КВН: жарти з присмаком крові

КВН: жарти з присмаком крові

Як ровеньківську команду КВН знову використовують в Росії для «м’якої» пропаганди

Шість тисяч людей заполонили двоярусний зал у Москві, вони регочуть та аплодують у кадрі дві години поспіль. Ловлю себе на думці, що навіть я, безпристрасний дослідник, усміхаюся у відповідь глядачам та журі. І тут душевний і усміхнений глава журі раптом підводиться і бажає, щоб мене, наприклад, – убили.

Олександр Білокобильський, РГ

«Щоб наступного року ми всі (глядачі-росіяни. – РГ) були переможцями. І щоб на фіналі 2024 року в цьому залі сиділи пацани, які цю перемогу нам зараз і забезпечують», – каже Константін Ернст, гендиректор «Пєрвого канала».

В сезоні КВН 2023 року до фіналу вже другий рік виводять команду представників тимчасово окупованих територій України з міста Ровеньки. Як це стається, чому така честь спіткала гравців із Луганської області та як Росія це використовує для нормалізації в країні думки про те, що окуповані території – це начебто частина країни, дослідила «Реальна газета».

Коли вам усміхаються, ви посміхаєтеся у відповідь. Коли ви усміхаєтеся, ви дивитеся на речі позитивніше – і стаєте беззахисними до будь-яких маніпуляцій з вашою свідомістю.

Як я зробив те, чого ви не витримаєте

– Ви «Слово пацана» дивилися?

– Канєшно, ми пряму лінію з президентом не пропускаємо, – жарт про спілкування Путіна з народом зал зустрів громовими оплесками.

Це «Ровеньки», команда з ТОТ Луганської області, яка виступає нині від Орловського держуніверситета. Попереднього року вона так само дійшла до фіналу вищої ліги КВН. І у сезоні 2023 року так само посіла ІІ місце. Чи пояснюється стабільний високий результат феноменальним почуттям гумору цієї команди? Чи справді вони найліпші у цьому сезоні КВН?

Заради відповіді я пішов на випробування, яке не кожен витримає. Я передивився всі ігри за участі «Ровеньків» та ще одну (про неї трохи згодом). Ледь не 10 годин КВНу майже без перерви. Отже кілька слів про тенденції в цілому.

Головними наскрізними темами жартів сезону були міжнародні санкції, які «не діють»; «імпортозаміщення», «слабкий» Захід, вже традиційна боротьба з ЛГБТ та «релоканти» – росіяни, які виїхали з РФ через незгоду з політикою Кремля та загрозу мобілізації. Окремо висміювали від’їзд за кордон зірок естради та реперів. Деякі жарти про мобілізацію були навіть смішними. Наприклад, у «імпортозаміщеній» «Матриці» Трініті застерігає:

КВН: жарти з присмаком крові
Імпортозаміщена «Матриця» у виконанні «Збірної МАІ». Скриншот

– Нео, візьмеш слухавку – опинишся в іншому місці!

– Та не хвилюйся, вони зараз через «Госуслугі» розсилають…

Збірна МАІ, 1/2 фіналу, конкурс «Музичне домашнє завдання»

Та часто жарти були за межею прийнятних у пристойному товаристві, не те що на національному ТБ у праймтайм:

– А це я один помітив – усі, кому було соромно, що вони русскіє, євреями виявилися?

«Атомная сборная» (Ленінградська АЕС, «Росатом»), 1/8 фіналу, конкурс «Вітання»

Червоніти доводилося не лише через політичні жарти. У 1/8 фіналу на сцену з командою МАІ вийшла проректорка, яка підсрачником проганяє капітана за те, що команда минулого сезону посіла лише ІІІ місце.

КВН: жарти з присмаком крові
Проректорка МАІ дає копняка капітанові команди зі словами «Пішов нахрєн, ти звільнений!» Скриншот

– А якщо я вас копну? – питається той.

– Я проректор, я сиджу по 12 годин на день! Ви колись пинали ліхтарний стовп? – відрізає проректорка.

Або далі. Вона ж звертається до вигнаного капітана: «Ну, ти, візуалізація простатиту!..» Іспанський сором.

Чий адмінресурс у КВН крутіший?

Частина команд використовувала своїх патронів, аби підкреслити підтримку з боку посадовців. Вихід на сцену проректорки МАІ – з цієї опери. Так само команду з Хабаровського краю «Пал Палич» підтримував губернатор Міхаіл Дєгтярьов – він включався відеозв’язком і навіть читав типу реп, а також дистанційно частував зал бутербродами із червоною ікрою, що їх розносили по рядах.

Хабаровська команда дійшла аж до півфіналу, де її зрізали «Збірна МАІ» та «Ровеньки», які й вийшли у фінал. А от команда з тимчасово окупованого Донецька «Донецкій кряж» вилетіла з першої ж 1/8. Жарти в неї були прикрі, м’яко кажучи:

КВН: жарти з присмаком крові
«Нейромережа намалювала фразу «Ітіть-колотіть». Скриншот

– Дивишся на цей колектив, і враження, що це не команда КВН, а нейромережа намалювала фразу «Ітіть-колотіть!»

Або:

– А в мене на вулиці освітлення зробили. Тільки ходити ще страшніше стало: прикиньте – ціла вулиця смолоскипів!..

Та, здається, річ не лише у недожартах, бо ми вже бачили у цій самій грі гумор із підсрачниками й залізобетонною дупою проректорки від переможців – «Збірної МАІ». Можливо, проблема полягає у покровителі того «Донєцкого кряжа». Його імені не виголошували зі сцени, та на сторінці «Офіційної ліги КВН «Донбасс» кажуть, що вихід команди до вищої ліги – заслуга саме цього «громадського діяча».

КВН: жарти з присмаком крові
Ахра Авідзба – творець ліги КВН у окупованому Донецьку, і вихід «Донецкого кряжа» до «вишки», кажуть, – його заслуга. Скриншот

Ахра Авідзба з позивним «Абхаз» є польовим командиром окупаційних сил РФ у ОРДО від 2014 року, зокрема очолював т.зв. інтернаціональну бригаду «Пятнашка». У 2019-2020 роках брав участь у перевороті на окупованій території Грузії – в «республіці Абхазія», згодом мав проблеми із законом у РФ та з боку окупаційної влади Абхазії, а тоді повернувся до Донецька.

Тобто патрон у команди, так би мовити, із сумнівною репутацією навіть для кремлівської пропаганди. Це була перша і остання гра «Донецкого кряжа» у вищій лізі цього сезону. І це та 1/8 фіналу, яку я подивився на додаток до ігор за участі команди «Ровеньки».

«Смішніше сьогодні вже не буде!»

Виступали «Ровеньки» доволі рівно, тримаючись свого стилю. Вони зробили ставку на «южнорусскоє» шоканьє, геканьє, окремі українізми (типу «хочу – не хочу» з наголосом на перший склад), каламбури та дещо могильний гумор.

Як і в минулому сезоні, де вони жартували про урочисте зарізання свині, «схожої на Байдена», у програмах знайшлося місце для геополітики. Скажімо, зал іржав аж заходився під час мініатюри про бій ляпасів між американським президентом Джо Байденом та екс-президентом Дональдом Трампом (1/4 фіналу, конкурс «Вітання»).

КВН: жарти з присмаком крові
«Онлайн-трансляція ведеться в «Твітері» Мєдвєдєва. Ну, звичайно, Трампу на допомогу приходить рука Кремля». Мініатюра команди КВН «Ровеньки» про бій ляпасів між діючим і колишнім президентами США. Скриншот

Подекуди у них траплялися дотепні жарти, як от про відкриття нової урни в Ровеньках. Урочисте перерізання червоної стрічки:

– Ще на крок ми стали ближче до Москви!

«Ровеньки», 1/2 фіналу, конкурс «Вітання»

В цілому яскравих жартів у команди було небагато. Та, на диво, з ігри у гру їм ставили високі оцінки, ведучий у 1/4 та 1/2 фіналу виголошував після виступів «Ровеньків»: «Смішніше уже сьогодні не буде!» Інші команди, що взагалі-то рідкість, цитують впізнавані жарти «Ровеньків» та їхній слоган «Реп Джюс Молодьожь», а також згадують їх у виступах як найсильніших конкурентів.

Команду всіляко виділяють члени журі у своїх підсумкових промовах. А один із членів журі, шоумен Вадім Галигін ще й додав, що його дідусь жив у Ровеньках на Луганщині і звідти пішов на війну (Другу світову).

На «Ровеньки» працювала і режисура телеверсії гри, перемежаючи жарти команди веселими обличчями з залу. Тоді як не надто веселі, а іноді й нудьгуючі обличчя давали після окремих жартів їхніх суперників.

Усе це разом однозначно указує на штучну природу виходу «Ровеньків» аж до фіналу сезону.

«Це як оболонка для гірких пігулок, як харчова домішка»

Команда з тимчасово окупованої території Луганщини потрібна московській пропаганді на екранах ТБ у прайм-тайм. І що довше вона виходитиме на сцену – то краще. Тому й тягли її до самого фіналу.

Ідея у тому, щоб зробити звичною думку, ніби ті Ровеньки, містечко в Луганській області – просто місто в Росії. І недарма команду приписали до Орловського держуніверситету: з одного боку, ніби з Луганщини, а з іншого – з самої сермяжної Росії.

Чому саме КВН? Дослідники з University College London та Imperial College London у далекому 2006 році виявили, що мозок певним чином реагує, коли людина чує сміх або бачить усміхнені обличчя. Він ніби готує мімічні м’язи до усмішки. І це пояснює, чому ми реагуємо сміх мимовільною посмішкою.

Та таке віддзеркалювання – не єдине, що з нами трапляється, коли ми бачимо людей, які сміються. Коли ми усміхаємося, ми сприймаємо світ навколо себе у більш позитивному ключі, установили учені з University of South Australia. «Коли ваші м’язи кажуть, що ви щасливі, ви, швидше за все, побачите світ навколо себе позитивно», – формулюють висновок в Університеті Південної Австралії.

Тож під час розважального шоу впарювати пропагандистські меседжі – чи не найбільш ефективний спосіб. Людина бачить веселі обличчя на екрані, усміхається у відповідь, знімає бар’єри критичного мислення, і її можна брати тепленькою. Та й це ще не все.

– Гумор – це як оболонка для гірких пігулок. Як харчова домішка, що робить смачним те, що пропонують проковтнути. А КВН, крім того, взагалі – звернення до дитячої частини особистості. Це повернення до молодості, дитинства, коли світ сприймався позитивно. Тому наративи пропаганди у цьому розважальному форматі аудиторія споживає радо, навіть не помічаючи їх, – каже психологиня та гештальт-терапевтка Юлія Варданян.

І тут я згадую ще одне традиційне новорічне телешоу – «Ґолубой оґоньок на Шаболовкє». Цього року в ньому між радянськими піснями штибу «Как молоди ми билі», «Повєрь в мєчту» та «Позвоні мнє, позвоні» щопівгодини представляли нову пару «воєнкорів». А ті у свою чергу давали слово двом парам «героїв СВО» (іноді більше, іноді менше). А між цими включеннями обличчя тих російських військових у парадних мундирах регулярно давали крупним планом під час концертних номерів.

КВН: жарти з присмаком крові
Щопівгодини в новорічному шоу росіянам показували «героїв СВО». Скриншот

Це той самий механізм. Розслаблені усмішками, занурені у теплу ванну радянської молодості, а тому нездатні критично оцінювати реальність, ситі за новорічним столом та ще і напідпитку росіяни всмоктують героїзацію воєнних злочинців, як губка.

…«Щоб наступного року ми всі були переможцями», – сказав гендиректор «Пєрвого канала» Ернст. Та якщо побажання дійсно працюють, то здійсняться скоріш бажання десятків мільйонів українців. Їх виголошували в кожній родині на Новий рік дорослі, їх щодня промовляють діти під час російських ракетних обстрілів. І це не просто про перемогу над агресором. Це про те, щоб держава з назвою «Російська Федерація» зникла з мап назавжди. Разом із Константіном Ернстом та всім кремлівським телебаченням.

Залишити відповідь