Українська влада оголосила “перезавантаження уряду”. Міністри звільняються, на їхні місця призначаються нові, а низку міністерств будуть об’єднувати та ліквідовувати.
“Під ніж”, ймовірно, може потрапити і Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Його вже колишня очільниця Ірина Верещук пішла у відставку, виконувати її обов’язки тимчасово призначили заступника Анатолія Стельмаха.
У планах правлячої партії — ліквідувати Мінреінтеграції і передати його функції Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури, яке очолив Олексій Кулеба. До того ж це Міністерство отримало нову назву – тепер воно називатиметься Міністерством розвитку громад та територій України.
При цьому представники фракції “Слуга народу” заявляють, що у майбутньому це міністерство також розділять на дві структури — одна займатиметься регіонами, а інша — інфраструктурою.
Також нещодавно президент Зеленський анонсував створення Міністерства української єдності, яке “об’єднуватиме українців за кордоном” та протидіятиме російським наративам.
Реальна газета звернулася до експертів, щоб розібратися, хто ж тепер буде займатися проблемами ВПО та реінтеграції тимчасово окупованих територій, і що взагалі означатиме ймовірна ліквідація профільного міністерства?
“Ліквідація Мінреінтеграції — поганий політичний сигнал”
Головний редактор сайту “ОстроВ” Сергій Гармаш зазначає, що Міністерство реінтеграції мало б займатися формуванням державних політик, які об’єднують Україну і які стосуються не тільки ВПО. Однак у нас це міністерство асоціюється чомусь лише з переселенцями.
“І це як раз проблема, бо мені не зрозуміло, чим останні роки займалося це міністерство. Тому що головні проблеми ВПО – це працевлаштування, інтеграція на новому місці проживання, виплати і житло. Однак проблеми ці не вирішувалися. Виплати — символічні і не всім, інтеграція на місцях проживання — це смішно. Бо коли мову людей, що приїздять в інший регіон, називають мовою окупанта, то, про що можна говорити”, — каже він.
На думку експерта те, що десятки тисяч людей повернулися у зону бойових дій або на окуповану територію, є показником неефективності роботи міністерства.
“Я вважаю, що тут питання не у Верещук, а в тому, що нема державної політики, яка об’єднує країну”, — говорить Сергій Гармаш.
Намір влади злити Міністерство реінтеграції з іншим Гармаш вважає “поганим політичним сигналом”.
“Якщо ми ліквідуємо Мінреінтеграції тимчасово окупованих територій, то фактично ми говоримо про те, що не збираємося реінтегрувати ці території, або про те, що ми не віримо у деокупацію і не збираємося їх повертати. При цьому президент каже про повернення українців, які виїхали за кордон, а нас усередині країни людей вже не треба інтегрувати? З українцями за кордоном дійсно працювати треба, але краще, щоб цим займався МЗС, а не окреме міністерство“, — зазначає експерт.
Сергій Гармаш також каже, що йому важко уявити, яким чином Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, яке зіллють з Мінреінтеграції, буде займатися інтеграцією окупованих територій, ВПО та формувати політику єднання нації.
“Найбільше занепокоєння полягає у тому, щоб за розбудовою регіональної політики, не загубилися люди”
Директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова високо оцінює роботу Ірини Верещук на посаді очільниці міністерства.
“Я б розділяла роботу міністерства і віцепрем’єрки, завдяки пані Верещук дуже багато питань рухалося”, — каже вона.
Альона Луньова зазначає, що дуже складно говорити про якісь “перемоги”, якщо у нас йде широкомасштабна війна.
“Ось те що у нас ВПО не живуть у наметах на вулиці — це перемога чи ні? Ми не можемо знати, щоб було якби держава і міжнародні партнери не робили те, що роблять. Масштаб проблеми великий — мало яка країна стикалася з такою кількістю ВПО: декілька мільйонів людей неможливо відразу розселити і надавати довготривалу фінансову підтримку”, — говорить вона.
Експертка відзначила створення і роботу координаційного штабу з питань реалізації прав ВПО, завдяки якому центральна влада могла тримати зв’язок з регіонами і обговорювати та вирішувати питання ВПО, евакуації та повернення депортованих громадян.
Альона Луньова каже, що буде дуже погано, якщо після реорганізації міністерства цей формат припинить свою роботу.Утім, Ірина Верещук вже заявила, що продовжить і далі координувати роботу штабів на новій посаді.
Наразі, на думку експертки, найбільшою проблемою є відсутність розуміння, що буде відбуватися з мандатом міністерства далі.
“Якщо ми правильно розуміємо посил, то зведення всього до регіональної політики – є помилковим і передчасним. Ми гадаємо на кавовій гущі, чого немає бути у державному управлінні. Має бути план дій. Треба знати, яка буде політика щодо ВПО, гуманітарною і інформаційною політикою, розбудовою миру тощо. Найбільше занепокоєння полягає у тому, щоб за розбудовою регіональної політики, не загубилися люди”, — говорить Альона Луньова.
За словами Луньової, громадський сектор розробив чимало стратегічних документів, які наразі знаходяться в Мінреінтеграції. Документи стосуються працевлаштування ВПО та житлової політики. Також розроблена стратегія відновлення державної влади та реінтеграції на деокупованих територіях і проєкт оновлення стратегії щодо внутрішнього переміщення.
Експертка сподівається, що ці документи будуть доведені до якогось логічного завершення і ухвалені урядом, незалежно від того, якою буде доля міністерства.
Альона Луньова вважає, що наразі дуже важливо зберегти сам термін “реінтеграція” і не втратити напрацювання, які стосуються абсолютно всіх українців, які живуть в умовах війни.
У розпорядженні Реальної газети є розроблений проєкт стратегії відновлення державної влади та реінтеграції на деокупованих територіях, яку має ухвалити уряд. Її текст поки не виставляємо, але в наступних публікаціях поділимося з вами тезами цього важливого документа.