Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу

У фіналі вищої ліги КВН на Першому каналі РФ друге місце посіла команда з донбаською назвою «Ровеньки». Виступала вона від Орловського держуніверситету, та з’ясувалося, що команда таки родом з окупованої Луганщини. КВН, як і новорічний «Ґолубой оґоньок» з військовими в залі, російське ТБ використовує для пропаганди загарбницької війни проти України.

Олександр Білокобильський, «РГ»

– Многие у нас спрашивают: а как это так получается – «Ровеньки», город Орел? Да все очень просто. Мы сейчас живем и работаем в Орле, за что низкий поклон Орловскому государственному университету. Но вот родились и выросли мы в городе Ровеньки Луганской народной республики. (Оплески.)

– Леха, а чо мы раньше про Луганск не говорили? (Сміх.)

– Потому шо это как-то могло повлиять на результат. (Сміх, оплески.)

– А щас, думаешь, не повлияет.

– Пашка, а как это уже может повлиять? Теперь Ровеньки – это маленький городок в России, которых тысячи. (Оплески.)

Це було вже насамкінець музичної домашки в фіналі гри. Мабуть, почати треба з початку. А там дійдемо і до того, звідки взагалі взялася ця команда. Як громадянин РФ ще до війни став лідером луганського КВН, і як потім виступав з луганською назвою під спонсорством «глави ДНР» Дениса Пушиліна.

«Ровеньки» на Первом канале

Спроба в дослідницьких цілях подивитися «Ґолубой оґоньок на Шаболовкє» провалилася десь хвилині на двадцятій. Бачити усміхнені пики «учасників СВО» під Льва Лєщєнко в супроводі Пахмутової за роялем виявилося трохи занадто, а потім ще й «воєнкор» Сємьон Пєґов (WarGonzo) у кадрі.

О, ні. Точно ні. Тим більше, що ідея шоу вже була зрозуміла: занурити глядача в атмосферу СРСР та символічно поставити «учасників СВО» на один щабель із героями радянських воєн. Власне, й виглядало це як гальванізований труп радянських «оґоньков» – тільки тепер тодішні зірки виглядають, як живі мерці або мумії, навіть незважаючи на досягнення пластичної хірургії.

Тут за асоціацією й виникла згадка про Алєксандра Маслякова. Що ж відбувається в новорічному фіналі КВН? Маслякова на сцені не виявилося. Проте…

– Команда КВН Орловського державного університету під назвою «Ровеньки», – оголосив ведучий Валдіс Пєльш перших учасників.

«Може, маються на увазі якісь місцеві Ровеньки? Існують же Ровеньки в Воронезькій області», – була перша думка. Гугл підказав, що в Орловській області є селище з назвою Ровенскій. Та наприкінці останнього конкурсу, музичного домашнього завдання команда заявила оце, що не казали про Луганськ, аби не вплинути на результат.

Так, звичайно, ніхто ж не був в курсі, що ця команда насправді з окупованої території. І це ж виключно завдяки дотепному гумору команда дійшла до фіналу і посіла в ньому друге місце в той самий час, коли на першому опинилася (теж виключно за вдалі жарти) команда з Мінська. Ясна річ.

Шлях до фіналу

В цілому фінал вищої ліги відповідав стилістично «Ґолубому оґоньку». Тобто і в костюмах, і в жартах було повно відсилок до радянського минулого. Звісно, знайшлося місце для головних тем російського суспільства – імпортозаміщення, боротьби з пропагандою ЛГБТ та інших скрєп, а також взагалі антизахідних жартів.

Фірмовий стиль команди «Ровеньки» – це характерне «шокання» та фрикативне «ге», такий типу донбаський говір. І, звичайно, приблатньоний напівгопницький стиль в одязі, поведінці й жартах.

– Из-за того, шо в ровеньковских учебниках истории не хватает половины страниц, дети думают, шо Владимир крестил Русь, а потом вернул Крым, – жартують «Ровеньки».

Номер, де чоловіки видають хрипкий писк надутими повітряними кульками (типу замість джазу на саксофонах) коментують:

– Джаз – это музыка для бедных. А значить, Ровеньки – это столица джаза. (Сміх, оплески.) Джаз зародился в Америке. Воспринимайте это как месть! (Сміх.) Да-а, эта шутка – среднее между Бенни Гудменом и оргазмом дельфинихи. (Сміх, оплески.) Не, ну, круто, чо. Шо бы там ни говорили хейтеры, это было на голову выше днища! (Номер можна подивитися у відео вище, воно запуститься саме з цього моменту.)

Команді притаманний такий собі дещо могильний гумор. І на тлі інших учасників «Ровеньки» дійсно виділяються. Хоча зрозуміло, що рівень жартів у сучасному КВН зовсім не той, якого можна було б очікувати з огляду на класичні номери старих команд.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
– Вы щас охренеете! 2022-й официально – год народного искусства. Не валерьянки! Не глобальной кабзды! А год народного, елки-палки, искусства! – жарт із півфінальної гри. Скріншот

От, наприклад, ще кіклька жартів із півфінальної гри.

– У Коли поговорка на любой случай жизни есть!
– Например?

– Все там будем!

– А еще?

– Пока для всех его случаев только эта подходит.

* * *
Ну не чудо ли! Запах в нашем цирке такой же, как в обычном, хотя животных мы не держим…

* * *
– Наш цирк заботится о вашей самооценке! Поэтому вместо силачей выступит лох-слабак!

Або от із 1/4 фіналу. Цей виступ високо оцінив член журі Вадім Галигін, колишній КВНщик, резидент Comedy Club і взагалі російська зірка розмовного жанру.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
Обвішаний баулами «суМкин син». Чвертьфінал. Скріншот

– А это что за суМкин сын?
– Поуважительней! Николай – лицо параллельного импорта! Он 20 лет из Ровеньков в Москву мед возил.
– Ну? А шо тут параллельного?
– А параллельно спивался, мои хорошие!

* * *
– Нам очень приятно, шо в зале уже много лет неизменно присутствует заслуженный артист Вениамин Пианинов. Развеять свой прах именно здесь было его желанием!

* * *
– А я с удовольствием напоминаю, шо завтра в 14.00 на сцене ДК будут колоть свыню, похожую на Байдена. Да-да, вы не ослышались. В 14.00!

– Постійне якесь легке божевілля, я інакше не можу назвати те, що відбувається. Ніби дивишся один великий якийсь класний серіал: все дуже легко, доступно – у мене сьогодні фаворитами були «Ровеньки». Дякую! – прокоментував член журі Вадім Галигін, а за ним команду відзначили й інші його колеги – Валдіс Пєльш, Юрій Аксюта, Алла Міхєєва

Звідки вони взялися?

У команди є своя легенда. Згідно до неї, всі учасники «Ровеньків» раніше працювали в шахті, а КВН типу давав їм можливість якось розрадитися після забою. В інтерв’ю блогерці з платформи Яндекс.Дзен капітан команди Олексій Лубенко казав у вересні 2020:

– Ми, в принципі, всі, крім Віки, працювали на шахті. Я після шахти викладав гірничу справу в нашому технікумі. Там я знайшов хлопців, з якими почав грати в КВН. До речі, найхудіший учасник команди –це мій брат Павло Лубенко. А того, що без слів, звуть Микола Ткач. Він багато років працює машиністом підземних установок на шахті. Микола в місцевому клубі у вільний час царів і водяників грає. І третій – Юра Шишканов, мій колишній студент і друг.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
В фіналі вищої ліги капітан «Ровеньків» Олексій Лубенко, як і вся команда, вийшов на сцену з матрьошкою на грудях. Скріншот

А Вікторія Черняєва, за його словами, на той час торгувала на ринку побутовою хімією разом із своєю сестрою. От така команда нібито з самого що не є глибинного народу.

При цьому капітан «Ровеньків» уточнює, що Черняєва – «можна сказати, легенда в наших луганських краях». А автор і керівник команди – Андрій Токмачов.

Ім’я Андрія Токмачова згадував у листопаді 2020 директор «студенческой ліги КВН» окупованого Луганська Антон Андрєєв у інтерв’ю «ЛуганскИнформЦентру» як редактора ліги і художнього керівника «Ровеньків». Іншим редактором ліги був капітан команди «Центр культури» Ярослав Радченко – ця команда доходила до 1/8 фіналу прем’єр-ліги КВН і її виступ транслювався по російському Первому каналу («РГ» писала про це у серпні 2018).

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
Зірка «Ровеньків» Вікторія Черняєва у складі команди від «ЛНР» «Центр культури» виступала в прем’єр-лізі ще у 2018. Скріншот

У складі тієї команди виступала і Вікторія Черняєва. А жарти писав, судячи з почерку, зокрема і Андрій Токмачов:

– Я вообще странница – весь свет обошла. Шла, шла – пирожок нашла. Села, поела, дальше пошла… Шла, шла – пирожок нашла. Села, поела, дальше пошла… В общем, еле выбралась с того кладбища.

Команда ж «Ровеньки» дійшла до «вишки». У 2019 вона знайшла спонсора і потрапила спочатку на фестиваль КВН, потім до Краснодарської центральної ліги, а потім дійшли до фіналу прем’єр-ліги. Коли через карантин у 2021 ці ігри не транслювалися на ТБ і це не влаштувало спонсорів, команда знялася з сезону. І от у 2022 повернулася на сцену вже як команда з Орла.

Навряд чи ви вгадаєте, хто був спонсором. А, стоп, уже ж було вище. Так, це «глава ДНР» Денис Пушилін.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
Навіть на емблемі команди були літери «ДР», що означає «Донецька республіка». Скріншот

– Нам допомагає глава Донецької народної республіки Денис Володимирович Пушилін. Дякую велике, підтримав нашу команду. Досі підтримує. Вже два роки. Так склалося, що ми відвідали один чудовий Кубок робочої молоді. В залі була істерика. І після цього виступу в нас з’явився спонсор, – розповідав у вересні 2020 капітан Олексій Лубенко.

Ну, тут знов питання: невже для підтримки Пушиліна не знайшлося своєї команди в Донецьку?

Роль людини в історії. Росіянин у довоєнному КВН Луганська

Далі буде кілька цікавих фактів про художнього керівника і сценариста «Ровеньків» Андрія Токмачова.

Андрій виступав у Луганській студентській лізі КВН ще з 2008 року. Судячи зі світлин на його сторінці «Вконтакте», він навчався тоді в Луганському національному університеті ім. Тараса Шевченка. Саме листопадом 2008 року датовані перші афіші серед його фото.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
Перші афіші на сторінці Токмачова в ВК датовані 2008 роком. Скріншот

Та в 2010 році його доля робить несподіваний фінт. Андрій іде служити в армію. І не просто в армію, а до збройних сил Російської Федерації. З чого витікає, що він, навчаючись у ЛНУ ім. Тараса Шевченка, мав громадянство Росії. Деякі фото вказують на те, що походить Токмачов з Дону.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
Служив хлопець у мальовничих пейзажах Сочі. Скріншот

Варто зазначити, що служив хлопець у блатному місці. Він потрапив до залізничних військ, і не кудись на Байкало-Амурську магістраль, – у 39-й окремий путьовий залізничний батальйон (в/ч 21006), розквартирований у Сочі, а якщо точніше – у селищі Адлер. В мальовничих пейзажах, субтропічному кліматі та майже на березі Чорного моря.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
Залізничні війська. Скріншот

Відслуживши, він повернувся вчитися до ЛНУ ім. Тараса Шевченка і продовжив грати в КВН, долучився вже й як організатор до Луганської студентської ліги. Давши присягу на вірність РФ, він чи не щороку постив у «Вконтакте» свою фотку в російській формі на День залізничних військ РФ. Також відзначав День Росії і розміщав привітання на своїй сторінці в ВК.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
Коли українці були об’єднані очікуванням Євро-2012, для Андрія Токмачова було важливо привітати РФ. Скріншот

Далі було багато КВНу – ігри по всій Україні, поїздки. (До команди в 2010 долучилася Вікторія Черняєва – теперішня зірка «Ровеньків»). У 2014 після початку бойових дій на Донбасі Токмачов виїхав з Луганська до РФ, а саме в Санкт-Петербург. Пізніше повернувся до Луганська і зі старими партнерами по Луганській студентській лізі продовжив роботу на цій ниві.

Кабаре для окупантів. Як КВН «легалізує» анексію Донбасу
В центрі – нинішній керівник «Ровеньків» і автор жартів Андрій Токмачов та зірка команди Вікторія Черняєва. Січень 2012. Джерело – сторінка Токмачова в ВК

Зрештою його команда отримує підтримку «глави ДНР» Дениса Пушиліна. Навіть назва команди тоді звучала «Команда ОД ДР «Ровеньки» – «ОД ДР» тут означає «общєствєнноє двіженіє «Донєцкая рєспубліка». Далі ви знаєте.

Для чого ж «Ровеньки» в вищій лізі

Друге місце «Ровеньків» у фіналі – звичайно, запланована і зрежисована подія. Випадковостям і несподіванкам давно вже нема місця в КВН. Колись це був «Клуб веселих та кмітливих», де велику роль відігравало вміння імпровізувати. Та тепер імпровізації не лишилося, всі виступи – це повністю домашні заготовки. Та й конкурсів тепер поменшало: привітання, домашнє завдання, суміщене з музикалкою та «перестрілки» жартами, так само заготовленими вдома.

Всі виступи проходять через дрібне сито редакторського контролю: «Цей жарт не піде, цей годиться, цей теж не піде. Тут варто замінити те, а замість цього жарту дати такий». То врешті решт редакторський апарат КВН має змогу регулювати, наскільки успішним буде виступ тої чи іншої команди – комусь зарубивши влучні жарти, а комусь порадивши покращення програми.

Отже «Ровеньки» у фінал і на призове місце вели свідомо і цілеспрямовано. Чому й навіщо? Відповідь тут лежить, як можна здогадатися, у площині «інтеграції» тимчасово окупованих територій України до російського інформаційного простору.

КВН тут – ідеальний інструмент. Його авдиторія саме люди, орієнтовані на радянську спадщину, єдність «радянського народу» (включно із «союзними республіками»). Тому для них ось це перетворення українського міста Ровеньки на «маленьке містечко в Росії, яких тисячі» – бажане і природне. Заради такого щастя і власних дітей у м’ясорубку «СВО» можна кидати, і обстріли мирних українських міст виправдовувати.

Залишити відповідь