В окупованому Луганську продовжує збільшуватися вартість житла. Ціна на будинки і квартири в різних районах міста можуть складати 100-200 тис. доларів і вище, і це при тому, що середня зарплата у так званій «ЛНР» у 2023 році за офіційними даними склала приблизно 43 тис. рублів (менш ніж 500 доларів США).
До того ж окупаційна влада продовжує так звану націоналізацію квартир, власники яких покинули місто. Для того, щоб продати своє житло, люди мають приїхати у Луганськ та оформити російський паспорт.
Реальна газета розбиралася, скільки коштує житло у Луганську, і що кажуть на цю тему місцеві мешканці.
Яна Осадча
“Найдорожчий район Москви — Луганськ”
Подивитися, які в Луганську квартири продають, наприклад можна у групі «Нерухомість ЛНР|Луганськ».
Таку затишну 3-кімнатну квартиру з радянськими меблями та килимами на стінах, що розташована на кварталі Дружби, продають приблизно за 44 тис. доларів (3,9 млн рублів).

Ці шикарні апартаменти продають втричі дорожче – за 100 тис. доларів або з 9 млн рублів.

«До метро далеченько!» — жартують у коментарях.
Інші користувачі помічають по фото, що кухня у квартирі тамбур нагадує, автономного опалення нема, а ремонт — ну таке собі.

«Цікаво, а куди власники їдуть? Крим? Ростов? Краснодар? Чи відразу на Москву?» — питають у коментарях.
До речі, дописувачі постійно порівнюють ціни на нерухомість у Луганську з регіонами РФ, і стверджують, що за такі гроші можна купити житло принаймні у Московській області.
«Зовсім є-сь, у Луганську такі ціни ломити», — обурюється інша дописувачка.
А ось ще один будинок у Ленінському районі за таку ж саму нескромну ціну — 100 тис. доларів.

Закруглення та арки а-ля 90-ті викликають у потенційних покупців питання. Мовляв, купити таке може лише дядько з золотим ланцюгом на шиї та у рожевому піджаку.
Деякі пишуть, що за такі гроші можна купити житло у Сочі, бо в Луганську «робити нема чого, дороги на Оборонній розширили, лавки поставили і все».
Хтось нарікає, що краще купив би будиночок на березі Середземного моря у Європі, та ще й заощадити.
Утім, рієлтор всіх заспокоює: охочі купити такий будиночок є, ось тільки хазяйка ціною поступатися не хоче.
«У минулому році вони купили його у половину дешевше, а в цьому вже продає», – пише ще один обурений мешканець.
«Дорожчає»,— доєднується до дискусії ще один луганчанин.
«На очах!» — відповідають йому.
А це вже південні квартали — квартал Героїв Сталінграда. Трикімнатна квартира без ремонту і порожня. Ціна сягає понад 55 тис. доларів.
«На приїзжого лоха розрахунок», — знущаються у коментарях.

У квартирі ще дах протікає, і, як пишуть знавці, пліснява та таргани — у подарунок.
За однокімнатну квартиру на Зарічному – просять ще більше, понад 60 тис.доларів.

«Один з найдорожчих районів Москви – Луганськ», — видають у коментарях.
«Так у нас тут на все ціни — охрініти! Починаючи від послуг, товарів, продуктів, ну і відповідно, квартири не можуть стоїти дешевше, ніж квадрат плитки покласти», — ділиться подробицями життя у «республіці» луганчанка.
Таке житло у селищі Видному — називається: заходь та живи. Тут вже ціна до 200 тис. доларів. Пишуть, що будували для себе. Утім, жити у своєму затишному гніздечку не бажають. Цікаво, чому?

«Знову будували для себе, все продають і тікають», — сумують у коментарях.
Ось ще лакшері- варіант: лампа-троянда, великий ведмідь, янгол, який замислився.

Прекрасний варіант, та й автор оголошення — з почуттям гумору. Як вказано, квартира на вулиці Фрунзе має «видові характеристики»… на Камброд та нічне місто! Бонусом усього за 100 тис. з копійками доларів йде отакий «суперсучасний гараж».

«Коментарі типу «дорого», «ідіот», «куплю у Москві», «отямся» прошу не писати. Ринок попиту і пропозицій формує свою ціну», — попереджає автор.

Такий варіант з ОЛХ – сяючий і з янголами на стінах обійдеться усього у 82 тис. доларів.

Ну і приклад житла простого та “бюджетного”.

43 тис. доларів за ці руїни на Лєнкома – з можливістю зробити «ремонт під себе» і розпочати життя з чистого листа.

Оренда житла в Луганську також обійдеться недешево. Однокімнатна – від 200, двокімнатна – від 300 доларів. Оренда 3-кімнатних – від 500 на місяць.
«Родина з 3-х людей орендує будинок в Луганську від власника. Не дорожче 30 тис. рублів. Місцеві», — пишуть люди в оголошеннях.
Утім, схоже місцевим з такими цінами та встановленим Пасічником прожитковим мінімумом на 2024 рік у 14,5 тис. рублів, вирішення квартирного питання не світить.
Хоча офіційно у Луганську середня зарплата сягає нібито 40-50 тис. рублів, по факту вона значно менша. За даними ресурсу ГородРабот.ру, у вакансіях найчастіше значиться зарплата – 19 тис. рублів, а середній показник без урахування найвищих і найнижчих зарплат складає 30,5 тис. рублів. До того ж з початку року зарплати у Луганську значно знизилися.
Безпекова ситуація в Луганську також залишає бажати кращого, попри те, що окупанти часто називають цей регіон тиловим – у місті досить часто лунають вибухи.
Тим часом в українському місті Миколаїв, де приблизно стільки ж населення, як у Луганську і часто бувають прильоти, ціни на житло значно доступніші. За дослідженням експертів ЛУН вартість однокімнатних квартир у Миколаєві в червні 2024 року залишилася на рівні 21 тис. доларів.
Ціни на нерухомість у місті Вінниця, яке також можна порівняти з Луганськом за кількістю населення, вищі, ніж у Миколаєві, однак також падають. Вартість однокімнатних квартир у цьому місті у червні зменшилася до 46 тис. доларів, що на 850 доларів менше порівняно з попереднім місяцем.
Що відбувається з цінами на житло у Луганську?
Ціни на житло у Луганську різко почали зростати на початку 2022 року. Рік тому Реальна газета повідомляла, що квартири у Луганську коштували від 20 до 70 тис. доларів. Зараз ціни зросли ще, і це, як кажуть, не межа.
Причин такого зростання кілька.
Після початку повномасштабного вторгнення у Луганськ переїхали мешканці з інших тимчасово окупованих територій області. Однак ці люди навряд чи могли створити такий ажіотаж, більшість з них винаймають житло, але придбати його не можуть.
Головною причиною зростання цін є перебування в Луганську великої кількості росіян, як цивільних, так і військових.
Путін добре платить тим, хто йде вбивати українців. Тільки з липня 2023 року по червень 2024 виплати учасникам так званої СВО, а також пораненим та родичам загиблих могли скласти від 2,75 до 3 трлн рублів. Російські економісти помітили, що у мешканців дуже бідних регіонів РФ стало значно більше грошей, і це пов’язано з виплатами за участь у війні.

Саме вони і скупають житло у Луганську, бо мають гроші, зароблені на крові українців, а місцеві власники житла та рієлтори цим користуються.
Місцевий мешканець може купити квартиру лише, якщо хтось в родині воює. Адже участь у війні проти своїх же співвітчизників – наразі чи не єдиний спосіб у Луганську заробити нормальні гроші.
Після того, як окупаційна влада оголосила про те, що буде забиратиквартири тих, хто виїхав з Луганська, чимало людей намагалися потрапити у місто, щоб продати своє житло.
Однак далеко не всі проходять так звану фільтрацію у Шереметьєво, і чимало людей просто їдуть назад ні з чим. Утім, навіть, якщо вам пропустять у Москві, це не означає, що перебування на окупованій території є безпечним. До того ж для будь-яких операцій з нерухомістю у Луганську необхідно робити російський паспорт.
Окупанти тим часом вже давно публікують адреси квартир, які вважають безгоспними. Їх планують націоналізувати, і далі, як прогнозують експерти, надавати у користування російським громадянам.
Росія робить це для того, щоб асимілювати населення міста, населити туди росіян, а потім сказати — тут завжди була Росія. Місцевим мешканцям в цій ситуації, незалежно від того живуть вони у місті чи ні, у Луганську не раді.
Далі буде ще веселіше. Окупаційна влада вже оголосила, що невдовзі у Луганську з’являться 21-поверхові будинки. Однак, хто буде в них жити?
Наприклад, в окупованому Маріуполі вже виставили ціни на квартири у «ЖК Ленінградський», який росіяни збудували на проспекті Металургів. Однокімнатна квартира у комплексі коштуватиме 7 млн рублів (80 тис. доларів), 2-кімнатна – 8,3 (90 тис. доларів) а 3-кімнатна – майже 10 (113 тис. доларів).
Ласкаво просимо, у Росію!
Однак варто пам’ятати, що Україна не визнає жодних операцій з нерухомістю, які проводять в окупації. Тож за українськими законами і після деокупації, яка неодмінно рано чи пізно станеться, продане житло залишається власністю громадян України.