Історія Сіверськодонецького палацу культури: як окупанти фіктивно відновили будівлю і подарували закладу те, що там вкрали

Історія Сіверськодонецького палацу культури: як окупанти фіктивно відновили будівлю і подарували закладу те, що там вкрали

В окупованому Сіверськодонецьку росіяни «відновили» міський палац культури та «оновили обладнання». Однак виявилося, що сама будівля серйозного ремонту не потребувала, а обладнання та сценічні костюми, які закуповувалися ще коли регіон був підконтрольним Україні, видали за подарунки шефів – чи то з Пермського краю, чи то з Москви.  

Сергій Іващенко, спеціально для Реальної газети 

Окупаційне медіа «Луганський інформаційний центр» (ЛІЦ) розмістило про це таке повідомлення:

«Фахівці публічно-правової компанії (ППК) «Єдиний замовник у сфері будівництва» та підрядної організації до кінця року відновлять Палац культури будівельників у Сіверськодонецьку. Про це ЛІЦ повідомила пресслужба компанії. «У Сіверськодонецьку фахівці публічно-правової компанії “Єдиний замовник у сфері будівництва” та підрядної організації відновлюють один із найбільших у місті об’єктів соціально-культурного призначення – Палац культури будівельників (окупанти використовують стару назву міського палацу культури, — авт.). Завершити ремонтно-відновлювальні роботи в ПК планують до кінця року”, — поінформували в ППК. За інформацією пресслужби, загальна площа Палацу культури становить понад 6,5 тис. квадратних метрів, висота триповерхової будівлі складної конфігурації перевищує 18 метрів. «Будівельники відновлюють історичний фасад, ремонтують покрівлю та інженерні системи, оновлюють внутрішні приміщення та центральну вхідну групу. Усередині будівлі фахівці проведуть ремонт залу для глядачів, фойє-вестибюля, парадних сходів, залів для репетицій артистів і занять студентів, а також службових приміщень», — розповіли в компанії.

Історія Сіверськодонецького палацу культури: як окупанти фіктивно відновили будівлю і подарували закладу те, що там вкрали
Сіверськодонецького палацу культури до окупації в 2022 році

За словами Тетяни Грачової, начальниці відділу культури Сіверськодонецької міської військової адміністрації, станом на лютий 2022 року палац культури не потребував реконструкції. А під час бойових дій у місті палац постраждав не настільки, щоб його треба було відбудовувати.

«В останні роки перед повномасштабним російським вторгненням, – каже Тетяна Грачова, – у нас виділялись і бюджетні кошти, і була участь у грантових програмах, нам допомагали міжнародні організації. Тоді у палаці культури збудували пелетну котельню, повністю відремонтували систему опалення. У нас було тепленько, гарненько. Були зроблені ремонти і була закуплена дуже велика кількість апаратури. Приїжджали спеціалісти з Києва, вимірювали параметри звуку в залі, налаштовували цю апаратуру. Хто був на наших концертах, той бачив, скільки в нас було апаратури, скільки костюмів, скільки всього у нас було. На превеликий жаль, це все зараз вкрадено»

Як розповіла пані Тетяна, у 2022 році під час бойових дій окупанти зруйнували кілька будівель, розташованих поруч з міським палацом культури.

«Я, — говорить Тетяна Грачова, — брала участь в організації евакуації місцевого населення. Автобуси виїжджали з площі біля палацу культури. І я бачила, як снаряди ГРАДів влучали у сусідні будівлі. При чому, обстріли велися навіть тоді, коли був оголошений зелений коридор для евакуації. Якимось дивом тоді не зачепило автобуси і людей, які виїжджали».

Не обійшлося і без пошкоджень будівлі палацу культури, але ці пошкодження, за словами начальниці відділу культури Сіверськодонецької міської військової адміністрації, не були критичними: 

«Звісно ж постраждав ПК.  Згорів склад, де зберігалися декорації. Дах був пошкоджений. Система опалення була пошкоджена, бо взимку відключили воду. Були вибиті шибки у вікнах, фонтан постраждав. Також побили уламками фасад будівлі».

Тобто, будівля палацу культури потребувала ремонту, а не відновлення.

“Вони (окупанти, — авт.) відремонтували дах, я так розумію Ну, може десь щось підлатали по опаленню. Але розповідають про відновлення будівлі та ще й про те, що привезли обладнання. Але ми бачимо своє обладнання, свої сценічні костюми, нібито «подаровані» Пермським краєм”.

На думку пані Тетяни, російські окупанти та місцеві колаборанти таким чином списали чимало грошей. Відзвітували про нібито відновлення будівлі, передачу туди апаратури, сценічних костюмів, обладнання, інвентарю тощо. Та не виключено, що справді значну частину грошей, виділених на палац культури, окупанти вкрали. 

Історія Сіверськодонецького палацу культури: як окупанти фіктивно відновили будівлю і подарували закладу те, що там вкрали
Відремонтований палац культури

Варто зазначити, що проросійські медійники «плутаються у свідченнях» щодо регіону РФ, який виконував роботи у Сіверськодонецькому міському палаці культури. Хтось стверджує, що це – Пермський край, а хтось – що Москва. До речі, про Пермський край згадував керівник окупаційної влади «ЛНР» Леонід Пасічник.  

Не виключено, що окупанти звітують про відновлення, якого справді не було, що й для того, щоб створювати враження, ніби вони – «носії цивілізації» і «рятівники від українського занепаду». Тобто, роблять те саме, що зазвичай роблять будь-які окупанти.  

Російські окупанти дуже люблять красти, і це загальновідомо. А ще вони полюбляють частину вкраденого подарувати тим, у кого вкрали, і слухати подяки за нібито зроблені благодіяння.

Якщо казати про Донбас і, зокрема, про Луганську область, можна знайти чимало прикладів таких «благодіянь». Наприклад, наприкінці 2024 року підконтрольний окупаційній владі телеканал «Луганськ 24» розповідав як про «значне досягнення російської медицини» про діагностику та лікування судинних патологій у Луганській «республіканській» клінічній лікарні. У цьому репортажі можна було побачити обладнання, придбане ще за часів – «українського занепаду» – у 2010-2011 роках.

Читайте також: Місцеві як “третій сорт” і непотріб: яку допомогу отримує “ЛНР” від російських шефів

Залишити відповідь