

Олександр Бєлокобильський, “РГ”

Зміни у суспільстві можуть йти «згори» – це нові закони та зміни старих, створення та скасування держустанов тощо. Та вони неможливі без контролю, підтримки а подекуди коректив «знизу» – від громадянського суспільства. Крім того, для багатьох змін навіть не потрібне втручання держави, питання можна вирішувати шляхом об’єднання небайдужих людей.

Саме інструменти для громадських організацій були головною темою дводенного Personal Democracy Forum-2018, який проходив 25-26 жовтня в Харкові.

Чому навчали на Форумі

Киянин Павло Калюк займається створенням спільнот за місцем життя людей. Він згоден, що люди у багатьох будинках вже обговорюють питання які їх турбують, – зокрема, створюючи домові чати в месенджері Viber. Та це інструмент недосконалий:

– По-перше, часто в обговореннях у таких чатах важливі речі губляться, і потім згадати і знайти їх неможливо. По-друге, я говорю про дещо більший масштаб, закликаю не обмежуватися питаннями окремого будинку. Наприклад, якщо взяти Оболонь, – це питання збереження історичної спадщини, архітектурного обличчя району. Або ж (це усюди) контроль за ремонтом доріг, висадженням дерев та знесенням сухих. Для цього й поорібні такі об’єднання у спільноти, – говорить Павло Калюк.

Серед тем воркшопів на Форумі йому, каже, найцікавіше було, – як активізувати людей, як зробити, щоб вони відійшли від позиції споживача, який очікує, що за нього все зробить хтось.

Форум присвячений «Civic tech (civic technology)» – тобто застосуванню технологій у комунікації громадян з державою, а також між собою з метою змінення суспільства. І технології маються не увазі не лише цифрові, а й соціальні.

Доповідачі ділилися досвідом у форматі TED-виступів та проводили тренінги з трьох тематичних напрямків – Ре:формування держави | Ре:формування спільноти | Ре:формування себе. Учасників було понад 200 з усіх регіонів України, спікерів – понад 20 з України та з-за кордону: Канада, Іспанія, Польща, частково визнаної держави Косово, Румунія, Молдова, Вірменія, Грузія.

Зробити політику прозорою

– Для нас це дуже цінний досвід. Це фокус-група, яка показує запит людей, чого вони чекають від нашої системи. Особливо я радію, коли нам ставлять «незручні» запитання та критикують нашу розробку, – каже координаторка кампаній Громадського Руху ЧЕСНО Олександра Кузіва.

Цивільне цифрове озброєння на марші
Координаторка кампаній Громадського Руху ЧЕСНО Олександра Кузіва

Вона представляла PolitHUB.org – доробок руху ЧЕСНО, систему, в якій систематизовані дані про українських політиків та політичні партії. Зокрема, можна відслідкувати, як змінювалася позиція політиків стосовно певних питань, довідатися, чи фігурували вони в корупційних скандалах, чи помічені у кнопкодавстві, чи прогулюють засідання у ВР. Найбільш наповнені зараз персоналії потенційних кандидатів на наступних президентських виборах, а також депутатів Верховної ради теперішнього VIII скликання. На черзі наповнення даних про депутатів місцевих рад.

Про партії – така сама історія: ЧЕСНО обробляє декларації, які партії надають до НАЗК, зводять дані у діаграми, на яких видна структура фінансування та витрат партій. Робота колосальна: з НАЗК отримують дані і на папері, і у файлах Word, PDF – все це треба привести до єдиного знаменника, систематизувати, аби дати користувачам можливість отримати повну й достовірну інформацію.

– Ми хочемо, щоб люди робили вибір не емоційний, а усвідомлений. За умов надлишкового потоку інформації навіть тим, хто хоче розібратися, це важко зробити. Для них буде допомогою PolitHUB.org. Якщо корупційний скандал – то лише справжні журналістські розслідування. Ми використовуємо дані журналістів «Наші гроші», Bihus.Info та «Схеми», – розповідає Олександра Кузіва.

Діалог через лінію розмежування

– Оскільки я є медиаторкою, фасилітаторкою діалогів, мене передусім цікавили теми, пов’язані з ефективною комунікацією між людьми, особливо в ситуації конфлікту, – каже Ольга Дацко.

Вона з цікавістю відвідала воркшоп своєї колеги з Польщі Катажини Мрочек, а також сама з колегами провела майстер-клас на вельми чутливому для українського суспільства матеріалі. Пані Ольга представила платформу «Донбаський діалог», створену для підтримання та розвитку зв’язків між людьми з обох боків лінії розмежування.

Цивільне цифрове озброєння на марші
Стартова сторінка сайту “Донбаський діалог”

– Ми розповіли про практику таких онлайн-діалогів, які відбуваються вже чотири роки і дозволяють їх учасникам обговорювати найгостріші теми, зберігаючи безпеку і конфіденційність. Для учасників майстер-класу ми змоделювали такий онлайн-діалог і вони змогли отримати новий досвід участі в такій комунікації, а потім поділитися враженням, – розповідає Ольга Дацко.

Те, що на такі воркшопи приходило до 40 людей, пані Дацко вважає свідоцтвом зацікавленості у вдосконаленні та розвитку стосунків щ різними людьми, навіть із тими, хто не є твоїм однодумцем.

– Запит на технології діалогів та медіації, які були представлені на Форумі, існує в усій Україні, включно і з підконтрольними урядові територіями Донецької та Луганської областей. Там живе багато переселенців, які особливо відчувають тиск війни. Війна скінчиться, а нам треба буде будувати свою країну далі. Найскладніша і дуже важлива справа – відновити і зміцнити відносини між людьми, яким далі жити разом, – вважає Ольга Дацко.

Зміни? Починай з себе

Керівниця Східноукарїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» Олена Розсказова вважає одним з важливіших моментів Форуму – спрямованість на «реформування себе» учасниками.

– Мені здається, це дуже важливо – допомогти навчитися не перекладати відповідальність на інших, а навпаки, надати людям інструменти для змін суспільства (наприклад, IT-засоби протидії корупції: DOZORRO, E-data, міські сервіси). Взагалі форум був дуже різноплановий. Теми – від кібер-анексії і формування нової хвилі журналістики до креативних рішень для громад та імпакт-інвестування. Найголовніше – це саме практична інформація, зокрема, й у запозичена із зарубіжного досвіду, – говорить Олена Розсказова.

Саме практичну спрямованість відзначає й інша учасниця Форуму, Олена Копіна з «Лабораторії мирних рішень». Це, каже вона, інтенсивний огляд новітніх технологій, які усувають уявлення про владу як «десь нагорі», «від нас ніщо не залежить».

Цивільне цифрове озброєння на марші
Олена Копіна, медіаторка та фасилітаторка діалогов, “Лабораторія мирных рішень”

– У концепції Форуму зроблений акцент на зв’язку соціальних і особистісних змін. Мені здається це важливим, бо зміни в країні потрібно починати з себе. Мало опанувати технічну сторону питання, освоїти додаток у смартфоні або в ноуті, – треба напрацьовувати навички ефективної «живої» комунікації, роботи з конфліктами, розвивати емоційний інтелект. Важливо навчитися бачити і чути «інших», – підкреслює пані Копіна.

Форум об’єднує регіони України, каже вона. Лідери з різних територій, обговорюючи місцеві проблеми, бачать, що вони спільні – і в Донецькій, Луганській областях, і в Полтавській, і в Закарпатській. Крім того, це – посилення контактів між українськими організаціями та окремими лідерами, між вітчизняними та зарубіжними партнерами.

– Форум особистої демократії – це для мене, та й для решти учасників, можливість порівнювати різні кейси, знаходити нюанси, властиві твоєму регіону, відзначати спільні риси в досвіді, критично оцінюєш застосування технології й надихаєшся на створення нових, – говорить Олена Копіна.

Залишити відповідь