В Україні обіцяють менше перевіряти переселенців. Як не втратити виплати

В Україні обіцяють менше перевіряти переселенців. Як не втратити виплати

Щоб виявляти тих, хто отримує соціальну допомогу неправомірно, органи соціального захисту можуть тепер лише вибірково проводити перевірки.

Як це працює, кого торкнеться, і яку допомогу взагалі можна отримати, розбиралася Реальна Газета.

З початку повномасштабного вторгнення переселенцями офіційно стали понад 7 мільйонів людей. Однак, якщо рік тому такий статус і допомогу могли отримати навіть жителі, які переїхали, наприклад, зі столиці, тепер цей статус доступний не всім.

Хто вважається ВПО?

На 2023 рік статус внутрішньо переміщеної особи – ВПО – можуть при переїзді оформити:

  • громадяни, чиє житло непридатне для життя через бойові дії (і вони подали заявку на компенсацію до 20 травня минулого року);
  • громадяни, чиє житло зруйноване і хто має документальне підтвердження цього;
  • громадяни, які з території зі списку таких, де ведуться бойові дії;
  • переселенці, які отримували щомісячну допомогу на початок повномасштабного вторгнення;
  • жителі, що залишили тимчасово окуповану територію.

Держава пропонує офіційно зареєстрованим переселенцям щомісячну виплату: по 3 тисячі гривень для осіб з інвалідністю та дітей, та по 2 тисячі — для всіх інших. Однак, щоб не втратити ці виплати переселенців, можуть зобов’язати проходити перевірку. Їх проводитимуть представники соціальних служб на місцях.

В Україні обіцяють менше перевіряти переселенців. Як не втратити виплати

Як проходять перевірки?

Для перевірки складають акт, а також сповіщають переселенця про необхідність протягом 10 днів з’явитися до органу соціального захисту для проходження ідентифікації. Якщо громадянин не прийшов у цей термін, то його можуть позбавити виплат.

Міністерство соціальної політики каже, що ці перевірки будуть вибіркові, і не торкнуться кожного з переселенців. А кількість перевірок цього року знизилася у 12 разів. Крім того, у Міністерстві обіцяють перевіряти ВПО лише у тому випадку, якщо є підозра, що людина фактично втратила цей статус і претендує на виплати незаконно. Інші випадки перевірок, як заявили у Мінсоцполітики, не допускаються.

Хто може залишитися без статусу переселенця?

Громадяни зі статусом внутрішньо переміщеної особи втрачають такий статус, якщо:

  • виїжджають за кордон (тобто стають біженцями);
  • повертаються до рідного регіону;
  • змінюють фактичне місце проживання і при цьому не попереджають про зміни органи соціального захисту; або не проходять вибіркову перевірку.

А отримати такий статус, як раніше, можна через портал ДІЯ або у відділенні соціального захисту за місцем фактичного проживання.

Якщо у вас є статус переселенця, ви не змінювали місця фактичного проживання або не повернулися до рідного регіону, крім державної можна оформити допомогу від ООН (по 2,200 гривень на кожного члена сім’ї щомісяця).

В Україні обіцяють менше перевіряти переселенців. Як не втратити виплати

Раніше Реальна Газета розповідала, як оформити компенсацію за  зруйноване війною житло нього.

Залишити відповідь