Евакуація та пропаганда. Як РФ (не) рятувала людей із Луганська, Олешок і Шебекіно

Евакуація та пропаганда. Як РФ (не) рятувала людей із Луганська, Олешок і Шебекіно

Єва Позднякова

Кремлівська пропаганда здатна використовувати на свою користь будь-що: війну, маніпуляції та навіть евакуацію. Нюанс полягає в тому, що коли знадобиться справжня евакуація, Росія не прийде і не врятує. У цьому на власному досвіді переконалися жителі Олешок і російського Шебекіно.

Провалена евакуація

Влаштувавши катастрофу на дамбі Каховської ГЕС, Росія за раз змила одразу декілька населених пунктів. Понад 80 населених пунктів виявилися затопленими частково чи повністю. Десятки людей загинули. Тисячі залишилися без домівок. В основному постраждали старші люди та люди з інвалідністю — вони не змогли втекти від води, що стрімко прибувала. Росія не просто створила одну з масштабніших катастроф останнього десятиліття, а й заважає евакуюватися людям і не пускає волонтерів в найбільш постраждалі населені пункти. Але спочатку російська пропаганда взагалі заперечувала катастрофу.

Окупаційна влада відреагувала на аварію на Каховській ГЕС із запізненням, коли перша лінія будинків вздовж Дніпра вже була під водою. Голова окупаційної адміністрації Херсонщини колаборант Володимир Сальдо заявив, що “велика евакуація” не знадобиться.

“Це не позначиться на ситуації в Херсонській області. Не знадобиться навіть велика евакуація людей. Більшість мешканців залишаються на своїх місцях, хоч транспорт для них відправлений”, — заявив він вранці 6 червня.

На фоні затопленої Нової Каховки він заявляв, що люди нібито можуть вільно пересуватися вулицями, працюють заправки та підприємства. Насправді в цей час жителі підтоплених районів дерлися на дахи та шукали будь-які височини, щоб врятуватися від великої води.

В перші години після початку повені загинули тварини в зоопарку “Казкова Діброва” — вони не змогли вибратися із зачинених кліток. “Вже о 6 ранку, коли прийшли робітники Діброви, все було затоплено водою”, — пишуть власники зоопарку. За їх словами, загинуло близько 300 тварин. А ось призначений росіянами мер-колаборант Нової Каховки Володимир Лєонтьєв заявив, що тварин з “Казкової діброви” вивезли (тобто вкрали) ще в 2022 році, тому там буцімто “не залишилося жодного звіра”, хоча в соцмережах закладу фото тварин публікувалися.

Згодом МНС РФ заявило, що готово евакуювати людей “в разі необхідності”. І дорікнуло, що люди не хочуть виїжджати. На ранок наступного дня вияснилося, що в Новій Каховці загинуло п’ятеро людей, а в сусідніх Олешках — мінімум троє. Лише к вечору 7 червня прессекретар президента РФ  Дмитро Пєсков повідомив про створення комісії МНС з порятунку людей та ліквідації наслідків затоплення. Саме тоді з’являються перші пропагандистські сюжети із затоплених територій: обережні, оптимістичні і брехливі, які не відображають ані масштабів затоплення, ані кількість жертв і постраждалих. Російська влада провалила евакуацію з Херсонщини, яскравої пропагандистської картинки не вийшло. А 15 червня Володимир Сальдо вже записував відео… на фоні крейсера “Аврора” в Санкт-Петербурзі. Колаборант заявив, що Зеленський і Буданов випустили по ньому “більше десяти високоточних англійських ракет”.

Шебекіно: Ситуація не під контролем

Відселити людей з Шебекіно, що на кордоні з Україною, місцеву владу закликали давно, проте реальні спроби почалися лише після того, як в місто зайшли російські партизани. Аж раптом виявилося, що вивозити людей нема куди, нема чим і нема за що.

Першими з міста спробували евакуювати дітей. Комусь пощастило, і їх відправили в нормальні табори, а комусь запропонували жити в занедбаному інтернаті Російське видання “Астра” публікує фотографії школи-інтернату” в Калузі, куди відправили близько 90 дітей з Шебекина. За словами батьків цих дітей, умови там “нестерпні”: шпалери на стінах відірвані, штукатурка падає, гарячої води нема, в душовій брудно, на підлозі потоки від іржі. Дирекція інтернату пояснює, що дітей треба було заселити терміново, тому дали те приміщення, яке було.

Евакуація та пропаганда. Як РФ (не) рятувала людей із Луганська, Олешок і Шебекіно
Душова в інтернаті, куди привезли евакуйованих дітей

Ще групі батьків довелося платити за евакуацію дітей в сусідньою Воронезьку область.

“Слава богу, вчора відправила дітей у табір у Воронезьку область. Чого коштувало домогтися того, щоб потрапити в списки! Обіцяли все безкоштовно буде, а в останній момент сказали, що треба доплатити за проїзд. І так за двох 6 тисяч рублів довелося заплатити… Довелося викласти останнє, що було”, — заявила одна з мам таких дітей.

В адміністрації міста пояснили, що нібито опікувалися комфортом дітей, тому почали вимагати з батьків гроші.

Евакуація та пропаганда. Як РФ (не) рятувала людей із Луганська, Олешок і Шебекіно
Евакуація та пропаганда. Як РФ (не) рятувала людей із Луганська, Олешок і Шебекіно

Решту охочих евакуюватися із Шебекіно розмістили на стадіоні “Бєлгород-арена”.

Недавно місцева влада заявила, що грошей на відновлення міста всім не вистачить “Вже навскидку грошей на відновлення на сьогоднішній день у фонді, який у нас сформовано, не вистачить. Єдине, що поки що розуміємо, що в Шебекинському окрузі в трьох населених пунктах, де є основні руйнування, ми досі не можемо увійти, роботи почати не можемо”, — заявив губернатор області В’ячеслава Гладков.

Але ось цікава деталь: у Росії на потреби тих, хто евакуювався вже виділяли чималі суми грошей. Проте це була не звичайна, а пропагандистська евакуація.

Евакуація на камеру

В лютому 2022 року Росія в пропагандистських цілях показало “зразково-показову” евакуацію з окупованого Донбасу. Все було готово заздалегідь. 18 лютого луганські пропагандистські ресурси опублікували відео із закликом ватажка угрупування “ЛНР” Леоніда Пасічника евакуюватися в “більш безпечну” Росію. Проте метадані цього відео показали: запис було зроблено 16 лютого, за два дні до оголошення евакуації та за день до загострення до лінії зіткнення, яким почали лякати жителів окупованої території.

Ядром пропагандистських наративів стала “каральна операція”, яку “укрофашисти” нібито мали розпочати після отримання зброї від “англосаксів”. Момент найбільшої інформаційної напруги стався, коли, угрупування “ЛНР” обстріляло тоді ще не окуповану Станицю Луганську і влучило в дитячий садок. Із садком вийшло незручно: російські пропагандисти, не розібравшись, де знаходиться та Станиця Луганська, заявили, що його обстріляла українська сторона. Потім публікації довелося терміново редагувати. Проте постійна присутність в медійному просторі заяв про “секретні мапи з планом нападу” та “польських найманців” зробили свою справу — після оголошення “евакуації” знайшлися охочі поїхати в Росію.

18 та 19 лютого в сепаратистському сегменті соціальних мереж постійно показували ролики з “евакуацією”: люди приходять до автобусів з валізами, потім транспорт прямує в бік російсько-українського кордону. Але в тих автобусах було напівпорожньо. Не відчуваючи реальної загрози, місцеві жителі їхати не поспішали.

Пропагандисти угрупування “ЛНР” вдалися до улюбленої тактики: фотографувати невеликі групи людей біля автобусів у маленьких містах окупованої частини області, чим створювати ілюзію масовості. Насправді ж невеличкі автобуси не були заповнені людьми і чисто фізично не могли перевезти великі групи.

Евакуація та пропаганда. Як РФ (не) рятувала людей із Луганська, Олешок і Шебекіно
Пропагандисти влаштували справжню атаку на жителів окупованої території, “рекламуючи” евакуацію, яка їм реально не була потрібна

Чималим стимулом з’їздити в Росію, стали гроші. Так, Володимир Путін пообіцяв видачу одноразової допомоги таким “біженцям” у розмірі 10 000 ₽ (це приблизно 4000 гривень). За даними Реальної Газети, багато хто з таких евакуйованих приїжджали в пункт призначання, реєструвалися як “біженці” і поверталися додому в очікувані виплат.

Тобто в лютому 2023 року російська влада роздавала по 10 тисяч рублів всім, хто тікає від фейкової загрози, а рік по тому грошей на ремонт житла росіян раптом не виявилося.

12 лютого минулого року в ФСБ РФ заявляли, що “евакуювали” в Росію понад 68 тисяч осіб. В угрупуванні “ДНР” з ними не погоджувалися і казали про виїзд 93 тисяч людей. Якось перевірити ці цифри незалежних джерел неможливо.

Але показова “евакуація” тривала всього декілька днів: 24 лютого, через кілька годин після початку повномасштабного вторгнення,  ватажок угрупування “ДНР” Денис Пушилін скасував евакуацію.

Росії байдуже на життя росіян чи українців на окупованій території. Те, що вона називає “звільненням”, перетворюється на знищення. Отже, ми не можемо виключати, що за цією катастрофою будуть ще — більш страшні та масштабні.

Залишити відповідь