ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють

Заробить на ньому мільярдер-телемагнат із Пітера з українським прізвищем, власник «Триколор ТВ»

Про плани безкоштовної роздачі супутникових приймачів окупанти заговорили ще наприкінці 2022 року. Під це створили нову фірму-оператора супутникового мовлення – ООО «Русский Мир». І пообіцяли до кінця 2023 року кожному бажаючому на тимчасово окупованих територіях надати безкоштовний пакет телеканалів. Спливло півроку. Що ж відбувається із цим проєктом?

Олександр Білокобильський, «РГ»

Комплекти супутникового ТБ дійсно встановлюються користувачам на тимчасово окупованій території. Але темпи не відповідають очікуванням Москви. І просто зараз на ТОТ Луганської області росіяни намагаються з’ясувати масштаби розриву між очікуваннями та реальністю, а також визначити, скільки ще супутникових антен треба буде встановити. Про це свідчать документи окупаційної адміністрації «ЛНР», які отримала редакція «Реальної газети».

Наприкінці травня «тимчасово виконуючий обов’язки глави ЛНР» Леонід Пасічник підписав доручення «главам міст та/або районів республіки» збирати та обліковувати заявки на встановлення супутникових комплектів. У документі перелічені критерії для заявників:

  • відсутність стійкого цифрового ефірного сигналу;
  • наявність альтернативного супутникового ТБ «Горинич», що приймає українські канали (насправді це не бренд приймачів і не назва оператора, а народна назва «тарілки» з трьома «головами»-конвертерами для прийому сигналу з трьох супутників. Та «глава ЛНР» цього не знає. – РГ);
  • близьке розташування до лінії фронту і доступ до українських ЗМІ;
  • приналежність до соціально незахищених груп населення.
ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Глава окупаційної адміністрації «ЛНР» Леонід Пасічник вимагає звітів про заявки на «Русскій Мір» щомісяця

Заявки насправді місцеві окупаційні адміністрації приймали ще з грудня, але їх просто передавали до ООО «Русский мир», не нотуючи собі точну кількість і тим паче особистих даних бажаючих. Тепер треба буде записувати ці відомості й собі, а також спробувати з’ясувати дані стосовно вже переданих заявок – для звіту.

Теперішня активізація на цій ділянці інформаційного фронту пов’язана із скаргами на довге очікування супутникових комплектів користувачами (на ТОТ і Донецької, й Луганської області). А також із візитом із цього приводу до Луганська віце-прем’єра РФ Дмітрія Чєрнишенко.

Але для тих, хто пропустив початок історії, почнімо розповідь від осені 2022.

Хто транслює «Русский Мир»?

Сайт супутникового телебачення «Русский Мир» заточений передусім на прийом замовлень на встановлення комплектів. Заявку можна лишити просто з головної сторінки:

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Головна сторінка сайту «Русского міра». Скріншот

У розділі «Про компанію» відомостей небагато. Лише про те, що проєкт стартує в грудні 2022, та про його підтримку з боку Общєроссійского Народного Фронта. Тобто власне з’ясувати хоча б назву компанії звідти неможливо. Та на диво повну інформацію ми знаходимо через сервіс Whois, який дозволяє встановити, кому належить той чи інший сайт. Попри можливість приховати ці дані, власники домену rusmirtv.ru вирішили не ховатися.

Так ми дізналися, що сайт зареєстрований російським ООО «Русский Мир» (індивідуальний податковий номер 9403000056) 18 жовтня 2022 року о 8:02 ранку.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Інформацію про власника доменного імені ми дізналися завдяки сервісу Whois. Скріншот

Наявність індивідуального податкового номеру (ІПН) дуже спростила нам подальші пошуки, адже компаній зі словами «Русский мир» у РФ вистачає. А маючи податковий номер, ми безпомилково знайшли потрібну нам фірму. Дійсно, така компанія зареєстрована у тимчасово окупованому Луганську на вул. Леніна, 36-а. І що найдивніше – зареєстрована вона саме 18 жовтня, у той самий день, коли о 8-й ранку зареєстрували її сайт.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Компанію зареєстрували 18 жовтня 2022. Скріншот

З’ясували ми і ім’я засновниці цього ООО «Русский Мир» – Аліна Борісовна Панова – разом з її особистим ІПН (780207444482), але до пошуків, пов’язаних із нею, ми повернемося пізніше. Зараз – про те, що вже за 10 днів після реєстрації «Русскій мір» почав трансляцію через супутник.

Вихід на супутник за 10 днів після реєстрації ООО

На профільному форумі Tele Sat INFO 28 жовтня повідомляли як новину дня, що почав мовлення новий супутниковий пакет «Русскій мір». Ішлося, що прийом доступний по всій європейській частині РФ, у її східній частині та в деяких країнах Європи.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Одне з перших повідомлень про початок мовлення пакету «Русскій мір». Скріншот

Також у повідомленні зазначалося, що в другому пакеті прописуються дев’ять порожніх на той момент каналів RusMir від 1 до 9. Весь пакет на кінець жовтня транслювався відкрито, без кодування, і був доступний для прийому на будь-якому супутниковому приймачі.

Спільнота сприйняла новину з ентузіазмом, звичайно. Адже отримали у відкритому вигляді два російських внутрішніх мультиплекси, в складі яких «Первий канал», «Россия 1» та «Матч!», які у всіх інших супутникових пакетах транслюються у кодуванні і недоступні для прийому на сторонні (не від оператора) ресівери.

Представники Tele Sat INFO спробували з’ясувати, хто ж є оператором цього пакету, у оператора супутника «Експресс-АТ1», з якого здійснюється мовлення, – в російського держпідприємства «Космическая связь». Це було 1 листопада. Цікаво, що там їм фактично нічого не відповіли: «Прямих відносин з «Русским миром» не маємо, хто є мовником, не можемо дати інформацію».

Кремль підтримує мовника без ліцензії

Окупаційна адміністрація «ЛНР» на місця повідомила про створення мовника «Русский мир» лише за місяць, наприкінці листопада. «Мінзв’язку і масових комунікацій ЛНР» доручило «главам» міст і районів складати списки бажаючих отримати безкоштовні «тарілки» 25 листопада 2022. У документі йшлося про встановлення 20 тисяч таких комплектів.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Перша сторінка листа «Мінзв’язку ЛНР»

І вже на початку грудня пішли повідомлення про проєкт на пропагандистських ресурсах. З бадьорими звітами та відгуками перших щасливчиків. Ті ледь не зі сльозами радості кажуть, що тепер можуть дивитися «Россию 1» та «Луганск 24» в Станиці Луганській.

Далі в грудні був запущений колл-центр із запису бажаючих, в середині місяця запрацював і сайт оператора пакету «Русский Мир». Та найцікавіше, що ліцензії на діяльність у сфері супутникового мовлення ООО «Русский мир» так і не одержало досі. Згідно до даних на сайті Федеральної служби з надзору у сфері зв’язку, інформаційних технологій та масових комунікацій (Роскомнадзор), у цієї компанії наявні лише дві ліцензії. Одна – на трансляцію телеканалу «Крим 24», друга – на «Радіо Крим», і обидві – на трансляцію у кабельних мережах. Не з супутника.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
ООО «Русскій Мір» отримало лише дві ліцензії, і обидві – не на супутникове мовлення. Скріншот

Таким чином, посадовці у Москві та у окупаційних адміністраціях сприяють діяльності абсолютно незаконного навіть з точки зору законів РФ мовника?

Куди ведуть ланцюжки ліквідацій

Як нам уже відомо з наведеного вище листа «міністерства зв’язку і масових комунікацій ЛНР», рішення про створення ООО «Русский Мир» прийняли за результатами нарад із адміністрацією президента РФ та Мінцифри Росії. Тож рішення про створення в Луганську мовника для тимчасово окупованих територій приймалося на найвищому рівні.

Тому не дивно, що очолила нове підприємство російська громадянка. Аліна Борісовна Панова, дізналися ми з відкритих джерел, із Санкт-Петербургу. У її бекграунді – жодного натяку на роботу із медіа. У системах пошуку бізнес-інформації вона фігурує як колишня засновниця і керівниця пітерського ООО «Логитекс», що спеціалізувалося на діяльності зі складування та зберігання.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Аліна Панова раніше була завскладом. Скріншот

Це підприємство базувалося у передмісті Санкт-Петербургу. З великою вірогідністю Аліна Панова була підставною особою, тобто вона не була справжньою власницею цього товариства з обмеженою відповідальністю. На користь цього говорить низка обставин.

Після півтора року роботи у травні 2020 керівницею «Логитексу» стає така собі Марина Шрамкова, а на початку серпня компанія переходить у стадію ліквідації. Це важлива обставина, бо того ж 20 травня 2020 Шрамкова стає директоркою ще одного ООО «А-Логистика», розташованого за майже тою самою адресою, м. Санкт-Петербург, селище Петро-Славянка, Дорога на Петро-Славянку, б. 3, тільки літера не АБ, а А.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
«Логітекс» та «А-Логістика» базувалися за фактично одною адресою. Скріншот

Обидві компанії мали доволі непогані фінансові показники, до банкрутства не прямували. Але ж ув один день, 7 серпня 2020 із однією керівницею Мариною Шрамковою і «Логитекс», і «А-Логистика» входять у стадію ліквідації.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Керівницею «Логітексу» напередодні ліквідації стала деяка Марина Шрамкова. Скріншот
ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Компанія «А-Логістика» синхронно з «Логітексом» отримала ту саму керівницю і в один день почала ліквідацію. Скріншот

Це вказує на спорідненість двох структур. І наші подальші пошуки були саме по зв’язках ООО «А-Логистика». Ліквідатором цього підприємства став Константін Алєксандровіч Пашков. Раніше він керував АО «Медиа Холдинг», яке наразі ліквідується.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Через ліквідатора ООО «А-Логістика» пов’язане з медійною структурою – АО «Медіа Холдінг». Скріншот

«Русскій Мір» споріднений з «Триколор ТБ»

Ліквідатором «Медиа Холдингу» значиться Алєксєй Валєрьевіч Юшин, який також виступав у якості ліквідатора іншого підприємства – ООО «ФАН-МЕДИА», що спеціалізувалося на телевізійному мовленні.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Ліквідатор «Медіа Холдінгу» також займався ліквідацією ООО «ФАН-МЕДІА». Скріншот

А засновником цього «ФАН-МЕДИА» було Закрите акціонерне товариство «Первий ТВЧ», яке є телекомпанією, що спеціалізується створенням каналів для кабельного та супутникового ТБ. Їй належить півтора десятки телеканалів і ще більше транслюється на правах дистриб’юції.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Через історичні зв’язки директорки й засновниці ООО «Русскій Мір» нова компанія виявилася спорідненою з однією з найбільших телекомпаній РФ. Скріншот

У свою чергу ЗАО «Первий ТВЧ» входить до групи компаній GS Group, яка займається виготовленням і встановленням супутникових антен і ресіверів, які сама ж і виготовляє у Санкт-Петербурзі та у Калінінградській області. Президентом і головним власником GS Group є Андрєй Ткаченко. Його ж називають головним власником найбільшого російського оператора супутникового телебачення «Триколор ТВ».

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Шукати докази зв’язку «Пєрвого ТВЧ» та GS Group майже не довелося. Скріншот

«Той факт, що саме Ткаченко володіє «Триколор ТВ», завжди був очевидний для ринку, та в «Национальной спутниковой компании» (юридична особа, яка є власником марки «Триколор ТВ». – РГ) цього ніколи не визнавали», – писав російський Forbes у квітні 2020. Що компанія таки належить йому, стало відомо в ході скандалу під час розділу майна з колишньою дружиною, про це розповідала Фонтанка.Ру.

Зв’язок зареєстрованого в Луганську ООО «Русский Мир» із GS Group та власником «Триколор ТВ» пояснює і наявність власних ресіверів для прийому супутникового сигналу, і сприяння проєктові на найвищому рівні, і відсутність ліцензій на супутникове мовлення. Адже насправді мовником може виступати саме «Триколор ТВ», у якого ліцензії наявні і який мовить саме з того супутника, з якого передається сигнал «Русского Мира» – «Експрес-АТ1».

Що відбувається із «Русскім Міром» зараз?

У листопадовому листі «міністерства зв’язку ЛНР», який ми наводили вище, йшлося про встановлення на ТОТ Луганської області 20 тисяч комплектів супутникового ТБ. У повідомленні на Телеграм-каналі глави окупаційної адміністрації «ЛНР» Леоніда Пасічника ідеться про встановлення 155 тисяч комплектів на всіх тимчасово окупованих територіях – Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, а також АР Крим.

Якщо ресівери та «тарілки» встановлюють безкоштовно, значить, хтось за це вже заплатив. На сайті держзакупівель РФ не вдалося знайти тендерів за участі ООО «Русский Мир», «Первого ТВЧ» або «Національной спутніковой компаніі» (це компанія, якій належить «Триколор ТВ»). Також на сайті не знайшлося закупівель за запитом «спутникового телевизионного», які б відповідали тимчасово окупованим територіям і були б належного масштабу.

Водночас немає сумніву, що на проєкт були якимось чином виділені державні кошти РФ. І судячи з динаміки (скарги на довге очікування обіцяних супутникових систем), із фінансуванням були певні проблеми.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Для прикладу: вартість одного супутникового комплекту становить 10 тисяч рублів. Скріншот

Вартість одного комплекту супутникового телебачення, придбаного бюджетним коштом в РФ, становить 10 тисяч рублів. Відповідно, 155 тисяч таких комплектів коштуватимуть аж 1,55 мільярда рублів. Ці кошти треба освоювати, і то якнайшвидше.

Тому не дивно, що після травневого візиту до Луганська віце-прем’єра РФ з питань цифровізації Дмітрія Чєрнишенко «адміністрація глави ЛНР» почала смикати підлеглих у місцевих окупаційних адміністраціях. Мовляв, давайте списки бажаючих встановити «Русскій Мір»!

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Від місцевих окупаційних адміністрацій вимагають списки бажаючих на безкоштовний «Русскій Мір»

Та найсмішніше в усій цій історії з супутниковим ТБ для тимчасово окупованих територій те, що сигнал уже від лютого закодований. Для прийому «Русского Мира» потрібен спеціальний ресівер. І використання цього обладнання компанія забороняє за межами ТОТ. Тож усі ті, хто за межами тимчасово окупованих територій радів у жовтні 2022 халявному каналу «Матч!» та сподівався на незакодовані розважальні канали, опинилися в прольоті. У цьому є певна іронія: «Русский Мир» доступний лише на окупованих територіях – навіть у РФ його неможна отримати.

Чи чекають санкції на «Триколор ТВ» та його власника?

Ну і головне. Поки міста і села на ТОТ лежать у руїнах, людям нема де жити, нема де працювати і за що купувати їжу, окупанти замість допомоги та відновлення територій 1,5 мільярди викидують на пропаганду. І це вартість тільки антен із приймачами – а ще ж колосальні витрати власне на супутникове мовлення.

Та висновок цієї історії не лише про мораль (чи то ліпше сказати аморальність) підходу Кремля до окупованих територій. У сухому залишку маємо ще й питання про санкції. Непублічне акціонерне товариство (рос. – НАО) «Национальная спутниковая компания», яка діє під брендом «Триколор ТВ», попри багаторічну трансляцію пропагандистських каналів не перебуває під європейськими санкціями. І навіть використовує потужності супутника французької компанії Eutelsat – Eutelsat 36B.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Пропагандистські канали пакету «Триколор ТВ» транслюються, зокрема, через французький супутник Eutelsat 36B. Скріншот

Так само не перебуває під санкціями – ані під європейськими, ані під українськими – власник «Триколор ТВ» та GS Group Андрєй Ґєорґієвіч Ткачєнко 03.01.1964 р.н. А у головної юрособи цієї групи, АО «Концерн «Інновационные тєхнологии» принаймні на серпень 2022, за даними російського Forbes, головним акціонером (90% акцій) була швейцарська General Satellite Group.

ООО «Русский мир». Як окупанти безкоштовне телебачення встановлюють
Андрєй Ґєорґієвіч Ткачєнко 03.01.1964 р.н., власник «Триколор ТВ» та кандидат на санкції. Фото spb.gov.ru

При цьому Ткачєнко фігурує у документах «Фонду борьби с коррупцієй» Алєксєя Навального як особа, яка відіграє роль війні РФ проти України:

«Російський олігарх. В умовах війни залишається залученим до системи російської політичної корупції, де капітал є інструментом для набуття політичного впливу, а політичний вплив є умовою збереження капіталу на найвищому рівні. Володіє найбільшим у Росії оператором супутникового телебачення «Триколор ТВ», що транслює російську пропаганду. Тим самим сприяє зміцненню політичного режиму Володимира Путіна та продовженню розв’язаної ним війни проти України».

Зв’язок російського мільярдера із проєктом встановлення безкоштовних супутникових комплектів на тимчасово окупованих територіях повинен змусити українських посадовців ввести нарешті санкції проти цього ворога. А також домогатися від світу введення економічних санкцій проти нього.

Залишити відповідь